Ik wilde weer spelen en scoren' Zelfs de lippenstift was hetzelfde sportpark "de Liesjes" 13 so Bij Kwadendamme staat vooral gezelligheid centraal. Tijdens de winterstop maken de seniorenle den gezamenlijk een reisje. „Dat doen we al een jaar of vijftien. Vooral bij de oudere leden vlie gen de anekdotes je rond de oren. In die weekenden gebeuren mooie dingen. Het sportieve as pect staat dan op een héél laag pitje", lacht De Jonge. Een aantal jaren geleden stapte de vereniging over van het zon dag- naar het zaterdagvoetbal. Hoewel de publieke belangstel ling is gedaald, heeft De Jonge geen spijt van de switch. „In Kwadendamme is zondag tradi tiegetrouw de dag van het voet bal en zaterdag de dag van de klusjes. Desondanks zijn de kan tine-inkomsten gestegen. De mensen blijven nu langer han gen." Volgens de secretaris is de club erg bepalend voor de leefbaarheid in het dorp. „Je hebt de kroeg, carna val en de voetbal. Als jongere ben je hier al snel op de vereniging aangewezen. Die maatschappe lijke functie, gepaard met gemoe delijkheid, is enorm belangrijk." Intensiever Ruud de Jonge denkt dat de voet balvereniging Kwadendamme haar honderdjarig bestaan niet meer als 'zelfstandige' zal kunnen vieren. „Dat is misschien iets te veel van het goede." De laatste jaren werkt de voetbalvereniging samen met buurman Hoedekenskerke. „Dat zal waarschijnlijk intensiever worden. Sterker nog: ik denk dat er over tien jaar nog maar drie voet balverenigingen in de gemeente Borsele zijn." Aan de ene kant is het jammer, stelt de ex-speler van de hoofd macht van Kwadendamme. Aan de andere kant begrijpt hij de noodzaak. „Van sentiment kun je niet leven. Tussen Hoedekens kerke en Kwadendamme ver wacht ik weinig gedoe. We rui ken al een aantal jaren aan elkaar. De verenigingen hebben onge veer hetzelfde type mensen." In de zomer van 2016 verruilde Bart Deprez toenmalig eersteklas ser Goes voor ASWH. Toen zijn overstap bekend werd gemaakt, was de club uit Hendrik-Ido-Am bacht een hoofdklasser, maar via de nacompetitie promoveerde het vervolgens nog naar de derde di visie. „De stap van de eerste klasse naar dat niveau heb ik misschien wel een beetje onderschat", ver telde Deprez zaterdag. In en tegen Hoek had hij zojuist drie keer gescoord voor zijn nieuwe club Smitshoek, maar stond de 24-jarige spits wel met lege handen. Hoek trok met 5-4 aan het langste eind. Deprez baalde van de nederlaag, maar be kende ook dat drie keer scoren eindelijk weer dat gevoel had op geleverd dat een spits wil voelen. „Vorig seizoen heb ik bij ASWH in de competitie één goal ge maakt", vertelde hij. „Ik wilde weer iedere week spelen en sco ren." Bij ASWH moest hij vorig sei zoen de concurrentie aangaan met Peter de Lange en Robbert Olijfveld. „In de voorbereiding ging het echt nek aan nek", keek Deprez terug. „Jack van den Berg, de trainer, koos voor die twee. Dat ÉL. was zijn goed recht. Wat denk je? Schieten ze er in de eerste acht wedstrijden allebei zeven in. Dan heb je weinig te zeggen als je op de bank zit. Ik heb toen wel een dipje gehad, dat had ik nog niet meege maakt." Hij is er, weet hij nu, mentaal sterker van geworden. „Het is so wieso een leerzaam jaar geweest bij ASWH. Het was een mooie er varing, alleen wilde ik graag weer iedere week spelen." Hij werd ge polst door onder meer Hoek maar koos voor Smitshoek. „Hoek is voor mij niet aan te reizen. Ik woon en werk in Rotterdam en zit Ik houd namelijk wel van een beetje gezelligheid, dat zullen veel mensen in Zeeland wel weten daar goed. Ik heb wel gekeken wat voor club Smitshoek is. Ik houd namelijk wel van een beetje gezel ligheid, dat zullen veel mensen in Zeeland wel weten. Bij Smitshoek werken ze min of meer volgens dezelfde visie als bij mijn oude club Kloetinge. Veel eigen jon gens, spelers van buitenaf die vooral in de as spelen, maar zon der astronomische bedragen te betalen." Smitshoek bleef afgelopen sei zoen via de nacompetitie, waarin het met onder meer Kloetinge af rekende, in de hoofdklasse. Dit seizoen hoopt de club goed mee te kunnen draaien. „Ik vind het heel lastig om in te schatten wat wij in deze klasse kunnen bereiken", al dus Deprez. „Ik ken de meeste ploegen nog niet. Ik hoop zelf dat ik kan blijven scoren. Dan moet dat echt wel punten op gaan leve ren." Het project 'dressuur voor viertal len' werd zo voor de tweeling Chantal en Jessica Nijpjes een ecla tant succes. Tijdens het Nederlands kampioenschap in Ermelo behaal den ze dit weekeinde twee zilveren medailles. En dat in een discipline waarop ze zich nog maar een half jaar hebben toegelegd. „We moeten de koppen nog bij elkaar steken", zegt Chantal Nijpjes, „Maar dit smaakt naar meer." Dressuur voor viertallen is in Zeeland een weinig beoefende tak van sport. In de winter borrelde bij de zussen uit Sint-Laurens het idee op om het op te pakken. Kosten noch moeite werden gespaard. „Als Als we het zouden doen, wilden we er ook tot in de perfectie voorgaan we het zouden doen, wilden we er ook tot in de perfectie voor gaan. We hebben de juiste combinaties gezocht, fanatiek en qua niveau bij elkaar passend, en veel getraind." Het viertal in de M-klasse be stond bijvoorbeeld uit twee bruine en twee witte paarden. „Dat gaf zo'n mooi beeld. Zeker als ze in een oefening eerst uit elkaar liepen en vervolgens bij elkaar kwamen." Het kwartet in de L-klasse bestond uit donkere paarden en het Z-viertal uit bruine. „Als je zelf meerijdt, krijg je dat niet zo mee, maar wel toen ik het later op videobeelden zag. Echt mooi." Het NK is voorlopig het hoogste podium waarop deze discipline be oefend wordt. Internationale toer nooien zijn er niet. „Hopelijk ko men die nog 's. Dressuur is vanaf het beginstadium een individuele sport. Er zijn wedstrijden waarbij individuele resultaten worden op geteld en een team of stal kan win nen. Maar we hopen dat we ande ren hiermee een beetje hebben geënthousiasmeerd." Voor de leerlingen uit het team- Nijpjes heeft de deelname ook indi vidueel voordelen, denkt Chantal. „Je bent nog meer met jezelf bezig, want er komt nog meer kijkwerk bij kijken dan normaal. Daar word je alleen maar beter van. We nemen nu even rust en gaan overleggen hoe we verder gaan. Maar ik denk dat we Zeeland op de kaart hebben gezet." dinsdag 5 september 2017 je soms rond de oren A In de zwart-wittijd werd er op sportpark De Liesjes in Kwaden damme al volop gevoetbald, foto archief kwadendamme Barry van der Hooft Hoek A Bart Deprez. fotocorvos - Bart Deprez De amazones leken wel kopieën van elkaar. Ze droegen dezelfde kleding, dezelfde cap, dezelfde handschoenen, hun paarden hadden dezelfde neusriem, het zelfde zadeldek. Ja, zelfs de lip penstift van de amazones was hetzelfde. „Roze-oranje-achtig", lacht Chantal Nijpjes. „Het werd wel gezien, want voor de pre sentatie kregen we een 9,5." Rudy Boogert Sint-Laurens - Chantal Nijpjes A De stal Nijpjes ging synchroon naar zilver, foto chantal de later

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66