ft 'Zorgpremie stijgt fors door bezuinigingen' De Hollandse wind in uw haren? Econoom: Instellingen staan er slecht voor GRATIS 7 6 miljoen voor opvangkosten Staatssecretaris Klaas Dijk- hoff (Asiel) heeft 6 miljoen geserveerd voor Nederlandse gemeenten die kosten hebben gemaakt bij de opvang van asielzoekers. Dat schrijft hij aan de Tweede Kamer. De ge meenten spendeerden mil joenen en hebben gezamen lijk 8,6 miljoen euro geclaimd bij het ministerie van Veilig heid en Justitie. Dat gaat nu alle declaraties onder de loep nemen. Een groot deel zal ge honoreerd worden, maar Dijkhoff zette in de voorjaars nota alvast 6 miljoen apart. De overige declaraties worden bekeken en voor het einde van het jaar beoordeeld. Het ministerie van Veiligheid en Justitie heeft al wel na onder handeling met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) bepaald dat niet alle opgevoerde kosten zouden worden vergoed. Personele inzet is bijvoorbeeld voor twee derde deel betaald. Veel opvangkosten bleken ge meenten verder vergeefs te hebben gemaakt. Opvanglo- caties bleven leeg nadat de migratiestroom opdroogde. Globalisering werkt in de wetenschap Reddingsbrigade 3.800 keer in actie Reddingsbrigade Nederland heeft dit zomerseizoen ruim 3.800 keer hulp verleend aan zwemmers, watersporters, drenkelingen en opvarenden van schepen. Dat zijn er - door het matige zomerweer - veel minder dan vorig sei zoen, toen meer dan 7.400 keer moest worden uitge rukt. Gisteren maakte de or ganisatie de eindbalans van deze zomer op. Vijftien men sen zijn overleden door on gevallen tijdens zwemmen in open water. 176 mensen werden gered uit een levens bedreigende situatie. 2 miljoen voor antibiotica Maffiabaas opgepakt Poort voor kleine tas blijft Uit het jaarlijkse onderzoek van ac countantskantoor EY blijkt dat de zorginstellingen de bodem hebben bereikt. Door de bezuinigingen van de afgelopen jaren maakt de sector te weinig winst. Over 2012 maakten zorgaanbieders nog 2,2 procent winst, in 2016 was dat 0,99 procent. De winst komt daarmee voor het eerst onder de 1 procent uit. Schokkend De onderzoekers spreken van 'schokkende resultaten'. Want als de winst te laag is kunnen zieken huizen en instellingen geen inves teringen meer doen. Denk aan nieuwbouw, inzet van meer perso neel of de aanschaf van een opera tierobot. „Zorgaanbieders die dit soort aankopen niet meer kunnen doen, komen in een negatieve spi raal terecht," zegt zorgspecialist Rob Leensen van EY. Bovendien zijn de banken bij lage winsten minder snel bereid een lening te verstrekken. Volgens Leensen kan de sector geen nieuwe bezuinigin gen aan. „We verwachten dat een kwart van de instellingen in de ou derenzorg het niet zal redden, met name in de thuiszorg." Volgens Wim Groot, hoogleraar zorgeconomie in Maastricht, moet zowel de overheid als de burger de portemonnee trekken: het kabinet moet meer geld neertellen voor de langdurige zorg (VWS heeft 400 miljoen toegezegd voor 2018, red.) én de premie gaat omhoog. „Voor komend jaar verwacht ik een stij ging van 20 euro per maand, jaar lijks dus zo'n 200 tot 250 euro extra. Het geld moet ergens vandaan ko men," redeneert hij. Groot verwacht ook dat een aan tal instellingen failliet zal gaan. Zo heeft Careyn, met 29 verpleeghui zen in het land, het moeilijk. Vol gens interne stukken, in handen van deze krant, vreest het bestuur komend jaar de rekeningen niet meer te kunnen betalen. Careyn is volgens de onderzoekers van EY niet de enige organisatie die het heel zwaar heeft. Tientallen instel lingen, met name leveranciers van thuiszorg, zitten in dezelfde situa tie. In 2016 werd in de ouderenzorg ruim 37 miljoen verlies gedraaid, terwijl een jaar eerder nog sprake was van een winst van 114 miljoen. Onder kostprijs Belangrijkste oorzaak zijn de tarie ven voor verpleeghuiszorg, wijk verpleging en thuiszorg, zegt werkgeversorganisatie Actiz. „Die zijn structureel te laag om te kun nen investeren in personeel, tech nologie en gebouwen. Zorgorgani saties leveren zorg onder kostprijs." Wanneer instellingen failliet gaan, zal de cliënt niet meteen iets van merken, verwacht De Groot. „De zorg wordt meestal overgeno men. Maar de werknemers zullen het voelen. Zij verliezen hun baan, of gaan erop achteruit." Uit het rapport blijkt ook dat de opleidingsziekenhuizen het slech ter doen. In drie jaar tijd daalde de winst van bijna 3 procent naar 1. „Zorgelijk, want de opleidingszie kenhuizen zijn de kraamkamer voor innovatie in de zorg", zegt EY- zorgspecialist Leensen. PROFITEER NU VAN GRATIS ACCESSOIRES OP UW DRIEWIELFIETS! BEL 0800 - 0468 VOOR MEER INFO dinsdag 5 september 2017 GEMEENTEN Hoogleraar Robbert Dijk graaf tijdens de opening van het academisch jaar aan de Universiteit van Amsterdam. Hij stelt dat door de eeuwen heen het vrije verkeer van mensen en ideeën alleen maar winst heeft opgeleverd. IJMUIDEN Puinhopen in het dorpje Hunterwoords, nabij Houston, als gevolg van de tropische storm Harvey. Intussen maken Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba zich op voor orkaan Irma. Verwacht wordt dat de orkaan morgen de Caribische eilan den passeert, fotoepa DEN HAAG Het kabinet maakt 2 miljoen euro vrij voor de ontwikke ling van nieuwe an tibiotica. Een inter nationaal samen werkingsverband gaat hiermee aan de slag, meldt mi nister Schippers van Volksgezond heid. Op een con gres in Berlijn werd gisteren ruim 56 miljoen euro toege zegd aan het Global Antibiotic Research and Development Partnership. - URUGUAY Een van de meest- gezochte maffiaba zen van Italië, Rocco Morabito (50), is na 23 jaar voortvluchtig te zijn geweest opgepakt in Uruguay. Hij is lid van 'Ndrangheta en werd gezocht voor drugssmokkel. SCHIPHOL De speciale door gangen voor reizi gers zonder ba gage of met een kleine tas krijgen een vaste plek op Schiphol. De proef met de versnelde veiligheidscontroles heeft deze zomer aangetoond dat deze zogenoemde 'small bags only- doorgangen' zor gen voor een snel lere doorstroom en positief worden ge waardeerd door de reizigers. Zorginstellingen staan er zo slecht voor dat de premie ko mend jaar fors omhoog zal moe ten. Zorgeconoom Wim Groot vreest een stijging van zeker 200 euro. Hanneke van Houwelingen Peet Vogels Rotterdam/Maastricht tot 250 euro méér zorgpremie moeten we volgend jaar betalen, volgens Wim Groot. Door weer en wind op pad, een boodschapje doen of een tochtje door het park. Fietsen wilt u niet opgeven. Dat hoeft ook niet. SenZup heeft een uitgebreid assortiment comfortabele driewielfietsen met verlaagde instap en/of elektrische ondersteuning. Alle fietsen zijn zo aan te passen dat ze aansluiten op uw specifieke wensen. Profiteer van 29 aug. t/m 15 sept, van GRATIS accessoires bij uw driewielfiets! U heeft al een driewielfiets voor 1399,- Oosteinde 6, Barendrecht WEER STORM OP KOMST A of een vrijblijvende proefrit bij u in de straat! Tel. 0800 - 0468 www.senzup.nl klantenvertellen.nl Standaard Extra lage instap V Maximale stabiliteit Comfortabele zit 3-7 versnellingen GRATIS accessoires Anti-lek banden v* 1 jaar Pechhulp V Kilometerteller Spiegel zelfstandig vitaal Benieuwd naar onze andere mobiliteitsoplossingen? Vraag de brochure aan. We staan u graag te woord. Bel 0800 - 0468.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7