c* De geur van natte honden Het seizoen is nog niet voorbij op de camping Rinus Spruit brengt zijn derde boek uit Pillen worden op naam verstuurd naar iedereen die ervoor in aanmerking komt Let in oktober op uw brievenbus. Het Rijk verspreidt dan in grote delen van Nederland jodiumtabletten die uit voorzorg moeten worden ingenomen bij een kernongeval. Veel Zeeuwen krijgen een setje in de bus. dinsdag 5 september 2017 pzc.nl e-mail: bevelanden@pzc.nl ZEELAND 5 I W i ZEELAND8 AXEL Het blaffen is al van ver te horen en de onmiskenbare lucht van natte honden hangt boven zwembad 't Plaatje in Axel. Honderden baasjes met hond maken maandag van de laat ste dag dat het bad open is, gebruik door samen te zwemmen. De opbrengst gaat naar Dierenasiel Zeeuws-Vlaanderen dat de Spet terdag organiseert. „Nee, fris is het niet", er kent ook Marleen van de Velde van het dieren asiel. „Natte honden ruiken als net geslachte kippen. Maar dit zijn hondenmensen, die geven daar niet om. Bovendien gaat straks het water Harmen van der Werf Vlissingen Al vaker zijn jodiumtabletten gratis beschikbaar gesteld, maar dat is niet eerder op zo'n grote schaal gebeurd als komende maand. Het versprei dingsgebied is fors uitgebreid. Ne derland gaat hiermee in de pas lo pen met België en Duitsland. In Zeeland zijn eerder jodiumta bletten gedistribueerd onder be woners tot en met veertig jaar die wonen tot tien kilometer van de kerncentrale Borssele en tot twin tig kilometer van de kerncentrales bij Doel. Vanaf 2014 is erover gesproken de doelgroep te vergroten naar buitenlands voorbeeld. Het is nu zover. Alle mensen tot en met veertig jaar die tot twintig kilome ter van een kerncentrale wonen, krijgen in oktober jodiumtablet ten. Voor jongeren tot achttien jaar geldt dit zelfs tot honderd kilome ter rond een kernreactor. Jodiumtabletten zorgen ervoor dat de schildklier verzadigd raakt met jodium. Het risico dat bij een kernongeval radioactief jodium in de schildklier terechtkomt en later schildklierkanker ontstaat, ver mindert daardoor. Hoe jonger ie mand is, des te effectiever is een jodiumtablet. Het risico op schild klierkanker door radioactief jo dium neemt op hogere leeftijd af. Vandaar dat mensen vanaf 41 jaar geen tabletten krijgen. Bij de nieuwe campagne is van vroegere verspreidingsacties ge leerd. Mensen in de 'meest be dreigde' gebieden konden vanaf 2oro de tabletten in gemeentehui zen ophalen. Dat werkte niet. Hooguit één op de drie inwoners nam die moeite. Voorjaar 2013 zijn jodiumtablet ten bij de doelgroep in diverse Verspreidingsgebied jodiumtabletten naar buitenlands voorbeeld fors uitgebreid Zeeuwse gemeenten aan huis be zorgd. Gezondheidsdienst GGD Zeeland liet vervolgens in de ge meenten Borsele, Vlissingen en Middelburg onderzoeken hoe de actie was aangeslagen. Eén op de drie zei zich niet te herinneren ooit jodiumtabletten te hebben ontvangen. De brief met de tablet ten was zonder naam verstuurd, waardoor, volgens de onderzoe kers, veel mensen de post als re clame zagen en hebben wegge gooid. De jodiumtabletten, die in okto ber worden thuisbezorgd, zullen wel op naam worden verspreid, al dus een woordvoerster van het mi nisterie van Volksgezondheid. Vooraf worden informatiebrieven verstuurd, zodat iedereen gewaar schuwd is. Antikernenergieorganisaties zetten vraagtekens bij het nut van de campagne. Jodiumpillen kun nen helpen bij een snelle evacuatie na een stralingsincident, maar ge ven verder volgens hen een gevoel van schijnveiligheid, omdat bij een nucleair ongeluk ook andere radio actieve stoffen vrijkomen dan jo dium. De rijksoverheid noemt de ver spreiding van jodiumtabletten na drukkelijk een voorzorgsmaatregel bij een 'eventueel kernongeval waarop de kans bij zonder klein is'. ff uit het bad." FOTOBOAZTIMMERMANS Jodiumtabletten komen eraan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68