Geen boe roepen, maar zelf iels doen Open Monumentendag: van oude hoeve tot zuiveringsinstallatie Nieuw seizoen radio biedt voor elk wat wils 7 RADIO LIVE-PROGRAMMA VOOR EN DOOR JONGEREN Siem Lindhout, Wouter Hendrikse en Marcus Storm uit Zierikzee zijn vrijdagavond op radio Schouwen- Duiveland te horen met hun live programma'Je vrienden van de radio!'. Hij zit anderhalfjaar achter de knoppen bij het nieuwspro gramma Info. Maar Siem Lindhout (17 jaar, Havo 5) wilde ook presente ren. „Ik denk dat ze bij de radio eerst wilden weten of ik wel zou blijven", zegt Siem. „Ik wil wel blijven schuiven (jargon voor ge luidstechniek, red), maar mezelf ook ontwikkelen. Daarom had ik al wat proefopnames gemaakt. Toen Wouter een keer in de studio was, vroeg ik of hij met mij een programma wilden maken. Dat leek hem leuk." Kort voor de zo- We draaien ook hits die je niet bij andere radiostations hoort mer werd Siem door presentator Matthijs Meulblok gevraagd mee te werken aan Midzomerradio. „Daar deed ik techniek én presen tatie. Ik leerde hoe je een draai boek in elkaar zet." Met de komst van Marcus Storm was het vrien denclubje compleet. „In de vakan- elkaar over een nieuwsitem van het eiland, de provincie, het land of de wereld. Soms bellen we daar een expert voor." 'Het dilemma' is tie zijn we met de voorbereidin gen begonnen." 'Je vrienden van de radio!' is amusement. Siem: „Je komt uit je werk of van school, het is week end. Wij geven je een gezellige avond met een fijn sfeertje in de studio. We draaien veel muziek. Niet alleen de hits die overal via de grote stations altijd te horen zijn, maar ook het nieuwe album van Coldplay, bijvoorbeeld. Daar staan meer mooie nummers op!" Het live-programma rust op drie vaste items. „In het onderdeel 'De Waan van de Week' praten we met Ik wil mezelf ontwikkelen bij de radio een ander onderdeel. „Vijfentwin tig kilo zwaarder worden of twee jaar de cel inAllebei verschrikke lijk, maar als je moest kiezen? Vrij dag gaan we het erover hebben." 'Hier met die plaat!' is de derde pijler van de show. „We bellen ie mand op en vragen of die een ver zoekplaat heeft. Die persoon mag ook langskomen, dan kletsen we even over de plannen voor het weekend. De gast mag daarna ie mand nomineren die we de vol gende week bellen." Het is een open programma, zegt Siem. „Je mag meedoen. Als je het leuk vindt, gaan we rouleren. Nemen we je op in het uitzendschema." Niet klagen, maar vragen. Geen boe roepen, maar met alternatieven op de proppen komen. Met het mani fest 'burgerpraktisatie op Schou wen-Duiveland' proberen Inge van Ooijen, Marleen van Kooten en Rob Venrooij burgerparticipatie naar een hoger plan te tillen. Met acht aanbevelingen geeft het drietal een voorzet om tot een goede samenwerking te komen tussen de vier B's: bewoners, be stuur, (beleids)ambtenaren en be drijven en maatschappelijke orga nisaties. Een soort gereedschapskist waarmee het voor inwoners mak kelijker wordt op een actieve ma nier bij te dragen aan een 'gezond en leefbaar' Schouwen-Duiveland. Zoals de suggestie om een laag drempelig spreekuur in te stellen, waar mensen terecht kunnen met hun vragen en problemen over on der meer bestemmingsplannen, vergunningen en zorg. Of een soort accountmanager zoals onderne mers op Schouwen-Duiveland die al kennen. „Een levende wegwij zer", zoals Venrooij het noemt. Het gisteren gepresenteerde ma nifest bevat geen schokkend nieuwe ideeën, maar is vooral als leidraad bedoeld. tussen 10.00-16.00 uur haar deu ren open, met een speurtocht voor kinderen. Aan het Haven park 13-15 is het Huis met de Rode kamer, tussen 10.00-17.00 uur, open, met uitleg over restau ratieprojecten in de patriciërswo ning uit eerste helft van de vijf tiende eeuw. De Burghse Schoole in Burgh- Haamstede is van 10.00-16.00 uur open, met om 14.00 uur een rond leiding in het schoolklasje uit grootmoederstijd. Ook Van Zuij- ens Hoeve (1843) aan de Lageweg 5 is open voor bezichtiging, net als 't Oude Anker uit 1617 aan het Sluispad 2. In de Boswachterij Westerschouwen kunnen nieuwsgierigen terug naar de tijd van de Koude Oorlog bij de open stelling van een schuilbunker bij de uitkijktoren.'Opgravingen' is het thema bij de rondleidingen (10.30 en 13.30 uur) die gegeven worden op boerderij Oud-Brabers aan de Steursweg 2 in Burghsluis. Ook in Zonnemaire (Rietdijk 10, De Zonnehoeve, 11.00-15.00 uur) en Sirjansland (Dillingsweg 12, Ons Hof) zijn boerderijen open. Bij die laatste is er een expositie van schilderijen en kunnen kin deren boomklimmen tussen 11.00-14.00 uur. Een bijzonder monument dat opengesteld is, is rioolzuivering Pasveersloot aan de Welleweg 32 in Dreischor. Het is niet meer in werking, maar wel de hele dag toegankelijk. Vanwege het bijzondere karakter in 2013 aangewezen als rijksmonument. Op erfgoedschouwenduiveland.nl is het programma per plaats te vinden. dinsdag 5 september 2017 3D 'Je vrienden van de radio!' Ton van den Nouweland -Siem Lindhout schouwn ixnmvouNtUHD ▲Marcus Storm, Siem Lindhout en Wouter Hendrikse (vlnr) in de studio van radio Schouwen-Duiveland. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Siem Lindhout Radio Schouwen-Duiveland is gisteren aan het nieuwe sei zoen begonnen. In dit 23ste radioseizoen heeft de lokale omroep veel nieuws te mel den. Er komt een programma met countrymuziek en een met gospelmuziek. Maar het meest blij zijn ze bij de leiding van deze publieke omroep toch met 'Je vrienden van de radio!', een programma op vrijdagavond voor en door jongeren. De redactie gaf de Zaterdag Express een wat luchtiger toonzetting. In dit programma komt ook meer aandacht voor lokale evenementen en bijzon dere gebeurtenissen. Het dagelijkse nieuwspro gramma Info gaat meer aan dacht besteden aan de lokale politiek en het gemeentebe stuur. Naast live-uitzendingen van raadsvergaderingen worden ook enkele themapro gramma's gemaakt rond be langrijke ontwikkelingen voor Schouwen-Duiveland. Voor de gemeenteraadsver kiezingen in maart zoekt de radio opnieuw de samenwer king met weekblad Wereldre gio. Radio Omroep Schouwen- Duiveland kan bestaan door de inzet van tussen de zestig en zeventig vrijwilligers. De omroep kan nog steeds vrij willigers gebruiken. Momen teel vooral voor techniek en redactiewerkzaamheden. www.rosd.nl Esme Soesman Bruinisse Veel molens en kerken zijn ge opend, zaterdag tijdens Open Monumentendag op Schou wen-Duiveland. Hieronder een willekeurige greep uit de an dere activiteiten. ZIERIKZEE Bakkerij Museum Om den Broode in Zierikzee, zet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62