Andermans buuk vast'ouwe ZEELAND 11 Buurten Na de drukte van de zomervakantie is het iets rustiger in Renesse. Het dorp is weer een beetje van de inwoners. Streektaal is A De grootste drukte is achter de rug, de rust keert weer in Re- nesse. Vooral ouderen en gezinnen met niet-schoolgaande kinderen keu velen nu door het centrum. Ook de jongelui zijn vertrokken, voor zover die er in de zomer dan nog zijn. Want dat Renesse niet meer de jongerenbadplaats van twintig jaar geleden is, dat weten we in middels wel. Vakantievierende ge zinnen vullen meer en meer het straatbeeld. Op een doordeweekse dag in september kun je niet meer over de koppen lopen, maar is er ge makkelijk een plekje te vinden op het terras. De schreeuwende meeuwen zijn nog niet te beken nen rondom de vishandel. Een paar grijzende stellen genieten van een vers ontbijtje bij de bakker. Als inwoner zul je het gevoel wel kennen. Het eiland is weer een beetje van ons. Uitzicht Tanja Krijnse Locker vindt het fijn als het weer rustiger wordt na de zomervakantie. „Al loopt het sei zoen lang door hoor. Echt stil wordt het voorlopig nog niet. En dat is niet erg. We leven er ook al lemaal van he?" Samen met haar man Anton woont ze boven slijte rij The World of Drinks. „Anton is hier geboren en getogen en woonde nooit ergens anders. In 1997 begon hij hier de zaak. In 2001 kwam ik bij hem wonen vanuit Zierikzee en heb het stikgoed naar mijn zin." Ze vindt dat ze het mooiste uitzicht van de straat heeft. „Ik zie alles hier het dorp in komen. Dan ga ik wel eens met mijn koffie voor het raam zitten. Ik houd wel van die bedrijvigheid in de zomer. Daarom ga ik hier ook nooit meer weg." Wakker liggen van de drukte doen zij en Anton in elk geval niet. Zelfs niet als de ker mis voor de deur staat. „We zeg gen wel eens dat we in de zomer zo moe zijn dat we overal door heen slapen. Alleen als er mensen in het gangetje naast het huis gaan staan kletsen kan dat wel eens ver velend zijn. De kermis vind ik juist een mooi gezicht. En het is maar vijf dagen op een jaar." Dominee Ook dominee Piter Goodijk heeft geen problemen met die kermis. De naar eigen zeggen 'ouderwets fulltime' dominee woont al 21 jaar samen met zijn vrouw Ariene van Ik zie alles hier het dorp in komen. Dan ga ik wel eens met koffie voor het raam zitten Westen in de pastorie net achter de kerk. „Iedereen weet me hier goed te vinden. Daar moet je wel tegen kunnen als er om de haver klap iemand voor de deur staat, maar hiervoor woonden we in Utrecht en zijn als stadsmensen dus wat gewend." Hun twee zoons van 23 en 27 zijn het huis al uit. Maar in het weekend komen ze te rug voor hun sociale leven hier. „Ze hebben een echte Renesse- jeugd gehad, met veel uitgaan en gezelligheid. Piter vindt de afwisseling van drukke zomers en rustige winters de charme van Renesse. Al zitten zij eigenlijk net buiten de echte drukte. „Ja, we hebben in de zo mer de markt voor de deur. Maar dat is gezellig en levert ook plezier op. Marktkooplui vragen soms of ze stroom mogen gebruiken en er wordt wel eens een stroopwafel langsgebracht." Piter ziet het aan tal bezoekers van de diensten in de Jacobuskerk in de zomer verdub belen. „Ik kom zelfs mensen tegen die ik dan nog vanuit Utrecht ken, dat is leuk. Het grappige is dat ik in de zomer anoniemer door het dorp ga. Dan groet je enkel die ene bekende dorpsgenoot. In de win ter groet je dan bijna iedereen, omdat je ze allemaal kent, maar ook die ene Duitse toerist die je niet kent." Volgens Piter staat Re nesse meer en meer positief op de kaart. „De Jan van Renesseweg naar het strand is heel mooi ge worden. We zijn bezig met het ontwikkelen van een sociaal cul tureel plein rondom de kerk. En het centrum wordt in de toekomst autoluw gemaakt. Positieve din gen vind ik." Het za je mae evroge worre: 'Wil je ceremoniemeêster weze op oanze bruuloft?' Een eêrebaan a je zuster trouwd'n of je broer of je beste vriend. Je dee dat graag, mae oe most je dat doe. De eênige ervaering die a je ao was bie de bruloft van Ome Han en tante Trees. J' ao een flauw idee van wat a je te doen stoeng. Eên dienk was zeker, je most een bru- loftsgids maeke mie daèrin het pro gramma. Voorbeelden vond je in de gidsen van eêrdere bruloften die a je mee'emaèkt ao of in gidsen die a je te leên kreeg van fermielje. Ik komme op dit onderwerp omda 'k een dotte materiaal kreeg van een mevrouw uut Goes: bruloftsgidsen, liedjes, sketches enz. Dat brocht me bie de tied da 'k zelf van die gidsjes maèkt'n voe broers, zusters, neven, nichten en anverwanten. De feest gids begon bie een welkomslied. 'Hartelijk welkom in ons midden. Welkom bruidegom en bruid! Hoor ons zingen, hoor ons bidden: Dat de band die gij nu sluit'...' Het most ezonge worre op de melodie van "k Heb geloofd en daarom zing ik'. Dan volgd'n steevast het reglement mie tien geboden, bijvoorbeeld dat het verboo was om bie het lachen ander mans buuk vast t' ouwen. Vervolgens was het tied voe een vèsje voe 't eten. 'In naam van de bruidegom, doe open je mond, de feestmaltijd staat nu gereed.' Dat kon ezonge worre op de wieze van 'In naam van Oranje'. Nae het eten kwam 'r gelegen'eid voe meêr lollige liedjes en activiteiten. Een vaste ge woonte was het ABC. Een selectie feêstgangers brocht dan een ca deautje naè voren dat begon mie een letter van het alfabet. Daè oarden dan ok een riempje bie. "k Ao de K, mae 'k wist nie wat a 'k köpe most, dus ik geve mae een zoete Koeke, da's goed voe de kost.' 'En ik ao de L en in dit vers, past een doasje Lucifers.' Tus sendeur de liedjes was t'r tied voe spelletjes en stikjes. Dikkels were dat bekende vermaningen. Ome Wul- lem die het gedicht 'Ode op de pis pot' dee of het gedicht over de scheuteldoek deur tante Anna. Dan kwam het befaamde 'We reizen in een broekje...', waèr a twi feêstgan gers saemen in eên broek het biepas- sende vèsje zonge. Ok geliefd was 'Van der Steen mie z'n derde been'. Dat was een lied mie een refreintje daè a een zanger of zangeres mie drie beênen bewegingen maèkt'n. Dat was een komisch gezicht en het ver- eist'n ok nog wè wat oefenieng. Ok het hoedenlied was een topper. Op de melodie van 'Toen onze mop een mopje was' wier d'r een lied ezonge, twint a t'r een 'oed deuregeve wier. Wie a d'n 'oed in anden ao bie het eindigen van het couplet most 'n op zette. Bie het volgende couplet was het een slabbetje, bie het derde een nachtjapon enzovoort. Langzaeme- rand kwam het einde van het feêst in zicht. Daèvoe was een afscheidslied voorzieë. Dat most wè een bitje seri eus weze. 'Zo geeft elkander dan de hand. Hoezee. Ja wij verklaren d'echt tot stand. Hoezee. Geluk en Zegen schenken u vreugd tot eens het zilver u verheugt. Hoezee (3x).' Dat kon ezonge worre op de melodie van 'Wie in januari geboren is'. Dan kwam d'r meêstal nog koffie mie een broadje en dan was het feêst ten einde. Voe de ceremoniemeêster zat de taak d'r dan op. Eên lied dat daè over gaèt, beschrieft het as volgt: 'Wij hebben onze taak volbracht en wensen 't Paar een goede nacht. Voor 't laatst dan klinke in het rond: Slaap wel tot in de morgenstond!' dinsdag 5 september 2017 Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen Mariska den Hartog en Marieke Man- demaker een kijkje in uw plaats. Vandaag: RENESSE Dominee Piter Goodijk voor de pastorie, fotos marieke mandemaker Tanja Krijnse Locker. Mariska den Hartog Over de hoofden lopen kan niet meer in Renesse - Tanja Krijnse Locker Engel Reinhoudt Reacties naè Engel Reinhoudt, Werrilaan 21, 4453 CA, 's-Heeren- hoek of cn.zeeuws@zeelandnet.nl. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64