II 'SP, stop met alles afbranden watje niet zint' 14 Een van zijn favorieten staat in Al melo. „Er zijn zelfs mensen die denken dat dit een kunstwerk is", zegt Arjan Barnard (6i). Hij staat op de binnenplaats bij kunstcen trum Hof88 en wijst naar boven. Een vierkante zuil torent omhoog met aan de bovenkant een tooi van blauwe stenen en metalen krullen. „Als alle schoorstenen er zo uit hadden gezien, dan waren er vast en zeker meer bewaard gebleven." De schoorsteen bij Hof88 is een van de laatste traditionele schoor stenen die in Nederland werden gebouwd. „Een prachtexemplaar", vindt Barnard. „Versieringen als deze komen zelden voor." Recht Barnard heeft recht van spreken. Sinds de sloop van de fabrieks schoorsteen in zijn geboortestad Hardenberg, in 1985, ging prak tisch al zijn vrije tijd op aan de bakstenen pijpen die ooit als kerk torens de skyline van steden als Enschede en Tilburg domineer den. Nu, 30 jaar later, is er het boek Fabrieksschoorstenen in Neder land. Zijn magnum opus, het eer ste boek dat sinds 1925 over het fe nomeen van de fabrieksschoor steen is geschreven. „Iemand moest het doen. En diegene was ik. Fabrieksschoorste nen horen bij ons erfgoed. Ze zijn vaak ook beeldbepalend, voor af zonderlijke gebouwen maar ook voor steden. Te weinig mensen zijn zich daarvan bewust. Een schoorsteen is wat hij is: een pijp waar rook uitkomt. Hij roept niet dezelfde nostalgie op als een mo len. Over molens zijn sinds 1925 meer dan 500 boeken geschreven." Barnard voelde zich lange tijd een roepende in de woestijn. De ene fabrieksschoorsteen na de an dere ging tegen de vlakte. Vooral in Twente, waar schoorstenen werden gezien als het symbool van de onderdrukking door fabri kanten, ging het sloopproces snel. „Veel meer dan in Brabant werden schoorsteenpijpen hier gehaat. Toen het gedaan was met de tex tiel, zagen mensen ze het liefst zo snel mogelijk verdwijnen. De Te weinig mensen beseffen hoe beeldbepalend ze zijn meeste waren ook niet van een bijzondere schoonheid. Waar el ders fabrikanten elkaar nog wel eens de loef wilden afsteken met steeds hogere en rijker versierde schoorstenen, bleef hier alles aan de sobere kant. De echte trots voor het erfgoed ontbrak." Honderden schoorstenen ston den er in Twente. In het boek van Barnard spelen ze een prominente rol. Alleen Enschede had er al meer dan 70. Sommige waren meer dan 60 meter hoog. Ze wer den ontworpen door gespeciali seerde bedrijven zoals De Ridder in Den Haag en Canoy-Herfkens in Venlo. Beide bedrijven ont wierpen tussen ruwweg 1880 en 1970 samen meer dan 6.000 schoorsteenpijpen in Nederland. Barnard, in het dagelijks leven juwelier in Hardenberg, speurde 30 jaar lang stad en land af. Ook verdwenen schoorstenen kregen zijn aandacht. „Als je iets wilt be houden, moet je ook duidelijk ma ken wat er verloren is gegaan. Schoorstenen zijn symbolen van het stoomtijdperk. Toen de elek trische machine in de jaren 50 op kwam was hun glorietijd voorbij." Met zijn Stichting Fabrieks schoorstenen, opgericht in 1997, zet hij zich overal in Nederland in voor behoud van de nu schaarse pijpen. Hergebruik is beperkt: re clamezuil of telefoonmast, dat lukt nog net. En onderhoud is relatief duur, dus ligt sloop voor de hand." Barnard redde al eens een schoorsteen, zoals een gele, in Vriezenveen. „Je hoort mij niet zeggen dat we elke schoor steen moeten behou den, maar deze moet je laten staan. Latere ge neraties zijn ons er dankbaar voor." Gesthuizen en haalt vandaag in een ingezonden briefin het Nederlands Dagblad hard uit naar de huidige voorzitter van de Socialistische Par tij, Ron Meyer. „Meyer meent dat de SP met harde hand moet worden bestuurd. Met zijn aantreden is er geen kentering teweeggebracht." Integendeel, volgens de ex-poli- tica is de macht binnen de partij te genwoordig gecentraliseerd bij slechts enkele personen. „Kamerle den moeten in de krant lezen welke beslissingen er zijn genomen (geen transparantie), leden met kritiek worden geïsoleerd dan wel publie kelijk te kijk gezet." Volgens de 35-jarige Siderius, die O Leden met kritiek worden geïsoleerd dan wel publiekelijk te kijk gezet na enkele jaren Kamerlidmaatschap nu buiten het Haagse werkzaam is, zou de SP er goed aan doen 'uit de beklaagdenbank te stappen en te stoppen met direct alles wat hen niet zint af te branden'. De top moet juist vertrouwen opbouwen in plaats van afbreken, meent ze. „Alleen als de SP meer werk maakt van intern debat, verbreding en verbinding van linkse stromin gen kan voorkomen worden dat de SP verwordt tot een partij in de marge." Volgens Siderius moet de top ook durven om thema's zoals duurzaamheid en integratie op de kaart te zetten. „Zo kan er een basis voor linkse mensen van diverse pluimage ontstaan. Helaas lijkt met Ron Meyer die weg niet ingeslagen te zijn." SP-voorzittr Ron Meyer reageert fel. „Alle kritiek is me even lief. Maar ik ben wel klaar met gefrus treerde ex-Kamerleden die hun mond hielden toen ze Kamerlid waren, maar achteraf natrappen. Tjitske heeft nota bene haar lid maatschap opgezegd nadat ze niet hoog genoeg op de lijst kwam. Met zo'n houding bouw je geen partij op." Meyer zegt graag het gesprek aan te gaan met iedereen die met de partij vooruit wil. „Zoals we dat ook hebben gedaan met de versterking van onze partijdemocratie." Vorige week nog gaf een andere voormalige SP-parlementariër, Sharon Gesthuizen, voor het eerst een inkijkje in de gesloten SP-frac- tie. In haar net verschenen boek spreekt Gesthuizen over de domi nantie van voormalig leider Jan Ma- rijnissen, de mislukking van zijn opvolger Agnes Kant en het falende campagneteam van Emile Roemer. Siderius deelt de kritiek van donderdag 7 september 2017 GO Kijk toch hoe mooi: een schoorsteenpijp! Meer dan 10.000 fabrieks schoorstenen telde Nederland ooit. Daar zijn er nog zo'n 600 van over. Arjan Barnard inves teerde een half leven om ze te onderzoeken. Een ode aan de schoorsteenpijp. Herman Haverkate Almelo —Arjan Barnard Arjan Barnard. FOTO FRANS NIKKELS De schoorsteen van Hof 88 in Almelo, foto frans nikkels Fabrieksschoorstenen in Nederland, 35 euro, via www.stif.nl. Den Haag Voor de tweede keer in een week tijd gaat een voormalig SP-Kamerlid los over de gang van zaken bij de Socialistische Partij. Volgens Tjitske Siderius lijkt de SP 'af te glijden naar een kleine partij in de marge met slechts enkele speerpunten'. En de top zou blind zijn voor de doodlopende weg die is ingeslagen. Edwin van der Aa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14