15 SYRIË OORLOG Syrië is er nooit bij geweest op een WK voetbal. Het land dat wordt verscheurd door oorlog, jubelt nu het zich lijkt te gaan plaatsen voor het toernooi. Verbroedert voetbal? Juist nu er al zes jaar wordt ge vochten tussen het regeringsleger van president Assad, de islam-ex- tremisten van IS en al-Qaeda en talloze andere rebellengroepen, zou het juist wél kunnen gaan luk ken. Al hing het lot van de Ade laars van Qasioun, zoals de bij naam van het elftal luidt, dinsdag avond in de uitwedstrijd tegen Iran aan een zijden draadje. Met een gelijkmaker in blessuretijd (de 93e minuut!) schoot Omar al So- mah, uitgerekend hij, Syrië naar de derde plek in de poule en daarmee naar de play-offs voor een plek op het eindtoernooi. Daarin wacht in oktober als eerste Australië. Omar al Somah dus, de spits die na vijfjaar afwezigheid weer zijn rentree maakte in de Syrische ploeg. Net zoals Firas Al-Khatib er weer bij was, ooit dé vedette van het Syrische voetbal, maar jaren lang geweerd uit de nationale ploeg omdat hij de oppositie tegen president Assad steunde. Tegen Iran was hij aanvoerder. Is dat een teken van verzoening in de modderpoel van het Syrische geweld? Verbroedert sport zélfs in Syrië? „Het is ingewikkeld, maar de meeste Syriërs die ik ken zien het elftal toch als de ploeg van As sad", zegt een Syrische vluchteling in Nederland. De Syrische ploeg is ook een propagandavehikel voor de president, die zo aan de wereld wil laten zien dat hij de situatie in zijn land meer onder controle krijgt. Voetbal in Syrië is ingewikkeld. De Adelaars spelen hun thuiswed strijden al jaren niet meer in de schaduw van Qasioun, de berg naast Damascus, maar in een bijna leeg stadion in Maleisië. Buiten landse selecties mijden Damascus. Als ze al zouden kunnen komen vanwege de sancties tegen het re gime van president Assad. Wonder De meeste Syrische internationals spelen in het buitenland, omdat de competitie in eigen land na zes jaar oorlog weinig voorstelt. Van de andere kant bekeken: mis schien is het wel een wonder dat er nog een Syrische competitie is. Er vinden alleen wedstrijden plaats in door het leger gecontro- leerd gebied, maar zelfs in de zwaar bevochten steden Aleppo en Homs wordt weer gevoetbald. Voor sommigen is voetbal ook een vlucht: de topscorer van vorig jaar moest eigenlijk in dienst, maar werd door Defensie uitge leend aan een van de topclubs in het land. Internationaal is de situ atie net zo ingewikkeld: Syrië mazzelde tegen Iran, een land dat ook militaire steun aan de regering Assad verleent. In de play-offs wacht Australië, dat als lid van de Westerse (anti- Assad) coalitie meedoet aan de bombardementen op IS in Syrië. En na Australië volgt mogelijk de VS in de laatste play-offs, de leider van die coalitie. Wedstrijden vol geo-politieke gevoeligheden. Aanvaller Omar Kharbin ver woordde het na een overwinning in de kwalificiatie: „Alles wat we willen is een glimlach op de ge zichten van de Syriërs brengen." donderdag 7 september 2017 GO Slagveld even vergeten door WK voetbal Cyril Rosman Rotterdam/Damascus MA. Voor even is de oorlog ver geten. De bevolking van Syrië leeft mee met het nationale voetbalteam richting het WK. FOTO'S AFP. REUTERS. EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15