ftl II Honderden kilo's dode vis in Otheense Kreek Toekomst nog onduidelijk voor sociale werkvoorziening Dethon Kennismaking met 'virtual reality' verrast bewoners Ter Reede 7 Bewoners van woonzorgcentrum Ter Reede in Vlissingen maakten gisteren kennis met 'virtual reality'. Dat is een moderne kijkdoos. De bewoners vallen maandagmiddag van de ene in de andere verbazing. Het ene moment wanen ze zich in een jungle vol apen, dan weer zitten ze in een gondel in Ve netië en nog geen minuut later zwemmen ze opeens tussen de vissen. En dat terwijl ze gewoon kunnen blijven zitten! Met een virtual reality-bril kun je van alles doen en beleven vanuit je luie stoel. De wereld van virtual reality is voor de meeste ouderen een totaal onbekend terrein. Daarom gaf Marloes Henderikx van het zorg- bedrijf ZorgPlezier een presentatie over deze nieuwe technologie in Ter Reede. „Ik probeer iedereen er iets over te leren. Ik verwacht dat ouderen er heel erg aan moeten wennen, maar we houden het zo laagdrempelig mogelijk. Het zijn Ik heb het al eens vaker geprobeerd. Toen stond ik tussen een kudde olifanten geen dure brillen, maar het effect kun je er wel mee ervaren." De bewoners luisteren aandach tig naar de uitleg. Er gaat haast let- terlijk een wereld voor hen open door al deze nieuwe snufjes. Het is voortdurend helemaal stil. Er is verbazing over het gebruik van virtual reality bij militaire trainin gen, medische oefeningen en het boodschappen doen. Vooral het boodschappen doen vanuit je eigen woonkamer maakt indruk. Online winkelen vinden ouderen vaak erg saai, maar met een virtual reality-bril is het mo gelijk om gewoon door een winkel te lopen en allerlei zaken uit de schappen te pakken. Na de presentatie is het grote mo ment aangebroken: het uitprobe ren van de brillen. Alle uitleg blijkt nog niet heel veel duidelijk te hebben gemaakt over het ge bruik ervan. Mevrouw Kole (86) Ik vind de techniek eerlijk gezegd wel een beetje beangstigend zit een tijdje voor zich uit te staren met de bril op haar neus. „Ik zie helemaal geen apen" zegt ze. Dan vertelt Henderikx dat ze gewoon om zich heen kan kijken, net als in de echte wereld. „Oh ja, nu zie ik ze wel!", roept mevrouw Kole. Ze is helemaal enthousiast als ze de bril weer af zet. „Echt geweldig dat dit tegenwoordig allemaal kan. Ik stond midden tussen de aapjes. Ik hou het alleen niet zo lang vol, want dan krijg ik last van mijn ogen. Maar ik zou het zeker nog een keer willen doen, ik vind het super!" Nieuwsgierig Ook Frederieke Scheer (52) uit Borsele is te spreken over de bril len. „Ik ben hier naar toe gekomen, omdat ik toch wel heel erg nieuwsgierig was. Ik had er al wel van gehoord, maar dit is de eerste keer dat ik het echt ervaar. Ik vind de techniek eerlijk gezegd wel een beetje beangstigend, en kan me nog niet goed voorstellen dat dit de toekomst is. Maar dat komt vooral omdat ik helemaal niet be kend was met dit soort dingen." Mevrouw Van Tillo was de enige die al wel ervaring had met de vir tual reality-bril. „Ik heb het al wel eens vaker geprobeerd. Toen stond ik tussen een kudde olifanten. Ik vind het een heel leuke ervaring. Je kunt gewoon ineens een plek op de wereld ontdekken zonder uit je stoel op te hoeven staan." Het waterschap heeft dit weekend watermonsters genomen en onder zocht. Wat de precieze oorzaak is van de vissterfte is nog niet duide lijk. „Wel kunnen we zeggen dat het zuurstofgehalte in de kreek goed is", zegt Janneke La Gasse, woordvoerder van het waterschap. „Onderzoek naar wat wel de oor zaak is, duurt langer. Het vermoe den dat er sprake is van een over stort van het riool kunnen we niet bevestigen. Tot de uitslag van het onderzoek bekend is, raden we iedereen af om in de Otheense Kreek te zwemmen. Dat geldt voor mensen, maar zeker ook voor honden die misschien aan de dode vissen zitten." In de Otheense Kreek wordt de laatste dagen tot in Axel dode vis gesignaleerd. De gemeente Terneu zen heeft gisteren honderden kilo's dode vis aan de oostkant van de kreek verwijderd. Vandaag wordt de westkant aangepakt. De gemeenteraad van Terneuzen zou vanavond een informatiebij eenkomst over Dethon houden. Direct betrokkenen konden er in spreken. De bijeenkomst is even wel geschrapt, omdat een defini tief voorstel ontbreekt. De colleges van B en W van Ter neuzen, Sluis en Hulst stemden eerder dit jaar in met een toe komstmodel voor Dethon als soci aal werkbedrijf. De huidige productie-activitei ten waar vooral mensen met een arbeidshandicap werken, blijven bestaan. Dethon krijgt daarnaast nadrukkelijker de taak uitkerings gerechtigden naar werk te begelei den, is het idee. Ondernemingsraden van de ge meenten en Dethon hebben daar over nog geadviseerd, waarbij die van Terneuzen en Sluis het plan sterk afwezen. Het is te duur, stel len zij, en zou niet in het belang zijn van mensen met een (ern stige) arbeidsbeperking. Het verwerken van de adviezen vergt tijd om tot 'een breed gedra gen voorstel te komen', meldt Cees Liefting, wethouder in Terneuzen en voorzitter van Dethon. Hij hoopt dat zeker voor de jaarwisse ling een besluit over de toekomst van Dethon kan vallen. Sociale werkvoorzieningen moeten veranderen na invoering van de Participatiewet in 2015. Sindsdien praten de Zeeuws- Vlaamse gemeenten al over een 'nieuwe Dethon'. Liefting spreekt van 'een olifantendracht'. „En zo als bekend, kan een olifanten dracht een mooi olifantje op gaan leveren." dinsdag 5 september 2017 zy 'Ik stond midden tussen de aapjes' Jari Klapwijk Vlissingen -Mevrouw Van Tillo A Marloes Henderikx leert mevrouw Kole hoe de virtual reality-bril werkt, foto dirk-jan gjeltema -Frederieke Scheer Waterschap Scheldestromen raadt hondenbezitters af hun dieren te laten zwemmen in de Otheense Kreek bij Terneuzen, tot de oorzaak van de vissterfte van de laatste dagen bekend is. Guido van der Heijden Terneuzen Het blijft ongewis hoe de toe komst van sociale werkvoorzie ning Dethon eruit komt te zien. Er is meer tijd nodig voor de besluitvorming. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81