Een speling van de natuur: Tiele is allergisch voor bijna alles m. Slecht gevuld Carré ziet première van gelikte GroenLinks-film 'Jesse' 9 Als plof krakers al gepakt worden, is het bewijs vaak een probleem automaten met geld hoeven neer te zetten. Dan pas is dit gevaar weg." „Voor de jeugd is dat al heel normaal, maar veel mensen willen nog steeds fysiek geld op zak heb ben. Mensen zoals ik, van de oude stempel, die willen nog gewoon cash. En daar horen de banken voor te zorgen. Daarom zijn er nog steeds 7.600 automaten. Minder dan vijfjaar terug, maar veel meer dan in andere Europese landen." Die automaten zijn inmiddels wel veranderd in kleine forten. Stevig verankerd in de grond, met extra zware kluizen, voorzien van camerasyste men, verf die vrijkomt bij een explosie en het geld onklaar maakt, en nog veel meer. Merktrouw Recent nam vooral de Rabobank vergaande maat regelen: de bank sloot in korte tijd een flink aantal automaten en heeft op tientallen plaatsen de pin automaat 's nachts afgesloten. „Dat doen ze omdat ze recent flink werden aangevallen. Crimi nelen zijn merktrouw: als ze zich goed voelen bij een bepaalde automaat die door één bank veel wordt gebruikt, gaan ze daarmee door. Of ze mer ken dat er een nieuwe hindernis is, maar dat één bank die nog niet heeft ingevoerd. Zo houden de criminelen ons in de gaten, en wij hen. Het is een kat-en-muisspel." Hoe dat verder gaat? Willemsen durft het niet te zeggen. In de eerste helft van 2017 daalde het aantal kraken ten opzichte van het eerste halfjaar van 2016. „Maar ik ga daar niet juichend over doen. Want het aantal kan zomaar weer stijgen. Of er duikt ineens een nieuwe techniek op waar wij nooit aan gedacht hadden. Wij doen er alles aan om het de krakers zo moeilijk mogelijk te maken, met een reeks aan maatregelen, maar voorspellen heeft geen zin. Dat hebben we de afgelopen jaren wel geleerd." Banken rusten hun geldautomaten de laatste tijd steeds vaker uit met livecameratoezicht. Daarmee houden de banken vanuit hun eigen meldkamers de automaten in de gaten. Zodra plofkrakers ergens toeslaan, wordt de politie ingeseind. Pakkans Gisteren berichtte deze krant dat de meeste plof krakers uit handen van de politie weten te blijven. Van de 79 plofkraken in 2016 gepleegd zijn voor zover bekend pas in twee zaken daders veroor deeld. De politie erkent dat het buitengewoon lastig is plofkrakers achter de tralies te krijgen. „De pakkans moet omhoog. Criminelen gaan net zolang door tot ze gepakt worden. En als ze al gepakt worden, is het bewijs vaak een probleem. Dat probleem heb je niet als je iemand op heter daad hebt betrapt." De ouders van Tiele, een peuter uit het Antwerpse Itegem, zijn ten einde raad. Al sinds zijn geboorte is hun oogappel allergisch voor zowat alles. Hij mag bijna niks eten, kan niet buiten spelen en heeft voortdurend extreme jeuk. ^71 Vier jonge kinderen in één woonkamer: veel lawaai en drukte, maar vooral pret en plezier. Kleine blonde Tiele (3) kraait het uit tijdens het ravotten met broer Mathis (7) en zus Mirthe (10). De jongste van de bende, Nelle (1), kijkt toe van een veilige afstand. Hoewel het een mooie zonnige dag is, kunnen de kinderen niet buiten spelen. Te gevaarlijk voor Tiele, die allergisch reageert op bijna alles wat in het dagelijkse leven voorkomt: van dierenhaar tot huisstof, bloemen en zo goed als alle voeding. Als hij overdag 'zondigt', ligt hij de hele nacht te huilen in z'n bedje, met huiduitslag, dikke lippen, gezwollen ogen en extreme jeuk. Om niet ondervoed te raken, draagt hij een maagsonde. Naar school gaan - in België kan dat al vanaf 2,5 jaar - is uitgesloten. Het ergst van al: een diagnose lijkt er niet snel te komen, laat staan een remedie. Tiele is een vraagstuk voor de ge neeskunde. Zijn ouders, Tom Van Doninck en Heidi Torfs, strijden al drie jaar vruchteloos voor medische erkenning. „Vrijwel onmiddellijk na z'n ge boorte werd het ons duidelijk dat er iets scheelde met Tiele", zegt Torfs. „Dag en nacht brulde hij alles bij elkaar. En vooral krab ben, krabben, krabben. Na drie weken zat hij vol met eczeem. Zijn huid kwam er in grote lappen af. De kinderarts heeft ons meteen doorgestuurd naar een universitair ziekenhuis. Eerst naar Antwerpen, vervolgens naar Leuven. Daar bleek dat zijn allergiewaarden extreem hoog waren. Hoger dan ze ooit hadden gezien bij zo'n jong kind." Tiele kreeg antibiotica, wat kort stondig hielp. „Maar een week later stonden we daar weer, doordat de oor zaak niet werd aangepakt. Vervolgens werd besloten het grootste deel van z'n voeding te schrappen. De open wonden werden beter, maar de jeuk bleef Bovendien stopte hij met groeien. Eigenlijk raakte hij onder voed. Dat bleek dus geen oplossing." Tot op de dag van vandaag weten de dokters niet wat er mis is met hem Tiele werd opgenomen in het zie kenhuis, voor verdere onderzoeken en dna-tests. Aanvankelijk voor één week, maar het werden er tien. Nog werden de dokters niet wijzer. „Nu nog worden er bij elke bloed afname steeds nieuwe allergieën ontdekt", zegt Heidi. „Er is volgens de dokters iets gron dig mis met zijn lichaam. Maar wat precies, dat hebben ze tot op de dag van vandaag nog niet ontdekt. Ze kennen ook geen vergelijkbare geval len. Er zijn wel mensen met voedsel allergieën óf kattenallergie óf pollen allergie, maar niemand die het alle maal tegelijk heeft. De ziekte van Tiele is waarschijnlijk een speling van de natuur." GroenLinks-leider Jesse Klaver wist tijdens de verkiezingscampagne poptempels vol te krijgen, maar de 1700 stoelen tellende theaterzaal bleef voor een groot deel leeg. Een kaartje kostte ook 19 euro, de 'meet- ups' met Klaver waren altijd gratis. Toch leek het een GroenLinks- feestje. „We zijn allemaal vrienden onder elkaar", grapte gespreksleider Jort Kelder. „We stemmen immers allemaal GroenLinks." De bezoekers zagen een gelikte film. Sexy Jesse in boxershort en ontbloot bovenlijf. Liefhebbende echtgenoot Jesse die zijn vrouw te der zoent. Bezorgde vader Jesse die 'wakkergekotst' is door zijn zoon. Het enige moment van ongemak bij Klaver is als hij in zijn geboorte plaats Roosendaal wordt gecon fronteerd met een vrouw die zegt dat haar vader de beste vriend is van Klavers vader. Met zijn Maro- kaanse vader heeft de GroenLinks- leider geen contact. Ook de scène kort na de uitvaart van zijn in april onverwacht overleden moeder is aangrijpend. Filmmaker Joey Boink laat verder vooral zien dat niet alleen Klaver - maar met name de mensen om hem heen - gaan geloven in de monsteroverwinning voor Groen Links. Als de exitpoll die op de ver kiezingsavond zestien zetels laat zien, is de teleurstelling in een Am sterdamse hotelkamer pijnlijk merkbaar. Het zouden er uiteinde lijk veertien worden. Maar Klaver eindigt positief: zijn 'beweging' gaat nog groeien. Met de vertoning in Carré was de documentaire over de GroenLinks- leider via een omweg toch nog op de oorspronkelijk geplande dag te zien. Een uitzending bij de publieke om roep ging niet door, omdat BNNVARA de film bij nader inzien niet wilde uitzenden. De omroep, die zelf opdracht had gegeven voor de documentaire, stelde dat er twij fel kon ontstaan over de journalis tieke onafhankelijkheid. De film maker was immers een jaar lang in dienst van GroenLinks. dinsdag 5 september 2017 GO Uit voorzorg afgesloten geld automaten in Diessen (I) en Halle (r) en een dichtgetim merde kluis na een plofkraak in Bodegraven (m). Onder: bom- experts in actie in Schoonhoven. FOTO'S GINOPRESS, BEELD WERKT, MARLIES WESSELS EN STEPHAN TELLIER Yvonne Willemsen, hoofd veiligheidszaken NVB Tiele heeft last van aller gieën. „Zijn huid kwam er in lap pen af." FOTO JAN DE MEULENEIR Jelle Brans Antoon Verbeeck I Antwerpen Heidi Torfs, moeder Na een publiciteitsstorm die de aandacht voor de film alleen maar vergrootte, ging Jesse gis teravond in een slecht gevuld Carré in Amsterdam in première. Hanneke Keultjes Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9