'Veel mannen denken dat ze niet goed genoeg zijn' 5 Ons geheugen laat zich niet afleiden kind dat hij het ook zelf kan beslissen. Mijn vader was in mijn ogen een boeman met al zijn regels. Ik vind dat je een keer zelf met je kop tegen de muur moet lopen om erach ter te komen wat verstandig is en wat niet. Toen ik voor de zoveelste keer te laat thuiskwam van het stappen, zei mijn vader op een gegeven moment: 'ik blijf niet meer op om op jou te wachten.' Dat was voor mij een be vestiging van zijn vertrouwen in mij." Vertel je kinderen over je eigen fouten Ton: „Ik heb twee kinderen. Ik ben gescheiden van hun moeder. Voor de opvoeding had ik geen plan, ik doe de opvoeding meer op intuïtie. Ik zeg niet: 'je mag dat niet'. Ik ben meer van het uitleggen hoe ik zelfbijvoor beeld een keer tegen de muur ben ge lopen. Toen ik studeerde in Goes heb ik een keer een nacht doorgehaald, maar ik moest de volgende dag weer naar school. Ik stapte met klasgeno ten in de auto en had het eerste uur gymles. Ik dacht dat ik dood zou gaan. Ik had wel een hartstilstand kunnen krijgen door met zoveel alcohol op te gaan sporten. Dus ik had een niet heel pedagogische tip voor mijn zoon: 'als je een keer een hele nacht heel veel alcohol drinkt, kun je de volgende dag beter gaan slapen en zeker niet in de auto stappen'. Men sen zeggen dan weieens: je geeft ze verkeerde ideeën. Maar ik heb geen geheimen, ik zeg dat ik ook fouten heb gemaakt. Ik geef alleen tips en dan kunnen de kinderen zelf beslis sen: doe ik iets wel of niet? Als je ie mand vrijlaat, kan hij zich ont plooien. Bind je iemand vast, dan kan hij zich niet ontwikkelen." Alcohol heeft overal invloed op Monique: „Op vakantie gaan we ieder ons eigen weg. Als hij uitslaapt, ga ik alvast op pad. Dan spreken we af hoe laat en waar we elkaar zien. Natuurlijk vind ik het veel leuker om samen dingen te doen. Samen wan delen, samen de bergen in. Soms ben ik best geïrriteerd als hij niet mee gaat." Ton: „Als ik een kater heb, kan het wel eens tegenvallen op vakantie. Ik ben daar nu wel bewuster mee bezig. Ik ben ook te zwaar en probeer te sporten om af te vallen. Dat gaat niet samen met alcohol drinken, heb ik inmiddels gemerkt. Als je sport, word je gezonder, heb je meer fut, meer ruimte in je hersenen en min der trek in alcohol. Ook al is het soci aal geaccepteerd om alcohol te drin ken, het heeft overal invloed op. Op je relatie, je sociale leven, je ge zondheid, familie, werk, sport en hobby's. Het is niet zo dat ik hele maal niet meer drink. Als ik straks op vakantie ga, wil ik wel weer een wijntje drinken." Monique: „Van mij mag hij dat best. Ik doe dat ook, alleen weet ik beter wanneer ik moet stoppen." Klooiende kerels MULTITASKEN Na de zelfdoding van zijn broer David besefte journa list Nathan Vos dat veel mannen het gevoel hebben dat ze niet voldoen. Feit is dat mannen zich twee keer zo vaak van het leven bero ven dan vrouwen. Met zijn boek Man o man hoopt hij daar iets aan te doen. „Ik zie mannen die kramp achtig proberen aan een plaatje te voldoen, terwijl ze eigenlijk ontevreden zijn en soms zelfs in paniek. Voor hun gevoel falen ze. Vrouwen kunnen beter met zulke gevoelens omgaan; zij delen die gemakkelijker en laten zich helpen. Mannen zien dat als een zwakte." „Veel mannen van mijn ge neratie hebben niet geleerd zich te verhouden tot hun emoties. Ze kennen vooral boosheid, blijdschap is al in gewikkeld, en met verdriet en angst kunnen ze weinig. Het is belangrijk dat man nen leren zich beter daartoe te verhouden. Het voorkomt dat ze terechtkomen in het voorportaal van een burn out, depressie of suïcide." „In veel gevallen wel. Negen van de tien mensen die een zelfmoordpoging overleven, zijn achteraf blij dat ze nog leven. De meesten hebben geen échte doodswens, ze maken een moment van diepe crisis mee: ze willen niet dit leven. Mijn broer is heel erg snel afgezakt van overspannen heid naar erger. Wij als familie zagen dat onvol doende. Met het verhaal van normale, lieve mannen laat ik zien dat dit iedereen kan overkomen. Vaak wordt ge dacht dat het niet zo'n vaart zal lopen, zeker als iemand kleine kinderen heeft. Maar kinderen zijn geen levens verzekering. In een zware depressie voelt iemand niets meer. Waarom zou je dan nog leven? De winst moet al in een eerder stadium wor den behaald." Laat je pantser zakken en vraag gerust hulp op je eigen manier „Jongens en mannen moe ten leren zichzelf de juiste vragen te stellen. Veel man nen hebben nog een appel tje te schillen met hun va der, en zijn zonder het te beseffen nog de zonen die verlangen naar erkenning. Andere kwesties gaan over welke rollen je speelt in je leven en welke hulptroepen je hebt. Daarmee aan de slag gaan werkt bevrijdender dan zwijgen of zuipen." „Ik hoop dat vrouwen hun mannen beter begrijpen. En dat mannen beseffen dat het volslagen onverantwoorde lijk is om alles zelf te willen oplossen. Daarmee be scherm je juist niét je gezin en familie. Hulp vragen en je pantser laten zakken is geen teken van zwakte. Doe dat gerust op je eigen ma nier. Ik beschrijf wat ik heb gedaan, zoals een MDMA- trip onder begeleiding. Fan tastisch! Je bent vier uur los van oordelen. Het hielp mij mijn verleden met mijn al lang overleden vader af te sluiten." dinsdag 5 september 2017 Vivian de Gier Je schrijft over klooiende mannen. Wat bedoel je? Waarom zien mannen dat als een zwakte? Je sprak met de weduwes van elf zelfdoders. Denk je dat zelfmoord kan worden voorkomen? Vrijwel al die mannen uit je boek weigerden hulp. Wat kan je dan nog? Wat hoop je te bereiken met je boek? 'Man o man' verschijnt vandaag bij Nijgh Van Ditmar, 21,50 A Nathan Vos: „Vragen werkt bevrijdender dan zuipen." cijfers onthouden. Sommigen werden afgeleid, anderen niet. De afgeleide studenten onthiel den gemiddeld min der. Maar beide groepen onthielden even veel woorden met hoge cijfers, de meest cruciale op dracht. We kunnen tijdens multitasken dus prima focussen op het belangrijk ste. —Carin Röst Multitasken tast het geheugen aan, maar de belangrijkste informatie blijft wel hangen. Dankzij compu ters en mobiel tjes rich ten we ons vaker op meer din gen tegelijk. Multitasken be lemmert het geheu gen, maar volgens de Universiteit van Californië in Los Angeles beklijft wél wat belangrijk is. Onderzoekers toonden 192 stu denten via een computer se ries van twin tig woorden plus cijfers van één tot tien. Elk woord kwam drie tellen in beeld. De studenten moesten zo veel mogelijk woorden met hoge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49