14 ZEELANI Nog geen zicht op onderzoek Zelden stond de wereld van de duivenmelkers zo op zijn kop als de afgelopen weken. De valsspelerij van Waalwijker Wim Snels schokte postduivenminnend Nederland. Hoe kon het zover komen? En vertelt Snels de hele waarheid? Een reconstructie. li zv aar stond hij dan, op een verlaten dijkje in Waalwijk-west. Henk Lugters uit Kaatsheu vel, voorzitter van Midfondclub de Langstraat, kon het zelf ook bijna niet geloven. Hij was op spionage-missie, nota bene bij zijn eigen secretaris, Wim Snels. Dat het zover moest komen. Er zat niets anders op, had Lugters be sloten. Gék gebeld werd hij door collega duivenmelkers. Allemaal hadden ze zo hun bedenkingen over de prestaties die 'snelle Snels' de laatste jaren met duiven boekte. Het klopte niet. Het klop-te niet. Lugters hanteerde een simpele tactiek. Op wedstrijddagen ging hij op het dijkje staan, hield het luchtruim in de gaten, en als de eerste duif van Snels het hok be reikte, keek hij op zijn horloge en noteerde de tijd. Die vergeleek hij vervolgens met de uitslag van de wedstrijd. Wat bleek: „Het klopte altijd niet. De eerste duif van Snels was op papier telkens eerder binnen dan in het echt." Na een paar solitaire spionage-missies vroeg Lugters er een col lega bij, om een getuige te hebben. Het re sultaat was steeds hetzelfde. Misse boel. „Een keer zat er wel vijf minuten tussen. Dat is veel in de duivensport." Lugters was niet de eerste die de hemel boven het huis van Snels tijdens vluchten consciëntieus monsterde. Wout Spierings, die hemelsbreed nog geen tweehonderd meter bij Snels vandaan woont, deed het al langer. „Bij normale wind moet ik zijn duiven, die altijd uit het zuidwesten ko men, kunnen zien overvliegen. Maar steeds als mijn duiven binnenkwamen, had ik bij Snels nog niks zien landen.Toch eindigde hij in de uitslagen steeds boven mij. Dat maakte me razend." Snels en Spierings hebben een verleden. i ii—iiji i —iiw Wat heet: „Ik gun Snels het licht in de ogen niet", zegt Spierings onomwonden. Hij werd in 2004 geroyeerd als lid van PV de Postduif, na een conflict over clubre- gels. Snels sloeg ook toen al de voorzitters hamer die hij drie weken geleden met het schaamrood op de kaken inleverde. Spie rings zou in 2004 een mede-clublid heb ben bedreigd. Hoewel de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie (NPO) hem na een aantal hoorzittingen van die blaam zuiverde, werd het royement door gezet. Boze tongen beweren dat Snels co de als wat bot bekend staande Spierings voornamelijk weg wilden hebben van wege zijn resultaten: die zette zijn col lega's zo'n beetje iedere vlucht op hun nummer. Snels zegt de onverkwikkelijke zaak destijds naar eer en geweten te heb ben opgelost. „Maar als voorzitter was ik voor Wout natuurlijk de kwaaie pier." Spierings en vele anderen zagen in mei 2015 iets geks gebeuren. Het was bij een vlucht vanuit het Franse Creil, ruim 300 kilometer, 25.578 duiven. In de uitslag ein digde Snels met zijn eerste duif ruim een half uur vóór zijn eerste concurrent, die nota bene zuidelijker, in Tilburg, woonde. De duif zou met een raketsnelheid van meer dan 2221 meter per minuut naar Waalwijk zijn gezoefd. Opmerkelijk? „On mogelijk zelfs, als er ruim 25.000 duiven meevliegen", weet Spierings. „Snels heeft zich toen eigen beweging uit de uitslag geschrapt. Sindsdien ben ik hem in de ga ten gaan houden." Bekend is dat Snels veelvuldig belde met collega-melkers die eerder op de route za ten. Zijn jouw duiven er al? Met de nodige argwaan kun je je voorstellen hoe hij als ervaren duivensporter vervolgens aan het rekenen sloeg. Zo laat in Chaam: wanneer zouden ze dan bij mij in Waalwijk kün- nen zijn? Zo zou het volgens diverse bron nen ook zijn gegaan met die vlucht uit Creil, toen hij ruim een half uur 'te vroeg' Ik heb intern toegegeven dat ik twee keer in de fout ben gegaan. Maar ik ben geen notoire fraudeur? klokte. Een collega zag hangend aan de te lefoon 'live' een duif binnenkomen, Snels dacht tactisch in te klokken, maar hoorde later van zijn 'tipgever' dat het daar om een nagekomen duif uit een eerdere vlucht bleek te gaan. Ai. Niet waar, houdt Snels vol. De bewuste duif was uit de mand ontsnapt en daar door eerder weg dan de rest. „Dat gebeurt vaker. Ik heb het in overleg met de wed strijdleiding opgelost." Ook dit maar even Het klopte altijd niet. De eerste duif van Snels was op papier telkens eerder binnen dan in het echt natrekken: het verweer van Snels klopt niet, zegt de wedstrijdleiding. De manden uit Waalwijk werden destijds nog grondig gecontroleerd. Er bleek niets kapot: daar kon geen duif uit ontsnapt zijn. De duivensporters vormen een wat merkwaardig volkje. Enerzijds is de duif voor de meestal wat oudere hobbyisten een bindende factor die leidt tot vriend schappen voor het leven, anderzijds is het een wereldje dat bol lijkt te staan van de kift en conflictjes. Dat laatste is verklaar baar: wie goed scoort ontvangt niet alleen eer, bloemen en medailles, maar kan ook goed verdienen. Insiders fluisteren dat Wim Snels zijn jonge duif die vorig jaar hoge ogen gooide in landelijke klassemen ten voor meer dan tienduizend euro heeft verkocht. Elfduizend, zegt de een. Vijf tienduizend, denkt de ander te weten. Het is nogal wat. Valsspelen is dan ook een ab solute no go onder duivensporters. Er wordt zelden iemand betrapt. Lugters, de dappere dijkspion, stapte met zijn bevindingen naar het bestuur van Brabant2000, een van de elf afdelin gen van de NPO. Samen concludeerden ze: dit is zeer zorgwekkend, maar het is geen bewijs. Daarom werd de val opgezet - voorzitter Wim Jongh van Brabant2000 noemt het liever een extra controle - waar Snels op 13 augustus met open ogen in tuinde. Terwijl zijn eigen duif in Frankrijk werd achtergehouden in de mand, regis treerde Snels 'm thuis met zijn losse chip doodleuk als allersnelste. Een heterdaadje. Snels kon dan ook niet anders dan beken nen. Dat gebeurde in het clubhuis van De Postduif in Waalwijk, in het bijzijn van de achtergehouden duif. Het moet een dra matisch tafereel zijn geweest. Wat veel duivenhouders steekt, echt enorm steekt, is dat Snels in de media bij hoog en bij laag volhield dat zijn faux pas eenmalig was. Een leugen, weten zij zeker. De mea maxima culpa die zijn voorma lige duivenvrienden willen, gaan ze van Snels niet krijgen. Wel past hij zijn verhaal nu iets aan: hij is twéé keer in de fout ge gaan, niet één keer. „Dat heb ik intern ook meteen toegegeven." Maar dat hij een no toire fraudeur zou zijn: „Nee, dat is echt niet zo. Absoluut niet waar." Verder gaat het met Snels 'niet goed'. „Mijn gezin en ik hebben het er heel moeilijk mee. Het is nu in onderzoek (zie kader, red.), dus dat wachten we maar af." 'Als je jouw Witpen of Sproetkop aan ziet komen vliegen, gaat de adrenaline door je lijf, verklapte de Waalwijker in november 2011 aan een verslaggeefster. Er gens werd de adrenaline Wim Snels in de jaren die volgden te veel. Hij zag ze vlie gen, terwijl ze helemaal niet vlogen. dinsdag 5 september 2017 Adrenaline nekte de 'snelle Snels' Chris van Mersbergen Waalwijk De Nederlandse Postduivenhouders Organi satie (NPO) heeft de zaak-Snels neergelegd bij het Instituut Sportrechtspraak (ISR). Het is niet bekend wat de status van het onderzoek is. „Daar hebben we geen zicht op", zegt Frank Marinus van de NPO. „Maar daar zal nog wel wat tijd overheen gaan." Snels wachtte de resultaten van het ISR-on- derzoek niet af. Hij legde direct na het bekend worden van de fraude zijn functie als voorzit ter bij PV De Postduif, Rayon 4 van afdeling Brabant 2000 en secretaris bij Midfondclub de Langstraat neer. Wim Snels won in zijn lange carrière, die al startte in 1968, vele prijzen. Alleen in 2016 al werd hij nationaal 1e hokkampioen aangewe zen en had hij de derde beste jonge duif. Dit jaar gooide hij landelijk hoge ogen in het klassement van de 'allerbeste midfondduiven'. Betrapte duivenmelker Wim Snels zag zijn duiven vliegen, terwijl ze helemaal niet vlogen, illustratie john back - Wim Snels - Henk Lugters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42