1 2 3 a 1 i 'Ik bleef kijken, Cees is mooi gebleven tot de crematie' 7 0® «0 uitvaartmarkt, balsemt jaarlijks circa 200 overledenen, meldt woordvoer der Renate Oort. „De meesten bij onze franchisenemers in het zuiden van het land." In de rest van het land lijkt de vraag naar balsemen bescheidener. Direc teur Siebrand: „Veel mensen kennen het niet. Wij bieden het aan, maar maken wel de inschatting of we er al dan niet over beginnen. We vertellen eerlijk wat er gebeurt. Soms haken mensen dan alsnog af. Het is toch een ingreep in het lichaam." Balsemen heeft niets te maken met de praktijken van de oude Egyptena- ren, bezweert Martin Beek. „Dat is een groot misverstand! Wij verwij deren geen organen en laten het li chaam volledig intact. Thanatopraxie is een lichte vorm van balsemen die een cosmetische functie heeft." Vloeistof Het lichaam tijdelijk conserveren, werkt als volgt: in de halsslagader van de overledene wordt via een sneetje een buisje ingebracht. Via dat buisje stroomt balsemvloeistof in de aderen. In de rechter hartkamer plaatsen thanatopracteurs, door de borstkas, een holle pin zodat het bloed uit het lichaam kan stromen. Dat wordt opgevangen in speciale containers die na verzegeling worden verbrand met het ziekenhuisafval. Door het lichaam van de overledene te masseren, verdwijnen de laatste restjes bloed uit de aderen en krijgt het zijn soepelheid terug. Beek: Afhankelijk van de toestand van het lichaam voegen we kleurstof fen en andere bestanddelen toe, die eraan bijdragen dat de overledenen er mooier uitzien. Je ziet de mensen opknappen: ze krijgen hun kleur te rug." Ook lijkvlekken of tekenen van ziekte kunnen verdwijnen. Akelig? Welnee, zegt Beek. „Het is een rustig, zelfs sereen proces dat een uur of drie duurt." Soms staat de fa milie aan het bed. „Alleen het mo ment dat we de pin aanbrengen, kan een nare indruk geven. Daarom leid ik de familie dan af', zegt Sonja." Het belangrijkste bestanddeel van de balsemvloeistof is formaldehyde, THUIS BALSEMEN dat zich met eiwit in weefsel ver bindt en zo de structuur van cellen fixeert. De giftige en kankerverwek kende oplossing wordt momenteel gedoogd door de betrokken toezicht houders. Volgens Beek is de dosering van gemiddeld 0,5 tot 2 procent te laag om schade aan te kunnen rich ten. Bovendien, als de stof zijn werk in het lichaam heeft gedaan, is het omgezet in onschuldig mierenzuur. Koeling Een voordeel van balsemen is dat een overledene thuis kan blijven: de tha- Het is een rustig, zelfs sereen proces dat een uur of drie duurt natopracteur maakt opbaren zonder koeling mogelijk. Balsemen voor komt dat een lichaam koud aanvoelt. Aan de andere kant: het kan ook juist goed zijn dat het lichaam van een dierbare verandert. Brenda Sie brand: „Je reflex is dat je een geliefde zo lang mogelijk bij je wilt houden. Met balseming blijft de dode degene die je hebt gekend, alsof die nog bij je is. Maar je móet afscheid nemen. Zonder balseming verandert een li chaam subtiel en geleidelijk, waar door je dat op een natuurlijke manier begint te beseffen." dinsdag 5 september 2017 GO dmg van de Overledene ■i de overledene leeeen n de koeling voorzien van naamkaartie 44 —Martin van Beek Historicus Cees Witte- veen (65) sterft op 28 mei 2017, om tien voor half zes 's avonds. Hij wacht er al drie weken op, ver zwakt door de gevolgen van longkanker. Drie uur na zijn dood legt de tha- natopracteur zijn apparatuur klaar in de huiska mer van Cees en zijn vrouw Loes Stam (57). De advocate heeft een beeld van wat er gaat ge beuren. Ze heeft haar vra gen eerder gesteld. Wat doet u precies? Kan Cees thuisblijven? Houdt het li chaam zich goed bij temperaturen van 30 graden Celsius? Als Loes uit het vertrek stapt, 'ik laat het nu gaan', volgen haar tweelingzus en zwager geboeid de balsemprocedure. „Hij kan nog geen druppel bloed zien, maar dit wel", zegt Loes. „Iets na elf uur hebben we Cees netjes in de kist gelegd. Hij lag er mooi bij. Cees was nog steeds Cees. Ik ben zo blij dat we hem niet op zo'n vreselijke koelplaat heb ben hoeven leggen, waar op hij in- en inkoud zou aanvoelen. De thanato- practeur had zijn gezicht extra goed gemasseerd, zodat het vol en zonder verkleuringen zou blijven. Bij airco of koeling zou hij blauw zijn geworden. Ik weet uit mijn tijd als wijkverpleegkundige nog dat bij een sterfgeval alles in de diepvriesstand kwam te staan: zowel het lichaam van de overle dene als de kamer waarin hij lag. Dat voelde als een bruut einde aan je zorg voor iemand. Wij vonden balseming na tuurlijker. We hebben een trapje voor zijn bed ge schoven zodat de klein kinderen van 2,5 en 4 jaar opa nog een kusje kon den geven. Ik denk dat ze dat niet hadden gedaan als hij onnatuurlijk koud had aangevoeld. Je blijft naar je geliefde kijken. Het is fascinerend om de grens tussen leven en dood te zien. Elke och tend was ik bang dat hij was veranderd. Maar nee. Na twee dagen warm weer lag hij er net zo bij als in het begin. De thana- topracteur hoefde niets bij te werken. Weet je dat ze kleur kunnen geven aan dat spul dat het bloed vervangt? Dat hoefde bij hem niet. Ik wil dit ook. Mijn zus, zwager, de hele familie kiest voor lichte balse ming. Zelfs mensen die afscheid kwamen nemen. Cees is mooi gebleven tot aan zijn crematie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51