I llff Eva de Goede (28): Ik voel me 18 na een jaartje zonder hockey i Dubbelspecialist Hardhitter 25 Raar maar waar: Pablo Carreno Busta en Kevin Anderson spelen vandaag om een plaats in de finale van de US Open. Zeggen de namen u niets? Even voorstellen dan maar. RIKSPEKENBRINK Je kan een klein mazzeltje hebben, maar dit.Dit is een jaloersma- kende dosis geluk. Om de halve fi nale van de US Open te halen moest Pablo Carreno Busta afrekenen met vier quali fiers, om in de kwartfinale een geblesseerde Diego Schwartzman te treffen. „Maar ja, als je dan zo'n loting hebt, moet je er ook je voor deel mee doen", zei de Spanjaard. En dat deed hij. De onderste helft van het schema lag wagen wijd open door de late afmelding van Andy Murray en de vroege uitschakelingen van Alexander Zverev, Marin Cilic en Jo-Wil- fried Tsonga. Uitpakken dat cadeautje, dacht Carreno. Hij stond, en staat, altijd in de scha duw van zijn landgenoot Rafael Na- dal. Ook in Spanje is er betrekkelijk weinig aandacht voor andere tennissers. „Als ik hier de halve finale haal, zou ik net zo veel waardering moeten krij gen als wanneer Rafa dat doet. Aan de andere kant: ik voel in mijn carrière ook minder druk dan hij." De twee zijn goede vrien den. Carreno praat een beetje hetzelfde als Nadal. Matig Engels en een zin vaak eindigend met een vraag, 'no?' Een zware rugoperatie in 2012 leek zijn carrière in de kiem te smoren. Maar het jaar daarop won hij zeven futures op een rij. Ongemerkt klom hij elk jaar op de wereldranglijst, ook al kwam hij tot deze zomer nooit voorbij de derde ronde op een Grand Slam-toernooi. Vorig jaar brak Carreno, ook een dubbelspecialist, echt door. „Maar een halve finaleplaats hield ik nooit voor mogelijk. Ik dacht dat het bij dromen zou blijven." povEi Kevin Anderson, is dat niet die boom van een vent met een knalharde service en foeile lijke techniek? Ja, dat is hem. Echt verfijnd zijn de slagen van de reus uit Johannesburg niet. Maar dat wil niet zeggen dat ze niet effectief zijn. De laatste tijd besloot An derson meer voor zijn kansen te gaan, alles of niets. Meer power, meer naar het net. Het legt hem geen wind eieren, als het al tot een rally komt trou wens, want op de service van Anderson is het voor veel tegenstan ders een kwestie van ballen ra pen. Toch komt er op grote toer nooien altijd een moment dat Anderson een speler uit de top 10 treft die wel antwoord heeft op zijn kanonskogels. Alleen: in New York zijn die er in zijn deel van het schema even niet. En dus kon ook Anderson voor het eerst de laatste vier halen. „We zijn het al 10 jaar lang ge wend dat dezelfde namen de halve finales halen. Ze zijn zó con stant. Dat ze er nu niet bij zijn, of in de andere speelhelft zitten, geeft spelers als mij en Carreno een kans om ver te ko men." Als eerste Zuid-Afrikaan haalde An derson de halve finale in New York. „Dat ik voor het eerst zoiets bereik voor mijn land, doet me veel. Maar ik moet mijn enthousiasme temperen, want ik kan nog een ronde verder komen", zei An derson, die qua onderlinge ontmoetingen met Car reno met 2-0 leidt. Hij en Carreno lijken donders goed te beseffen: de finale halen en dan eindigt deze droomreis. Bij het horen van het Wilhelmus kreeg Eva de Goede (28) het even te kwaad. De hockeyfinale van het EK anderhalve week geleden, in haar eigen Amsterdam, met 10 duizend man op de tribune. Ze weet hoe mooi het is. Zeker als je dan ook nog eens wint. Tegelijker- tijd zag ze bevestigd wat ze al voelde: dit heb ik gemist, hier ben ik nog niet klaar mee. Zondag staat De Goede na een jaar afwezigheid weer op het veld van het nieuwe Wagenerstadion. Huizen-thuis. „Heerlijk. Ik heb er zo veel zin in", zegt de middenvelder. „Ik voel me 18 en ga lachend naar de club. Pre cies wat ik voor ogen had." Een jaar geleden legde ze op het balkon van het clubhuis uit waarom ze er een jaar tussenuit ging. De reden was drieledig: de liefde, haar lijf en de lol in het spel. Waar de één zich na een Olympi sche Spelen probleemloos kan op laden voor een potje tegen Huizen, wist De Goede van Peking en Lon den dat het voor haar anders lag. Zij moest bijkomen, uitblazen en opladen. Ook na het zilver van Rio. Zeven maanden raakte ze in Kaap stad, waar ze met haar vriend en hockeyer Tim Drummond ging wonen, geen hockeystick aan. „En toen ik daar voor het eerst weer op het veld stond, vond ik het spelle tje meteen weer heerlijk." Het Zuid-Afrikaanse hockeyni- veau is niet te vergelijken met de Nederlandse hoofdklasse, al liggen er wel watervelden. „Maar er wordt gespeeld met een soort bak stenen bal." De meiden van het team waar De Goede zich bij aan sloot, konden de fijne hockey- kneepjes ineens afkijken van een tweevoudig olympisch kampi oene. „Maar ik heb meteen gezegd dat ze het team niet om me heen moesten bouwen, of dat ik de boel op sleeptouw zou nemen. Zo ben ik niet. Ik stond soms zelfs in de spits, prima." Oranje Voor haar vertrek zei De Goede te hopen het EK in eigen stad mee te kunnen maken. Dat zat er niet in. „Van zeven maanden geen stick aanraken en hockeyen op over gangsklasseniveau, kun je niet meteen door naar Oranje. Mijn hart wilde graag, mijn kop wist dat het niet handig was. Als je keuzes maakt, kun je dingen missen. Ik sta nog steeds 100 procent achter mijn beslissing. Het is zó goed voor me geweest." donderdag 7 september 2017 GO Een droomkans voor twee doodgewone tennissers Pablo Carreno Busta (Spa) Leeftijd: 26 jaar Ranking: 19 Titels: 3 I s Kevin Anderson (ZAf) Leeftijd: 31 Ranking: 32 Titels: 3 FOTO'S AFP, PHOTO NEWS Hockeyster Eva de Goede nam een sportieve gok door een klein jaar naar Zuid-Afrika te gaan. Nu ze terug is, en met Am sterdam weer aan de hockey- competitie begint, weet ze: dit was de juiste beslissing. Rik Spekenbrink Amsterdam Eva de Goede: zeven maanden zonder stick, foto proshots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25