8 Hoe wapen je je als bank tegen doorgewinterde plofkrakers die al jaren uit handen van de politie weten te blijven? „Criminelen gaan net zolang door tot ze gepakt worden, zo simpel is het." Liefst zouden we zien dat iedereen meteen pinpas gaat betalen Yvonne Willemsen herinnert zich nog hoe ze haar buiten landse collega's voor het eerst vertelde over plofkraken. Een jaar of vijf geleden is het in middels, en het hoofd veilig heidszaken van de Neder landse Vereniging van Banken (NVB) wilde de andere Europese banken waarschuwen: dit pro bleem bestaat, en het komt ook jullie kant op. „Ze geloofden me niet. Criminelen die geldauto maten opblazen? Doe niet zo gek, zeiden ze. Dat gaat hier echt niet gebeuren. Nou, een paar jaar later hingen ze allemaal aan de lijn. Want het was natuurlijk wél hun kant op gekomen. Als mis daad ergens werkt, gaat het heel snel de grens over." Gidsland Nederland is 'gidsland' als het op plofkraken aankomt. Al in 2005 vond de eerste plofkraak plaats: criminelen lieten gas in een automaat stromen en brachten dat tot ontploffing. „We dachten echt: wat gebeurt hier? Het ging in het begin nog vaak mis. Dan gebruikten ze te veel gas, waardoor ze al het geld verbrandden. Maar we hadden al snel in de gaten dat we maatregelen moesten nemen. We waren echt bang dat er grote ongelukken zouden gebeuren. We hebben toen gasdetectiesystemen geplaatst, een stof die het gas moest neutraliseren, en inktsystemen die het geld onbruikbaar moesten maken. Dat had toen wel een flinke dip tot gevolg. We zagen dat een groep Nederlandse plofkrakers uitweek naar Duitsland. Maar we wisten: ze komen terug. Want hoe moeilijker je het criminelen maakt, hoe meer ze innoveren. Criminelen gaan door tot ze gepakt worden, zo simpel is het." Inmiddels hebben criminelen het gas verruild voor explosieven. Het maakt de zorgen van de banken nog groter: veel automaten bevinden zich in of nabij woongebouwen. „Er hoeft maar één keer een crimineel te veel explosieven te plaatsen en er gebeurt iets vreselijks. Liefst zouden we zien dat alle Nederlanders met hun pinpas gaan betalen, zodat we nergens meer Geld opnem dinsdag 5 september 2017 GO Buiten gebruik Kat-en-muisspel tussen banken en plof krakers Peter Groenendijk Peter Winterman Amsterdam Yvonne Willemsen, hoofd veiligheidszaken NVB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8