Reddend 16 PSYCHOLOGELD Boskalis Arcadis RELX -AMBTENAREN EIGEN ONDERZOEK Bij een flink aantal gemeenten en provincies verdienen inhuurkrachten meer dan een minister. Hoeveel precies is onduidelijk: veel transparantie is er niet. Politici reageren verbolgen. „Dit is gewoon te maf om over te praten." Hallo, er is hier een pakketje van mij bezorgd. Ja, die enorme doos van Esprit. Oh, en ook nog die kartonnen envelop van Bol.com. Het voelt altijd een beetje lullig om een pakketje bij de buren op te halen. Ik moet de neiging onderdrukken om er iets verontschuldigends bij te zeggen, als 'Het was in de aanbieding' of'Het is voor mijn dochtertje'. Waarom toch dat schuld gevoel over mijn onlineaankopen? Ten eerste omdat ik altijd dacht dat inter netshoppen slecht is voor het milieu. Als ik weer een DHL-busje door de stad zie tuffen, besefik dat daar ook pakketjes van mij in kunnen liggen. Spulletjes die ik anders zelf misschien wel op de fiets had gehaald. Toch blijken webshops over het geheel genomen juist beter voor het milieu. Als alle Nederlanders alleen nog maar online zouden winkelen, levert dat een besparing op van 450.000 kilo C02-uitstoot per jaar, zo rekende KPMG onlangs uit. En KPMG heeft nog meer goed nieuws over internetshop pen: het is superefïï- ciënt. Een pakket bestel len kost gemiddeld 2,74 minuten. Over een aan koop in een fysieke win- Online kei doet een consument winkelenis ten, bijna vijf keer zoveel zo slecht dus. Voor mij geldt dan nog niet, ™k: '10C drukker ik het heb; des te vaker de gele een hele busjes voorrijden, opluchting Die tijdsbesparing is fijn, maar dat fast shop ping is ook gevaarlijk. Want een impulsieve aankoop is vanachter de computer snel ge daan. Yes, nieuwe opdracht binnen. Even mezelf verwennen met een mooie tas. Shit, opdracht gaat niet door. Even mezelf troos ten met een mooie tas. En nadat de eerste kooprush is gezakt, schaam ik me daar dan weer een beetje voor. Vooral op het moment dat de overburen mij een doos overhandigen met daarop in grote letters Tas.nl. De Taiwanese wetenschappers Yi-Fen Chen en Ruo-Yu Wang onderzochten im pulsief koopgedrag. Zij ontdekten dat er een belangrijk verschil is tussen lust- en must- producten. Lustproducten zijn de dingen die je wilt hebben - parfum, gadgets, cho cola - en de mustproducten zijn alles wat je móét hebben - strijkijzer, brood en tand pasta. Niet verrassend vallen impulsaanko pen volgens de onderzoekers vooral onder de eerste categorie. En omdat lustproducten op internet in overvloed aanwezig zijn, is dit een gevaarlijke plek voor internetshoppers. maar voor jouw en mijn veiligheid. Online- shoppen leidt namelijk ook nog tot minder verkeersongevallen. Omdat we per aankoop dus minder kilometers rijden. Wanneer ik het milieu kan redden, en ook nog een paar mensenlevens, dan ben ik niet te flauw om met een rood hoofd bij de buren te staan. oeveel is een pro jectmanager grondexploitatie waard? 266.000 euro, als het aan de gemeente Teylingen ligt. Dat is namelijk het bedrag dat de manager in 2016 op zijn rekening kreeg bijgeschreven. Of, omgere kend naar een uurtarief: 183 euro. „Deze externe kracht werkte aan complexe grondexploitatieproj ec- ten", zegt een woordvoerder van de ten noorden van Leiden gele gen gemeente. „De hiervoor beno digde specifieke expertise heeft de gemeente zelf niet in huis." Dat is vast waar, al kun je je af vragen of grondbeleid niet ge woon tot de kerntaken van een ge meente behoort. Maar los daarvan: 266.000 euro, is dat niet een beetje veel? Het is, om maar wat te noe men, 87.000 euro meer dan het be drag dat minister-president Mark Rutte in 2016 opstreek. Hoe com plex moet een grondexploitatie project wel niet zijn om dat bedrag te rechtvaardigen? Elsbeth Koek, voorzitter van de plaatselijke PvdA-fractie, noemt het bedrag dat Teylingen uitgeeft aan de externe manager 'onge hoord' en 'buitenproportioneel'. „Ik kan dit niet uitleggen als ik hier op de braderie een burger te genkom die van de bijstand moet rondkomen." Hamerstuk „Ik schrik hiervan", zegt ook Frans Nederstigt, fractievoorzitter van de plaatselijke Christenunie. „Op zich vind ik wel dat je naar salaris sen van zzp'ers wat anders moet kijken, omdat ze een aantal dingen zelf moeten betalen die vaste me dewerkers niet hoeven te betalen. Maar dan nog: 266.000 euro is wel heel veel geld. De vraag is hoe je zo'n bedrag kunt verantwoorden naar je inwoners. De grondexploi tatie is geen hoofdpijndossier in Teylingen. In de raad is het meestal een hamerstuk." De Zuid-Hollandse gemeente is bepaald geen uitzondering, blijkt uit onderzoek van deze krant. Meer gemeentes, maar ook minis teries, waterschappen en provin cies, huren externe krachten in voor een bedrag boven een minis terssalaris. Zo betaalde Almere vo rig jaar ruim 255.000 euro aan een directeur bedrijfsvoering. Eindho ven besteedde 227.823 euro aan een projectmanager. Wat die manager precies deed, wil de gemeente niet zeggen. Ook Amsterdam heeft en kele managers ingehuurd die meer mee naar huis nemen dan de le den van het kabinet. Ik kan dit niet uitleggen aan burger die van de bijstand moet rondkomen Ook wat uurtarieven betreft kan de overheid het bont maken. De Brabantse gemeente Woensdrecht betaalde een advocaat 300 euro per uur. De gemeente Neerijnen (Gel derland) had 240 euro over voor een fiscaal adviseur. Verzachtende omstandigheid in beide gevallen was dat de inhuur voor een korte periode was, in Neerijnen zelfs maar drie kwartier. Bij de gemeente Schagen, in Noord-Holland, kreeg een 'onder handelaar' 210 euro per uur. Hij werkte 195 uur, bijna vijf weken dus. De factuur: ruim 40.000 euro, meer dan een modaal jaarsalaris. „Er was sprake van beëindiging van een bijzonder complexe sa- menwerkingsconstructie tussen twee gemeenten", verklaart een woordvoerder. Daarom was 'een zwaargewicht' nodig 'om dit pro ces bestuurlijk en voor de directie goed te begeleiden'. Royale regels Op zich is het niet verboden om een externe inhuurkracht royaal te betalen. De Wet Normering Top inkomens, die paal en perk stelt aan de salarissen bij de overheid, geeft gemeenten en provincies veel ruimte. De wet noemt wel maximumbedragen voor inhuur krachten, maar die gelden slechts voor een klein aantal functies. Bij gemeenten vallen alleen de ge meentesecretaris en de griffier er onder. Die mogen in hun eerste jaar maximaal 252.000 euro per jaar verdienen en daarna niet meer dan 181.000 euro, het loon van een minister. Hun uurtarief mag niet hoger liggen dan 175 euro. Een wetsvoorstel om alle over- heidskrachten minder te betalen dan een minister ligt op de plank, maar de vraag is of het daar ooit nog vanaf komt. Het was vooral een wens van de PvdA, en die doet waarschijnlijk niet mee aan een nieuwe regering. De vraag is of een nieuw kabinet nog brood ziet in het idee. Voor de meeste inhuurkrachten is de beloning dus vrij, voorlopig in elk geval. Geeft dat de overheid carte blanche om zomaar in te hu ren wie ze wil, voor welk tarief dan ook? Als het aan het Teylingse raadslid Koek ligt niet. „Ik wist hier helemaal niets van", zegt ze over de 266.000 euro voor 'haar' manager grondontwikkeling. „Ik vind dat het college de plicht heeft mij als raadslid over dit soort uit gaven te informeren." In de jaarrekening van Teylingen is niets terug te lezen over de exor bitante beloning. Ook bij andere gemeenten en provincies is niet helder wat externen verdienen. Een publicatieplicht is er niet. Deze krant vroeg alle overheden daarom expliciet wat hun duurste externe medewerker in 2016 ver diende, en wat voor werk hij of zij deed. Veel gemeenten weigerden de gegevens te verstrekken. Utrecht bijvoorbeeld beantwoordt de vraag 'uit privacyoverwegingen' niet. De naburige gemeente Via- nen 'geeft geen inzage in kosten Toch blijf ik online winkelen. Al was het Reageren? economie@persgroep.nl O Inhuurkracht wordt wel erg donderdag 7 september 2017 GO Het kunstmest- bedrijf boekte in de eerste helft van dit jaar meer winst en omzet dankzij recordverkopen. Baggeraar gaat tot tevredenheid van beleggers de torpedoboot- jager USS Fitzgerald naar de VS vervoeren. m Theodoor Gilis- sen had beden kingen bij de mo gelijke verkoop van de architec- tuurtak en ver laagde zijn ad vies voor het in genieursbureau. Informatieleve rancier sloot in de AEX de rij met een min. o royaal beloond Sander van Mersbergen Peter Winterman Rotterdam —Elsbeth Koek Met 195 uur werken, bijna vijf weken, verdiende een onderhan delaar ruim 40.000 euro, meer dan een modaal jaarsalaris. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16