Spar Wemeldinge wil vaker op zondag open Ondernemers brainstormen over toerisme Reimerswaal Bravis w word je beter Overlast van ganzen in Goese Polder 7 ^IMsi Ze poepen, ze blazen, kinderen durven soms de speeltuintjes niet meer in. Inwoners van de Goese Polder balen van een grote groep ganzen. y SIB -• W. ■w-\ Goes mag dan met trots de naam Gan- zenstad dragen, sommige inwoners zijn helemaal klaar met de gevleugelde dieren. In de Goese Polder ervaren bewoners sinds enkele maanden overlast. „Ze poepen alles onder." De één houdt het op vier maan den, een ander op zes en weer ie mand anders op een klein jaar. Feit is dat de overlast van recente datum is. „Er hebben altijd wel een paar ganzen gezeten", zegt bewoner Karin Hooijberg. „Maar de laatste tijd zitten er wel heel veel." Zij en andere bewoners stellen dat het er meer dan twin tig zijn. De overlast concentreert zich in de straten rondom de Europa laan. Vaak zijn de dieren te vin den in de buurt van de skatebaan en de vijver aan de overkant van de straat, maar ze waggelen ook wel eens naar andere plekken in de wijk. Met name de poep is een grote ergernis. Op sommige plek ken liggen trottoirs en wandelpa den ermee bezaaid. Met enige re gelmaat zitten de ganzen ook in speeltuintjes. „Ook daar ligt het dan vol met uitwerpselen", zegt oppas-oma Tilly Goedegebuure, die met haar kleinzoon door de Ik laat mijn kleinzoon daar niet meer spelen wijk wandelt. „Ik laat hem daar dan echt niet meer spelen." Veel kinderen durven überhaupt de speeltuintjes niet in op het mo ment dat de ganzen daar zitten of in de buurt zijn. De dieren vertonen namelijk ook wel eens agressief gedrag. „Dan beginnen ze ineens te bla zen als je met je hond voorbij loopt", stelt wijkbewoner Sjoerd Dekker, die de kwestie al eens aankaartte bij de gemeente. Ook hij zegt dat kinderen soms onder de poep zitten als ze in een speel- tuintje zijn geweest. „De straten worden nog wel eens schoonge maakt, maar in de speeltuintjes blijft het liggen. Zeker als het dan een tijdje niet regent, kan dat lang duren." Hooijberg: „Wij als hondenbe zitters moeten de uitwerpselen van onze dieren opruimen. Te recht, hoor, laat dat duidelijk zijn. Maar als je dan ziet wat die gan zen achterlaten, denk je wel eens: waar doe ik het voor?" Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat de klach ten bekend zijn en serieus wor den genomen. Sterker nog, de ge meente heeft al een gespeciali seerd bedrijf in de arm genomen dat de ganzen komende herfst gaat weghalen uit de wijk. „Ze worden ergens anders weer uit gezet. Waar dat is, weten we nog niet." Het ligt volgens de woord voerster niet voor de hand dat het een andere wijk van Goes zal zijn. „Wellicht een natuurgebied." De gemeente tast in het duister over waarom er ineens zo'n grote groep ganzen in het oostelijke deel van de Goese Polder zit. „Misschien zijn er veel geboren, maar ze kunnen ook van elders komen." Op dit moment mag de Wemel- dingse Spar twaalf zon- of feestda gen de winkeldeuren openen. Dat ligt vast in de verordening winkel tijden. Volgens exploitant Jan Rij- keboer is dat echter onvoldoende. Hij verwijst in zijn brief naar het specifieke toeristische karakter van Wemeldinge, met haven, camping en vakantiepark. „Doordat mijn be drijf niet open mag, trekken toeris ten naar omliggende plaatsen waar wel die gelegenheid wordt gebo den. Dat deze situatie voor mijn be drijf omzetderving betekent is evi dent", meldt Rijkeboer aan de raadsfracties. Daarom verzoekt Rijkeboer de Kapelse raad om dit onderwerp op de agenda te plaatsen. „Voor de continuïteit van mijn bedrijf en de werkgelegenheid is het essentieel meerdere zondagen open te zijn", aldus Rijkeboer. WAARDE Ondernemers uit Rei merswaal hebben wel oren naar initiatieven om het toerisme in de regio een oppepper te geven. Ruim twintig bedrijven hebben zich al aangemeld voor een bijeenkomst morgenavond in dorpshuis Meer waarde waar ze hun wensen op dit gebied kenbaar kunnen maken. Bij de bijeenkomst van morgen avond staat het verzamelen van ideeën centraal. Een maand later, op li oktober, moeten die omgezet worden in 'ontwikkelkansen' en moeten gezamenlijke prioriteiten worden geformuleerd. Ook de inwoners mogen hun mening geven over de toekomst van toerisme en recreatie in de ge meente. Vanaf morgen publiceert de gemeente een online enquête. Aan de hand van de uitslag en ideeën van ondernemers, maakt de gemeente nieuw recreatiebeleid. dinsdag 5 september 2017 BE Het is onbekend waar de grote groep, onwelkome, ganzen vandaan komt. foto dirk-jan gjeltema 'Ze poepen hier echt alles onder' Rob Paardekam Goes - Tilly Goedegebuure De Spar in Wemeldinge wil vaker op zondag open. De exploitant van de supermarkt doet in een brief een dringend beroep op de Kapelse gemeenteraad. Hij vraagt toestemming om van 1 juni tot 1 oktober op zondagen zijn winkel te openen. Willem Adriaansens Wemeldinge Hartpatiënten met een ICD kunnen hun inwendige defibrillatortegen- woordig laten controleren in het Bravis ziekenhuis, zowel in Roosendaal als in Bergen op Zoom. Dit is mogelijk dooreen nauwe samenwerking met het Amphia, dat de ICD's implanteert. De controles voeren we uit met drie gespecialiseerde cardiologen en gediplomeerde ICD-technici. Door deze service vinden de controles dicht bij huis plaats. Een ICD kan een fatale hartritme stoornis bij mensen met een slecht functionerend hart beëindigen en het normale hartritme herstellen. Het inwendige apparaat waakt 24 uur per dag over de patiënten gaat desondanks vele jaren mee. In principe worden de ICD's twee keer per jaar gecontroleerd. We kijken samen met de technicus naar de patiënten het www.bravisziekenhuis.nl functioneren van zijn/haar ICD en passen indien nodig het beleid aan. Vooraf overwegen we zorgvuldig of een ICD wel de beste oplossing is. Hierbij kijken we natuurlijk naar de hartfunctie, maar bovenal naar de individuele patiënt. De impact van een ICD op de patiënt is groot. Hoewel in potentie levensreddend, treden helaas ook wel eens problemen op. Een ICD-implantatie wordt dan ook pas uitgevoerd wanneer de cardiologen van Bravis en Amphia én de patiënt zich kunnen vinden in de noodzaak hiervan. Ivo Henkens Cardioloog ziekenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72