C9 Jodiumpillen geven signaal Koopvaardij krijgt oorlogsherdenking Klaas Otto voorlopig nog niet voor rechter Geblokkeerd 2 KLAS 2021 STUDENTEN In Vlissingen trad gisteren de 'Class of 2021' aan. Ruim duizend HZ-leerlingen vierden samen feest in sporthal Baskensburg. Voor het groepsgevoel, en om elkaar te leren kennen. Commentaar Volgende maand doet het Rijk een nieuwe poging om jodium- tabletten aan de man te brengen. Voor eerdere versprei dingsacties was weinig belangstelling. Slechts een klein deel van de inwoners van bedreigde gebieden haalde de pillen op. Ook aan huis bezorgen werkte niet goed. De post werd vaak ongeopend weggegooid. Toch voelt de regering zich verplicht het weer eens te proberen. Naar buitenlands voorbeeld: in een grote straal rond kerncentrales. Op deze actie valt wel wat af te dingen. Jodiumpillen beschermen jonge mensen tegen de gevolgen van een kernramp. Tot op zekere hoogte. Wie jodium slikt, zorgt voor ophoping van het goedje in zijn schildklier en voorkomt zo dat er radioactief jodium in terecht komt. Zo krijgt schildklierkanker geen kans. Maar tegen andere le vensgevaarlijke effecten van straling helpen de pillen niet. Daarom verwijten tegenstanders van kernenergie de overheid dat zij schijn veiligheid verspreidt. Hun motto blijft: maak je bij een kernramp zo snel mogelijk uit de voeten. Dat biedt de beste kansen. De tablet tenactie zou mensen in slaap sussen. Deze reactie is zwaar overdreven. Iedereen begrijpt wel dat de jo diumpil maar een deel van de gevaren neutraliseert. Uit de voor lichting van Den Haag blijkt zonneklaar dat de overheid bij een kernramp min of meer machteloos is en dat je er zelf ook weinig te gen kunt doen. Schuilen of evacueren, veilige voeding en - alleen voor jonge mensen - je schildklier beschermen, dat is het wel zo ongeveer. Het belangrijkste effect van de nieuwe pillenactie is wel licht dat iedereen weer wordt bepaald bij de risico's van kernener gie. Die vinden we aanvaardbaar. Mits er alles aan wordt gedaan om het zo veilig mogelijk te houden. Met de jodiumtabletten vult Den Haag netjes een klein deel van die grote opdracht in. Tablettenactie wijst iedereen nog eens op de risico's van kernenergie Zaterdag 28 oktober worden kran sen gelegd door de Koninklijke Ma rine, de Nederlandse Reders, de loodsen, vissers, de Zeevaartschool en Damen Schelde Naval Building, opvolger van de Scheldewerf. De loodsen leggen ook kransen in zee. Het Scheldeloodsenkoor zingt er. Er was al wel de jaarlijkse Rotter damse herdenking voor de opva renden van de 850 handels- vissers- en vrachtschepen die in de oorlogs tijd onder de vaarplicht gevorderd waren om de Geallieerden te be voorraden. De helft van de vloot ging ten onder door Duitse aanval len, met tegen de 4000 slachtoffers Herdenking voor mensen die tijdens de oorlog omkwamen op een koopvaardijschip tot gevolg. Daar waren 174 oud- Zeevaartschoolleerlingen bij. De slachtoffers krijgen bij de herden king in Vlissingen een gezicht via het verhaal van Vlissinger Job Meerman. Het konvooi schepen waarin hij meevoer werd in 1941 door Duitse duikboten bij Groen land getorpedeerd. Meerman was 33 jaar. ALMANAK „Heeft u uw leesbril al gevon den?", vroeg de caissière. De al wat oudere Zierikzeeënaar ont kende. Hij had de bril ergens in de winkel opgezet. Dat wist hij zeker. Maar daarna? Al pratende tikte hij de verkeerde pincode in. Bij de foutmelding trok hij ook nog eens zijn pasje terug. FOUT! piepte het apparaat en toonde daaronder in klein schrift: 'tot 14.25'. „Nee, hé", kreunde de Zie rikzeeënaar. „Geblokkeerd tot half drie." „Doet u maar gewoon de pincode opnieuw", sprak de caissière ge ruststellend. „Het is 14 euro 25 in totaal." Kaartverkoop concert Liliana Freek treedt op in Zeeland Boeken gevraagd voor mini-bieb SAS VAN GENT Garagesale steeds groter Zo'n 1400 nieuwe studenten mocht de HZ dit jaar verwelkomen. Zo'n 70 procent daarvan komt uit de regio, 20 procent van elders in Nederland en 10 procent van de studenten komt uit het buitenland, vertelt woordvoerder Arjen Bouw meester (foto). Vooral de opleidin gen verpleegkunde en pabo zijn dit jaar in trek, met bij de lerarenoplei ding opvallend veel mannen. Bij Sporthal Baskensburg meldden zich gisteren een dikke duizend nieuwkomers voor het welkomst feestje met DJ Joeri Versluys. Bij de entree kregen de studenten een lichtgevend armbandje uitgereikt. Daarmee mochten ze later in de stikdonkere zaal reageren op stel lingen als 'Ga jij binnen vier jaar je studie halen?' De rechtbank heeft de lang ver wachte behandeling mede geannu leerd, omdat het OM op de valreep, vorige week donderdag, opnames van ruim r.300 afgeluisterde tele foongesprekken heeft overhandigd aan de verdediging. „Er zitten explosieve tapes bij", zegt Otto's advocaat Louis de Leon. „De rechtbank begrijpt dat het vol strekt onmogelijk is dat mijn cliënt en ik al die gesprekken nog kunnen afluisteren voor volgende week woensdag." De Leon zegt vanaf december vo rig jaar herhaaldelijk te hebben ge vraagd om de bewuste tapgesprek ken. „Die heb ik nodig om goede vragen te kunnen stellen. Steeds werd dat verzoek afgewezen en hield het OM vol dat alle tapes wa ren verstrekt. Niet dus." Volgens de raadsman gaat het om cruciale ge sprekken. „Ze tonen aan dat het OM een crimineel op pad heeft ge stuurd om een andere crimineel onder druk te zetten en tegen mijn cliënt te laten verklaren." dinsdag 5 september 2017 Er komen kransen bij het Koop- vaardijmonument op de boule vard Evertsen in Vlissingen. Voor het eerst worden de oor logsslachtoffers uit de koop vaardijvloot in de Tweede We reldoorlog met een aparte plechtigheid herdacht. Claudia Sondervan Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Accordeoniste Liliana van der Hooft uit IJzendijke treedt zondag 10 decem ber op in de Brouwzaele in Terneuzen. Ook Anny Schilder, Jan Keizer, Marco Paulo, Jan, Yvonne en een mystery guest treden vanaf 14.30 uur op. Kaarten a 20 euro per stuk in de voorverkoop zijn te koop in de winkel van Sonora Muziek in Terneuzen, via info@so- noramuziek.nl of bij Lili ana via 0117-301501. REIMERSWAAL 'Ben ik een Zeeuw?' is de titel van het nieuwste programma van Freek de Jonge. De cabaretier woonde in de jaren zestig in Goes, waar zijn vader predikant was. De voor stelling met verhalen en liedjes over Zeeland wordt in de boekenweek tussen 25 oktober en 2 november uitgevoerd in Zierikzee, Heinkenszand, Terneuzen, Ritthem, Wis- sekerke en Rilland. Kaart jes via www.freekde- jonge.nl SINT-JANSTEEN De dorpsraad van Sint Jansteen zoekt boeken die in de nieuwe minibieb gezet kunnen worden. Die komt in een ontmoe tingsruimte in De Wa rande. Wie boeken kan missen, wordt gevraagd deze vrijdag tussen 14 en 17 uur of zondag tussen 10 en 12 uur af te geven in De Warande. De dorpsraad zoekt ook vrij willigers om te sorteren. Meer informatie: drstjan- steen@zeelandnet.nl. De jaarlijkse garagesale in Sas van Gent groeit uit tot een flink evene ment. Vorig jaar deden er 108 locaties mee. Er rijdt daarom dit jaar, op zaterdag 7 oktober, een treintje voor bezoekers. Wie spullen wil verko pen, kan zich tot 1 okto ber aanmelden via gara- gesale-sas.nl. Vol goede Ondine van der Vleuten Vlissingen t Bij het betreden van sporthal Baskensburg kregen de studenten een lichtgevende armband om. foto dirk-jan gjeltema Een forse tegenvaller voor het Openbaar Ministerie in het straf proces rond Klaas Otto. De vier inhoudelijke rechtszaken tegen de oprichter van No Surrender gaan volgende week niet door. Hessel de Ree Breda/Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78