Langlaufen winterwandelen 3 Aung San Suu Kyi zwijgt over etnische zuiveringen in haar land Myanmar Kras.nl/langlauFreizen Boeddhist tegen moslim Boek nu! IdUlM GEWELD Aung San Suu Kyi wordt verweten een calculerende politica te zijn geworden. Dat uitgerekend zo'n mensenrechte- nicoon als zij nu hardnekkig zwijgt over het georganiseerd uitmoorden van Rohingya, een vervolgde moslim minderheid in het zeer boeddhisti sche Myanmar, doet pijn. Eerder al betreurde een aantal col lega-Nobelprijswinnaars in een open brief haar passieve houding. Gisteren deed Malala Yousafzai, de jongste winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede hetzelfde. In de islamitische wereld klinken zelfs stemmen dat Aung San Suu Kyi haar Nobelprijs maar beter kan teruggeven. Tot de vele internationale onder scheidingen die ze ooit kreeg, behoort ook Amnesty Internationals prestigi euze mensenrechtenprijs, de Ambas sador of Conscience Award, in 2009. Ruud Bosgraaf, woordvoerder van Amnesty Nederland, zit dan ook met een kater. „Als je oorverdovend blijft zwijgen en weigert om enig politiek kapitaal in te zetten om hier iets aan te doen, dan is dat teleurstellend van ie mand voor wie wij ons zo hebben in gezet. En eigenlijk ver beneden de maat voor een Nobelprijswinnaar. Maar helaas voeren politieke belangen hier de boventoon." Amnesty was er allang van afgestapt Aung San Suu Kyi te eren als de acti vist die gevangenzat, benadrukt Bos graaf. „Het is kwalijk dat ze het niet voor de Rohingya opneemt en erger, dat ze er zelf vaak heel denigrerend of bel 088-0885 886 B ffi over spreekt. 'Bengalezen' noemt ze ze. Dat is een scheidterm die in Myan mar vooral gebruikt wordt door een ieder die vindt dat de Rohingya er niet bij horen en een soort buitenlanders zijn zonder rechten. Daarop hebben we haar al twee jaar geleden aange sproken, zonder dat het overigens veel effect heeft gehad." Weinig mensen kennen Aung San Suu Kyi beter dan de Engelse schrijver Peter Popham. In zijn laatste boek over haar, The Lady and the Generals, ont hult hij dat haar eerste vriendje uitge rekend een moslim was. „Ze heeft in Birma nooit over hem geschreven vanwege de sterke anti-moslimsenti- menten onder de boeddhisten." Of het we leuk vinden of niet; in Myanmar heerst al heel lang een hard nekkige bunkermentaliteit tégen moslims, aldus Popham. Aung San Suu Kyi moet daarin zien te overle ven. „Ze weet heel goed wat ze zegt en ze zal haar eigen mensen, die haar altijd op handen hebben ge- dragen, niet teleurstellen. In het va cuüm van echte informatie over Birma heeft het Westen in haar een mythische figuur geschapen, een Gandhi-achtig model van deugd zaamheid. Dat is ze niet. Maar Aung San Suu Kyi heeft haar nek wel dege lijk uitgestoken. Ze heeft prachtige dingen geschreven en haar oppositie tegen de militairen was oprecht en succesvol." Twee keer interviewde Popham de Nobelprijswinnares en diverse keren kwam hij haar tegen voor het schrij ven van zijn boeken. „Ze heeft een dikke huid. Ze weet dat haar mening over deze zaak niet populair is in het Westen. Maar ze heeft zich afge schermd voor die kritiek. Ik heb met haar te doen. Er zit tragiek in haar lot. Haar vader, een mensenrechtenstrij- der, is vermoord. Ze heeft zelf zo lang geleden om haar volk te kunnen lei den. Nu het zover is kan ze weinig uitrichten vanwege een racistische grondwet." Nu met extra korting «BÉ£u,!a*!yt3S!t0 dinsdag 5 september 2017 GO alt van haar voetstuk Vijfjaar geleden barstte in Myan mar het geweld los tussen de islamiti sche Rohingya en boeddhisten in de deelstaat Rakhine. Moslimwijken wer den in brand gesto ken en ongeveer 90.000 Rohingya - die door de boedd histen als illegale immigranten uit Bangladesh wor den gezien - vlucht ten naar elders. De overheid keek vooral toe. Inmid dels hebben bui tenlandse moslim extremisten zich onder Rohingya ge mengd en zijn boeddhistische po litici, agenten en militairen vermoord. Ook boeddhisten zijn op de vlucht. Ergens tussen Gandhi en Moeder Theresa. Zo wilden we haar in het Westen graag zien. Een baken van hoop in een duistere dictatuur in Myanmar: de Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi (72). Nu wordt haar verweten dat ze zwijgt over vervolging van moslims in haar land. Bob van Huët Rotterdam Beierse Woud - BischoFsmais 8 dgn v.a 399 Salzburgerland - St. Koloman 8 dgn v.a 429 Salzkammergut - Abersee 8 dgn v.a 479 Tirol - Pertisau 8 dgn v.a 479 Salzburgerland - Fusch 8 dgn v.a 499 Karinthië - Oberdrauburg 8 dgn v.a 499 Vorarlberg - Feldkirch 8 dgn v.a 519 Compleet verzorgde reizen inclusief Comfort Class busreis, verblijf in goede hotels, dagelijks ontbijt en diner en programma met Nederlandse reisleiding. Veelal 100% vertrekgarantie! Demonstranten dra gen in een protest tegen onderdrukking van moslims in Myan mar een bewerkte foto mee van Aung San Suu Kyi. T Politica Aung San Suu Kyi. foto'sap en epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3