Nieuwe album U2 nu vlakbij - zonder iTunes lü wü De Staat voor Stones 21 „Vanwege de mensen die het maken. Het is één en al lol met z'n allen. En die rol is ook leuk. Ik heb vrienden die Officier van Justitie zijn. Leek me geestig eens iemand uit hun beroeps groep te spelen. Ze zijn zeer tevreden over me, ja." „Nee. Vergeleken met wat ik nu op toneel doe (Huub Stapel repeteert voor het stuk Vastgoed BV, dat op 9 oktober in première gaat in het De- LaMar, red.) is Hein Berg echt een piece of cake. En wat fijn is: ik heb niet van die bakken tekst. Omdat ik alleen op zondag kan draaien, komt dat goed uit. De afgelopen weken waren heel overzichtelijk: vijf dagen repete ren voor het toneel, op zaterdag tekst leren voor Flikken en op zondag op nemen." „Tja, hoe lui ik me hier uit? Er komen allemaal van die leuke dingen langs. Kan ik gewoon geen 'nee' tegen zeg gen. Een bevriende neuroloog be loofde me toen ik net was hersteld: 'Als je elke nacht goed slaapt, krijg je nooit meer een burn-out.' Daar houd ik me aan vast. Ik hang nooit in de kroeg. Ik drink wel wijn, maar ik ben geen grote zuiper. Ik sta elke ochtend fris op en sport drie keer per week. De laatste tien jaar marcheert het ge woonweg als een dolle." Ik hoefde over een tweede seizoen niet lang na te denken. Heb zelfs meteen getekend voor een derde seizoen „Het zou toch gek zijn als dat niet zo was? Elke rol moét je beter maken. Maar dat vereist wel discipline. Je kunt niet op de automatische piloot varen. Als je niet beter wilt worden, moet je ophouden." „Daar ga ik wel vanuit, ja. Door mijn ervaring durf ik de dingen anders te doen, rustiger vooral. In een mono loog maak ik soms pauzes die op een korte vakantie lijken. Dat durfde ik niet vroeger." „Soms denk ik dat ik er bijna ben, ja. Toch blijft bijna elke rol een complex gerecht. Je slaat snel een ingrediëntje over. Maar een paar maanden terug in de repetitiezaal zat ik toch zo ge weldig in het moment! Even was ik volkomen die man die ik speelde. Als zoiets lukt, geeft dat me nog steeds een gevoel van totale gelukzaligheid. Bijna beter dan een orgasme." „Acteurs houden nooit op. Laatst stuurde een kennis een uitnodiging voor zijn 65ste verjaardag. 'Tijd om leuke dingen te gaan doen', meldde hij. Ik schreef terug: 'Misschien moet je er gewoon vandaag mee beginnen.' Mijn vader zei namelijk hetzelfde te gen mijn moeder en hij viel op zijn 62ste dood neer. Drie jaar voor zijn pensioen." „Mijn oudste zus was best gespannen of ze wel 63 zou worden. Maar nu hebben we er thuis al vier die pa - die te dik was, vet at en niet bewoog - hebben overleefd. We hoeven ons dus niets van dat getal aan te trekken. Gewoon een beetje gezond leven, niet vergeten te genieten en vooral niet ophouden met werken. Dat houdt de motor warm." k spreek de laatste jaren geen zin meer uit die ik niet wil", verklaart Huub Stapel (62). „Kom op, ik heb meer dan 140 rollen gespeeld. Sta mijn hele leven op de set of op het podium, heb een ervaring waar een paard de hik van krijgt. Dan lijkt het me verstandig om te luisteren als ik iets zeg over een script. Of klinkt dit erg arrogant?" Niet dat het antwoord Stapel echt iets uitmaakt. Want voor een vraag gesprek hanteert hij dezelfde werk wijze: hij zegt exact wat hij op zijn hart heeft en beledigt wie hij wil. Wie hem deze ochtend bij de pers presentatie van politieserie Flikken Rotterdam treft, hoort al vlot zijn snijdende kritieken op politici die het in zijn ogen voorzien hebben op de cultuur in Nederland. Zo neemt Stapel onder anderen WD-fractieleider Halbe Zijlstra ('Halve Zooistra met zijn bezuinigin gen') en CDA-kamerlid Mona Keijzer op de korrel. „Die Keijzer! Die zegt over cultuur: 'Van hardlopen ontspan je ook. En dat kost tenminste niets.' Zo iemand moet je toch bij de enkels afzagen? Wat een domheid. Zou ze Winston Churchill kennen? Die zei toen de Duitsers Engeland aanvielen: 'We zullen moeten vechten. Vechten om onze cultuur te redden'." In zijn felheid jegens het bestaande gezag lijkt Stapel in niets op Hein Berg, de OvJ die hij in het eerste sei zoen van de in de havenstad gesitu eerde versie van Flikken gestalte gaf als een gezagsgetrouwe diender. Pas in de laatste aflevering verloor Berg zijn aangeboren respect voor de macht. Het kostte hem, zo zagen de gemiddeld anderhalf miljoen kijkers, bijna zijn leven. Met de bloedende schotwond haalde Stapel de aftite ling van het eerste seizoen. „Ja, ze hebben gevraagd of ik nog een seizoen door wilde. Hoefde ik niet lang over te denken, hoor. Ik heb zelfs meteen getekend voor een derde sei zoen." De Nederlandse rockband De Staat verzorgt het voor programma van het uitver kochte concert dat de Rolling Stones op 30 september geven in de Johan Cruijff Arena. 'We zijn zeer, zeer vereerd om te mogen spelen voor de legendarische Rolling Stones', meldde de band op de eigen Facebookpagina. De Staat is de enige Neder landse act die deze eer te beurt valt. Tijdens het concert in het Gelredome in Arnhem op 15 oktober staat de Ameri kaanse soulzanger Leon Bridges in het voorpro gramma van de Britse rock band. Beide optredens zijn al uitverkocht. De Europese No Filter-tournee begint zaterdag in Hamburg en eindigt op 25 oktober in Parijs. Wanneer het album uitkomt, is nog steeds onbekend. Maar heel ver weg is het verschijnen van U2's 14de stu dioalbum Songs ofExperience niet meer. Het album moet de nare smaak wegspoelen die het Ierse kwartet overhield aan voorganger Songs of In nocence. Die plaat geldt door de vol komen verkeerd gevallen distributie deal met iTunes (dat 500 miljoen al bums verplicht cadeau deed aan zijn klanten) als de grootste pr-blunder uit U2's geschiedenis. Maar dat debacle is nu alweer ruim drie jaar terug. Daarna volgden twee goed ontvangen tournees, de laatste in het teken van de 30ste verjaardag van klassieker The Joshua Tree. Het gaf de band de ruimte in alle rust te schaven aan het album dat in 2014 al voor een flink deel klaar was. Maar frontman Bono liet eerder al weten dat sindsdien drie songs zijn vervangen. De afVallers pasten niet bij het huidige politieke klimaat met onder meer het aantreden van Presi dent Trump. Denkelijk is het vorige week als video uitgebrachte The Blac kout (met de zinsnede Democracy is flat on its backeen van de nieuwelin gen. Herinneringen De video werd opgenomen in de Amsterdamse Westergasfabriek. Een song die zeker op het album zal staan, is de ballade The Little Things that Give You Away, die vaak als afsluiter van de Joshua Tree-con certen werd ingezet. En sinds giste ren is er You're The Best Thing About Me, de officiële openingssingle. Een toegankelijke, maar tegelijk niet al te opzienbarende popsong. Eentje die past in het traditionele U2-idioom en herinneringen oproept aan hit Even Better Than the Real Thing van het al bum Achtung Baby uit 1991. De datum die in de geruchtenma chine het vaakst wordt genoemd voor het verschijnen van Songs ofEx perience is vrijdag 1 december. donderdag 7 september 2017 GO Waarom wilde u zo graag? Is dit voor u een moeilijke rol? U werkt zeven dag in de week? In een interview na uw burn-out van ruim tien jaar geleden zei u: 'Na zo'n klap is het leven nooit meer hetzelfde.' U bent 62 jaar. Wordt u nog beter in uw werk? U moet uw beste rol nog spelen? Nadert u dan wel uw optimale ni veau? Zou u ooit willen stoppen? U bent nu even oud als uw vader toen hij stierf. Een spannende leef tijd? Huub Stapel speelt weer Hein Berg in Flikken, foto ruud baan Maar uw personage leeft dus nog. Stefan Raatgever Met het verschijnen van de eerste single You're the Best Thing About Me is gisteren het aftellen naar het nieuwe album van U2 echt begon nen. Wat weten we tot nu toe van Songs of Experience? Stefan Raatgever U2 tijdens een optre den in Amsterdam eer der dit jaar. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21