Gratis FOX Sports 1 bij AUes-iri-i Van DELTA 8 PORTRET LEEN TIEBOUT VERKLAART LIEFDE VOOR ZIERIKZEE IN WOORD EN BEELD Leen Tiebout (87) is officieus ambassadeur van Zierikzee. Tijdens zijn dagelijkse wandeling spreekt hij mensen aan en vertelt ze dan over de schoonheid van het middeleeuwse stadje. Soms gebeurt dat in dichtvorm. 'aarom? Omdat ik zelf heel nieuws gierig ben en om dat ik studie heb gemaakt van Zie rikzee. Ik weet er veel van te ver tellen. Waarom het Vrijpoortje zo heet, bijvoorbeeld, of wat het Gravensteen is. Dan wijs ik ze op de hand en de kop op de trapleu ning. Die gingen eraf als je werd veroordeeld. Dat waren de straf fen toen. Dat vinden de mensen leuk om te horen en ik wil dat de mensen beseffen dat Zierikzee de moeite waard is." „Ik spreek mensen aan op straat. Spreekt u Nederlands?, vraag ik dan. Niet, dan ga ik door in het Frans, Duits of Engels. Want als medewerker van een in ternationaal handelskantoor heb ik mijn talen geleerd. Ik had laatst een Frans stel. Dat heb ik meege nomen naar 't Vrijpoortje. Dan leg ik uit dat die naam komt van 't Vrije, het gebiedje waar in de middeleeuwen geen belasting werd geheven. Maar ik maak ook het grapje van 'faire l'amour' in het poortje, want daar heb ik een gedichtje over gemaakt. Dat waar deerden ze. Ze wilden hand in hand op de foto onder het straat naambordje. Ik maak wel vaker foto's. Dan zie ik mensen bezig en stel ik voor dat ik die foto maak. Kunnen ze er allemaal op. Hele gezinnen soms." Tijdens zijn dagelijkse wande ling door Zierikzee kan Tiebout het niet laten om over de stad te vertellen. „Als een soort stads- gids. Maar nee, ik ben geen con current van de VVV. Veel mensen hebben helemaal geen behoefte aan een gids en mij hoeven ze ook niet te betalen." Het komt voor dat bezoekers geen prijs stellen op de verhalen van Tiebout. „Dat merk ik snel genoeg aan hun ge drag en dan laat ik ze. Ik ga men sen echt niet dwingen om te luis teren. Maar dat komt niet zo vaak voor, hoor." In het seizoen rijdt er ook een koetsje door Zierikzee. Voor vijf euro per persoon wor den er rondritten mee gemaakt. Tiebout zat vaak op de bok, naast de koetsier. „Dat gebeurt nog maar een enkele keer. Er is een meisje uit Zierikzee. Dat gaat graag mee en dan kan ik er niet meer bij." Leen Tiebout groeide op in Rot terdam. Maar dat mag je niet te- Als medewerker van een internationaal handelskantoor heb ik mijn talen geleerd gen hem zeggen. „Ik kom uit Hil- legersberg. Dat is ontstaan omdat rijke Rotterdammers niet meer in de stad wilden wonen. Die koch ten daar een lapje grond en bouw den een huis met een flinke tuin en soms - als ze aan de Bergse Plas woonden - met een steiger voor de boot. Ja, een buitenplaats, zoals Schuddebeurs voor Zierik zee is." Leen kwam ter wereld aan het Eerste Plein. „Dat kwam zo. Daar zijn vier pleinen door arbei dersorganisaties gebouwd. Dat waren arbeiderswoningen. Mijn vader was schilder in een fabriek. De verlichtingsarmaturen in de Maastunnel zijn nog door hem geschilderd." PASPOORT Negen kinderen brachten de Tiebouts groot. Als nummer zes en jongste zoon, was Leen de eer ste die door mocht leren. „De ou deren moesten meteen na de la gere school aan het werk. Ik mocht naar de mulo. Dat duurde twee jaar, want toen kwam de hongerwinter en gingen alle scholen dicht. Na de oorlog ben ik ook gaan werken, maar heb in de avonduren de handelsschool ge daan." Toen hij nog klein was, zag Leen zijn vader aan de huiska mertafel zitten schilderen. „Dat deed hij elke zondagmiddag. Toen ik zes, misschien zeven, jaar was ging ik meedoen. Ik kreeg materi aal van hem en aanwijzingen. Ik heb mijn hele leven geschilderd en doe het nog steeds, bijna elke dag." Tiebout schat dat hij ongeveer 450 olieverfschilderijen en etsen heeft gemaakt. Een kleindochter stelde er een boek van samen. „Ik schilder vooral boerderijtjes, oude schuren en huizen. Maar er moet wel altijd wat gebeuren op een schilderij. Een Zeeuws vrouwtje loopt er door of een paar eendjes. Kijk eens. Mooi hé. Ons laatste adres in Rotterdam was Zuidwijk. Allemaal nieuwbouw. We wonen nu vijfenveertig jaar in Zierikzee. Ik hou van de mooie huizen en van de gezelligheid. Met Rotter dam heb ik niets meer. We komen er ook bijna nooit meer, want we hebben geen auto meer. Wat daar na het bombardement is gebouwd, is allemaal hoog en strak met veel glas. Daar heb ik een hekel aan. Zierikzee telt honderden monu menten. De eigenaren worden verplicht ze goed te onderhouden. Oude huizen in Zierikzee zien er uit alsof ze gisteren in de verf zijn gezet. Daarom voel ik me hele maal op mijn plek in Zierikzee, vooral nu we sinds een jaar of ze ven in het centrum wonen." Maar daar zijn Leen en zijn vrouw Elly klein behuisd. „Ik schilder in de keuken aan het aan recht. Ik moet mijn werk telkens opruimen. Olieverf gebruik ik ook niet meer. Dan stinkt het hele huis naar terpentine." Tiebout verklaart zijn liefde voor Zierikzee niet alleen in verhalen aan toeristen en in zijn schilde rijen; hij schrijft er ook gedichten over. „Daarmee ben ik ook al vroeg begonnen. Ik maak ze vaak naar aanleiding van de actualiteit. Mijn dochter heeft mijn gedichten ge bundeld in zes boekjes. Bij restau rant De Zeeuwse Herberg ligt een rode map met een aantal gedich ten en met foto's van schilderijen. Je kan dat boekje inkijken als je daar iets gaat gebruiken." Bij boekhandel Plus aan de Appel markt hangen een aantal schilde rijen van Tiebout. Ook daar mag hij de toerist tijdens zijn wande lingen graag op wijzen. „De reacties van de mensen zijn vaak leuk. We zijn in Zierikzee. Waar is de zee?, vragen ze dan. Dan leg ik uit dat de naam niet van de zee maar van de rivier de Ee komt. De eerste bewoners waren op de vlucht voor de Noorman- Zierikzee had eigenlijk Eedam moeten heten nen. Zij legden een dam langs de Ee. En ze hadden een leider die Zierick heette. Die was sterk en vriendelijk en daarom noemden ze hun woonplaats naar hem: Zie- ricks Ee. Maar de stad had eigenlijk Eedam moeten heten. Want een dam aan de Rotte heet toch Rot terdam? En een dam aan de Zaan heet Zaandam, net zoals een dam aan de Schie Schiedam heet." Ach, geeft Tiebout eerlijk toe: „Ik vind die aandacht van de mensen natuurlijk ook leuk. En wat moet ik anders? Thuis gaan zitten? Mijn vrouw gaat naar al lerlei verenigingen. Ja, die had ik vroeger ook. Maar ik word bin nenkort achtentachtig. Nee, als ik dit niet had..." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Rekenkamer De gemeente Kapelle (22 augustus) vindt het onderzoek van Rekenkamer Zeeland naar het functioneren van de gemeente uiterst ongewenst. Iets te verbergen, gemeente? Voor alle duidelijkheid: de naam 'Rekenkamer'geeft wel eens verwarring; 'Controlekamer' zou beter zijn. Niet verkeerd toch als zo'n con trolekamer uw zienswijzen, aan pak en besluiten nog eens onder de loep neemt. Controleren en nog eens controleren (check en recheck zoals in de luchtvaart). Rekenkamer Zeeland heeft zich niet te bemoeien met het functi oneren van de gemeenten, schrijft gemeente Kapelle. Geen tien, geen honderd maar duizen den mensen zouden het toejui chen als de provincie méér aan dacht zou besteden aan 'het be vorderen van de kwaliteit van het openbaar bestuur in de re gio'. Een recent voorbeeld hier van op Schouwen-Duiveland waar de gemeenteraad - ondanks het tegengeluid van 20.000 men sen - een project wil verwezen lijken dat schade doet aan vele Voor hetzelfde geld kijk je PSV - Feyenoord live! Stap ook over op DELTA.nl/FOX DELTA donderdag 7 september 2017 PC Ik dwing ze niet om te luisteren Ton van den Nouweland w -Leen Tiebout Leen Tiebout is op 1 oktober 1929 geboren in Hillegers- berg (nu Rotterdam). Hij deed twee jaar mulo en na de oorlog vijfjaar handels avondschool, voor hij als vertegenwoordiger van een internationaal handelskan toor ging werken. Hij trouwde in 1955 met Elly Du Pon. Leen en zijn gezin ver huisden in 1970 naar Zierik zee, waar hij hoofd verkoop kon worden bij scheepsmo- torenfabriek Smit Bolnes. Hij werkte later nog enkele jaren bij IHC in Kinderdijk waar Smit Bolnes toen deel van uitmaakte. Leen en Elly Tiebout hebben drie kinde ren, vijf kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. -Leen Tiebout vanaf 52^50 De eerste 4 maanden Alles-in-i verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36