Vier koppen koffie per dag verlengt mogelijkje leven 9 Ze geeft het eerlijk toe: Anne Fermont (36) uit Middelburg is af en toe best jaloers op de vrouwen uit haar wijk, met hun fijne mannen en schattige kinderen. Vrijheid: „Afgelopen weekend heb ik in mijn pyjama met een berg chocola op de bank gezeten. En ook spontaan besluiten om op vakantie naar Ibiza te gaan of een nieuwe opleiding doen: dat kan allemaal gewoon." Vinexwijk: „Daar woon ik, in een huurhuis. Het huis kwam op mijn pad toen ik nog een relatie had. Met het oog op de toekomst leek me dit een fijne woning. Het liep anders, maar ik woon hier nog steeds fijn. Het is helemaal mijn plek." Jaloers: „Natuurlijk ben ik dat! Op de 'perfecte' vrouwen hier in de wijk, met het leuke huis, de fijne man en de schattige kindjes. Dat wil ik ook. Het is geen afgunst. Ik gun het ieder een, mezelf vooral ook." Kinderwens: „Zolang ik me kan her inneren wil ik mama worden. Ik ben het ook, van een sterrenkindje, een niet geboren kindje. Helaas is het voor mij nu heel lastig om nog na tuurlijk zwanger te worden. Dat er geen tastbaar kindje is, is een groot gemis." PINK: „Roze is mijn lievelingskleur en PINK is de naam van mijn prak tijk. Ik coach kinderen, jongeren, ouders, volwassenen en professio nals. Hooggevoeligheid is mijn specialisatie." Gezinscoach: „Ik krijg het regelma tig te horen: 'Gezinscoach? Maar je bent vrijgezel én je hebt geen kinde ren'. Ik ben goed in mijn werk. Ik snap hoe een gezin werkt en heb veel ervaring vanuit het onderwijs." Werk: „Mijn praktijk is mijn kindje. Ik vind het ondernemerschap span nend, onzeker, maar vooral te gek." Social media: „Is een handige mar- ketingtool voor mijn praktijk. Privé gebruik ik het ook veel. Soms te veel. Er komen nogal wat prikkels binnen. Maar als ik ziek op bed lig, vind ik het toch erg fijn dat ik via mijn laptop mijn 'vrienden' bij de hand heb." Tinder: „Daar zit ik op en ik heb re gelmatig een match. Het komt zelden tot een date. Ik vind het gedoe." Drempel: „Ik doe bijna alles alleen. Alleen gaan stappen vind ik wel las tig. Ik zou ongetwijfeld bekenden te genkomen en kunnen aanhaken. Maar toch voel ik me opgelaten. Uiterlijk: „Vind ik bij een man, maar meer nog bij mezelf, belangrijk. Met mijn uiterlijk bezig zijn is zowel een valkuil als iets wat ik leuk vind. Ik houd van mode en make-up. Ik kan erg over mijn uiterlijk miepen en me onzeker voelen." Loslaten: „Lastig, ik houd graag de controle. Ik heb moeten leren losla ten. Mijn kinderwens, het overlijden van mijn moeder. Ik probeer alles be wust meer te laten gaan zoals het gaat: go with the flow." Rugzak: „Ik sleur een weekendtas met emotionele bagage met me mee, dus bij een man vind ik dat ook geen probleem. Hij moet zijn rugzakje wel netjes hebben ingedeeld. Bagage heeft iedereen, maar je moet wel we ten hoe je ermee omgaat." Huisdier: „Mijn kat Pip is schuw maar als er een man langskomt en Pip springt op schoot, weet ik dat het een leuke man is." Bang: „Angst om alleen te zijn of te blijven heb ik niet. Ik ben ervan over tuigd dat er een leuke man voor mij rondloopt." UITGEZOCHT dinsdag 5 september 2017 'Mijn kinderwens heb ik moeten loslaten' Annemarie van de Vreugde Wie een paar kop jes koffie per dag drinkt, leeft moge lijk langer dan een geheelonthouder. Dat blijkt uit nieuw onderzoek. Koffie heeft de reputa tie ongezonde effecten op ons lichaam te heb ben: maagzuur, een maagzweer of zelfs een hartziekte. Maar uit nieuw onderzoek blijkt juist dat mensen die minimaal vier koppen koffie per dag drinken, langer leven dan dege nen die nooit of bijna nooit koffie drinken. Onderzoekers van het ziekenhuis van Navarra in Pamplona volgden bijna 20.000 Spanjaar den van middelbare leeftijd voor een peri ode van gemiddeld tien jaar. Wat bleek? Men sen die dagelijks vier of meer koppen koffie dronken, hadden maar liefst 64 procent minder kans om te overlijden in die periode. Voor elke twee dage lijkse koppen die erbij kwamen, nam de sterf tekans met nog eens 22 procent af. Gezond Voor 45-plussers was de sterftekans nog lager. Of de koffiecon- sumptie de oorzaak is van het lagere aantal overlijdens, is niet volle dig met zekerheid te zeggen, maar de onder zoekers vermoeden van wel. In elk geval ver dient het zwarte goud volgens hen een plekje in een gezond voe dingspatroon. Uit een grote Ameri kaanse studie die afge lopen juli werd gepubli ceerd, bleek ook dat een hogere koffiecon- sumptie is gelinkt aan langer leven. Koffiedrin kers hadden minder kans om te overlijden aan onder meer hart ziekten, kanker, beroer tes en suikerziekte. Welke stof de gezond- heidsboost veroor zaakt, is onduidelijk. Het lijkt in elk geval niet cafeïne te zijn, want ook cafeïnevrije koffie werd geassocieerd met een lagere sterftekans. Hoe dan ook, er lijken redenen te zijn om de dag te beginnen, te doorbreken en te eindi gen met een bakkie. Nederlanders behoren tot de grootste koffie drinkers ter wereld. Vol gens het RIVM nemen we gemiddeld ruim vier kopjes per dag. Mannen drinken meer koffie dan vrouwen. En naarmate de leeftijd stijgt, neemt de koffieconsumptie toe. Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53