Veel agenten slaan fitheidstest liever over 3 HZ is lekker dicht bij huis Lekker op de campus Wij kwamen altijd naar Zeeland Artur Post, verpleegkunde Willemijn Elzinga, watermanagement Lisanne Koenders, watermanagement Van alle landelijke politie-eenhe- den neemt de eenheid Zeeland- West-Brabant het minst deel aan de jaarlijkse test om de fitheid van agenten te meten. Sinds enkele ja ren is deelname aan deze fysieke vaardigheidstoets (FVT) verplicht, maar vier van de tien agenten in Zeeland en West-Brabant doen er niet aan mee. Met 58,8 procent is de deelname van het korps Zeeland-West-Bra- bant het laagste van Nederland. De genen die er wel aan meedoen, presteren wel goed. Alleen bij de eenheden Oost-Brabant en Mid den-Nederland is het slagingsper centage hoger dan van Zeeland- West-Brabant. Dat blijkt uit een studie van het onderzoeksbureau Regioplan in opdracht van minister Stef Blok van Veiligheid en Justitie. Capaciteitsproblemen, vergrij zing van het korps en de afstanden in het uitgestrekte werkgebied zijn volgens de onderzoekers de belang rijkste oorzaak voor het spijbelen van de Zeeuws-Brabantse agenten. Uit gesprekken die zij hebben ge voerd blijkt dat de eenheid Zee- land-West-Brabant heeft te kam pen met leegloop van jongeren naar stedelijke gebieden. Daardoor is er een tekort aan personeel en ver- We gaan hier uiteraard mee aan de slag. Dat percentage moet omhoog grijst de eenheid. „Zeker wanneer onder capaciteitsdruk voor een ou der personeelslid moet worden ge kozen tussen het vervullen van de dienst of het deelnemen aan de fy sieke vaardigheidstoets, dan wordt hier in bepaalde gevallen voor het eerste gekozen", aldus het onder zoek. „Het vervullen van de dienst op straat heeft dan bij de leidingge venden een hogere prioriteit." Daar komt nog bij dat de reistijd naar een testlocatie lang is. Dat kan ook meespelen in het besluit om af te zien van de fitheidstest. Volgens de onderzoekers dragen de grote af standen binnen de eenheid voor sommigen bij aan een niet spor tieve cultuur. „Velen zijn gewend om de auto of een ander vervoer middel te gebruiken om de afstan den af te leggen. Velen ervaren de afstanden als te groot om te fietsen of te lopen." Sport heeft daardoor geen prioriteit. Hoewel deelname aan de test ver plicht is, staan er geen sancties op wegblijven. Als de sanctie zou zijn dat politiemedewerkers tijdelijk op non-actief worden gesteld, wordt het capaciteitsprobleem alleen maar groter. Leidinggevenden kie zen er daarom liever voor hun men sen te stimuleren meer te sporten. De onderzoekers merken wel op dat de FVT binnen de eenheid Zee- land-West-Brabant 'vanwege het vrijblijvende karakter niet serieus genoeg wordt genomen'. „We gaan hier uiteraard mee aan de slag", reageert politiewoordvoer der Willem-Jan Uijtdehage. „Dat percentage moet omhoog." Volgens hem wordt gewerkt aan een plan van aanpak dat eind dit jaar klaar moet zijn. „We gaan verder bestu deren hoe dit komt en dan bekijken we hoe het beter kan." dinsdag 5 september 2017 Waarom de oplei ding aquatische ecotechnologie aan de HZ? Ik ben geïnte resseerd in onderwaterle ven en mijn profielwerk stuk voor de middelbare school ging ook al in de richting van natuur en wa terkwaliteit. Eerst ging ik kijken in Rotterdam, daar kun je ook een opleiding watermanagement vol gen. Maar dat ging meer over rioleringen en zo. De inhoud van de opleiding hier in Vlissingen trok me meer. Dat ligt meer in de lijn van natuur en water kwaliteit. Ik kom uit Haas trecht bij Gouda. Voorlo pig ga ik in de weekein den nog terug naar Haastrecht, want ik werk de zaterdagen bij een bloemenwinkel. Dat levert me per maand zo'n 120 euro op. Maar ik woon nu wel op de campus van de HZ." moed aan vier jaar studie k heb voor de HZ Uni versity gekozen omdat die lekker dichtbij is. Ik woon namelijk in Goes. Maar ook omdat ik ver pleegkunde wilde stude ren en de opleiding aan de HZ hoog aangeschre ven staat. Verder is van mijn vwo-klas op het Goese Lyceum niemand naar de HZ gegaan - ie dereen is naar een uni versiteit gegaan. Voorlo pig woon ik nog thuis, in Goes dus, en ga ik elke dag met de trein op en neer. Vanaf het station is het maar een klein stukje lopen naar de HZ, maar voor mij toch nog even lastig voorlopig, want ik heb net een knieoperatie achter de rug. Omdat ik thuis woon, krijg ik een thuiswonendenbeurs. Maar ik ben wel van plan om bij te verdienen. Dat wordt een baantje zoe ken." k heb Zeeland altijd al leuk gevonden. Vroeger gingen we hier vaak naartoe met de familie. Bovendien trok de inhoud van de opleiding Water management van de HZ me meer aan dan die in Leeuwarden. Daar is het meer zeemanagement, hier is veel aandacht voor biologie en ecologie. Dus de keus was snel ge maakt: Zeeland! Ik woon op de campus en ga in de weekeinden naar huis. Met mijn baantje bij AH verdien ik zo'n 200 euro per maand, dat is voor eten. Daarnaast leen ik zo'n 600 euro bij. Mijn uit gaven liggen rond de 750 euro. Ik schat dat ik maan delijks nog 50 a 60 euro kan sparen. Ja, dat heb ik helemaal uitgerekend." Van vier op de tien agenten van de eenheid Zeeland-West-Bra- bant is onduidelijk of ze fit ge noeg zijn, omdat ze de ver plichte jaarlijkse conditietest overslaan. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - politiewoordvoerder Willem- Jan Uijtdehage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60