Andermans buuk vast'ouwe Él Ballonvaren neemt de laatste jaren een hoge vlucht 11 Zuiderburen Vredesfeesten en festival trekken 120.000 mensen in één weekend. Streektaal zijn zo mooi. Ik wil het zeker nog eens doen." Het is inderdaad spec taculair om onder vijftig luchtbal lonnen te staan. De hitte van de brander, de spanning wanneer het team de mand vast moet houden, het moment dat de passagiers aan boord mogen en weg zijn ze. Ma gisch. Maar er zijn toch ook andere manieren om te vliegen? „Ik heb ook eens in een helikopter geze ten, maar een luchtballon vind ik leuker. Je bent afhankelijk van het weer, de wind bepaalt waar je heen gaat", zegt Rietjens. Piloot Omèr Verbiest, die vaart voor ballonvarenzeeland.nl, kan dat beamen. „Je brengt mensen in een andere wereld. De eerste vier minuten zie je de spanning op hun gezichten. Daarna komt de verwondering en vergeten ze dat ze zenuwachtig zijn." Dat ballon varen de laatste jaren aan popula riteit wint, merkt ook hij op. „Veel jonge mensen zoeken een leuke activiteit om te doen bij mooi weer. Ze willen een uitdaging, geen gewone kermisattractie. Bo vendien kunnen ze mooie foto's maken die ze kunnen delen via Facebook." De sociale media spelen volgens Verbiest een belangrijke rol.„Ui- teraard zit de economie ook weer in de lift. Maar wat vooral helpt is dat mensen getriggerd worden als ze foto's zien op facebookpagina's of websites." Het is een microbe. En je hebt het of je hebt het niet. Want in het weekend om vier uur 's nachts je bed uitrol len om een ballon in de lucht te la ten. Niet iedereen heeft daar zin in. Steffi Maes (27) uit Bornem en Sophie van Dorsselaer (34) uit Bel- sele van team 'Bedankt Roy' in elk geval wel. Het enthousiasme spatte van hun gezichten af terwijl ze hun ballon uitvouwden op de Grote Markt in Sint-Niklaas tij dens het luchtballonfestival afge lopen zondag. Ze hebben even tijd om te praten, maar niet te lang. Er zijn namelijk zo'n vijftig ballon nen die de lucht ingaan en zij wil len de eersten zijn. „Op mijn achttiende ben ik eens met iemand meegegaan om een ballon de lucht in te helpen. Toen heb ik mijn hart verloren", vertelt Van Dorsselaer. „Het is de sfeer. Je komt overal in het land en leert veel mensen kennen. Het is echt een sociaal gebeuren." Dat is met een te zien: zodra hun eigen bal lon de lucht in is, staan de dames meteen klaar om het team naast De eerste vier minuten zie je de spanning op hun gezichten hen te helpen. Maes doet dit nu twee jaar. „Ik heb eens meegehol pen en ben blijven plakken. Je moet dit echt graag doen, want het is een hobby waar je veel tijd in steekt. Iemand begint en de rest volgt automatisch. Wij zijn de vol gende generatie die het over neemt." Dat luchtballonvaren populair is, is geen twijfel over mogelijk. De zeventigste editie van de Vrede feesten en het ballonfestival trok 120.000 bezoekers afgelopen weekend. Een recordeditie. Wat maakt zo'n luchtballon toch zo magisch? „Ik vind het moeilijk om uit te leggen", zegt de vijftienja rige Alouschka Rietjens uit Koe wacht. „Gewoon ze zien vliegen." Het meisje bezoekt voor het vierde jaar op rij het festival, samen met haar ouders en broer. In juli mocht ze voor het eerst meevaren in een luchtballon. „Ik heb altijd al iets gehad met hoogtes: de uitzichten Het za je mae evroge worre: 'Wil je ceremoniemeêster weze op oanze bruuloft?' Een eêrebaan a je zuster trouwd'n of je broer of je beste vriend. Je dee dat graag, mae oe most je dat doe. De eênige ervaering die a je ao was bie de bruloft van Ome Han en tante Trees. J' ao een flauw idee van wat a je te doen stoeng. Eên dienk was zeker, je most een bru- loftsgids maeke mie daèrin het pro gramma. Voorbeelden vond je in de gidsen van eêrdere bruloften die a je mee'emaèkt ao of in gidsen die a je te leên kreeg van fermielje. Ik komme op dit onderwerp omda 'k een dotte materiaal kreeg van een mevrouw uut Goes: bruloftsgidsen, liedjes, sketches enz. Dat brocht me bie de tied da 'k zelf van die gidsjes maèkt'n voe broers, zusters, neven, nichten en anverwanten. De feêst- gids begon bie een welkomslied. 'Hartelijk welkom in ons midden. Welkom bruidegom en bruid! Hoor ons zingen, hoor ons bidden: Dat de band die gij nu sluif...' Het most ezonge worre op de melodie van "k Heb geloofd en daarom zing ik'. Dan volgd'n steevast het reglement mie tien geboden, bijvoorbeeld dat het verboo was om bie het lachen ander mans buuk vast t' ouwen. Vervolgens was het tied voe een vèsje voe 't eten. 'In naam van de bruidegom, doe open je mond, de feestmaltijd staat nu gereed.' Dat kon ezonge worre op de wieze van 'In naam van Oranje'. Nae het eten kwam 'r gelegen'eid voe meêr lollige liedjes en activiteiten. Een vaste ge woonte was het ABC. Een selectie feêstgangers brocht dan een ca deautje naè voren dat begon mie een letter van het alfabet. Daè oarden dan ok een riempje bie. "k Ao de K, mae 'k wist nie wat a 'k köpe most, dus ik geve mae een zoete Koeke, da's goed voe de kost.' 'En ik ao de L en in dit vers, past een doasje Lucifers.' Tus sendeur de liedjes was t'r tied voe spelletjes en stikjes. Dikkels were dat bekende vermaningen. Ome Wul- lem die het gedicht 'Ode op de pis pot' dee of het gedicht over de scheuteldoek deur tante Anna. Dan kwam het befaamde 'We reizen in een broekje...', waèr a twf feêstgan gers saemen in eên broek het biepas- sende vèsje zonge. Ok geliefd was 'Van der Steen mie z'n derde been'. Dat was een lied mie een refreintje daè a een zanger of zangeres mie drie beênen bewegingen maèkt'n. Dat was een komisch gezicht en het ver- eist'n ok nog wè wat oefenieng. Ok het hoedenlied was een topper. Op de melodie van 'Toen onze mop een mopje was' wier d'r een lied ezonge, twint a t'r een 'oed deuregeve wier. Wie a d'n 'oed in anden ao bie het eindigen van het couplet most 'n op zette. Bie het volgende couplet was het een slabbetje, bie het derde een nachtjapon enzovoort. Langzaeme- rand kwam het einde van het feêst in zicht. Daèvoe was een afscheidslied voorzieë. Dat most wè een bitje seri eus weze. 'Zo geeft elkander dan de hand. Hoezee. Ja wij verklaren d'echt tot stand. Hoezee. Geluk en Zegen schenken u vreugd tot eens het zilver u verheugt. Hoezee (3x).' Dat kon ezonge worre op de melodie van 'Wie in januari geboren is'. Dan kwam d'r meêstal nog koffie mie een broadje en dan was het feêst ten einde. Voe de ceremoniemeêster zat de taak d'r dan op. Eên lied dat daè over gaèt, beschrieft het as volgt: 'Wij hebben onze taak volbracht en wensen 't Paar een goede nacht. Voor 't laatst dan klinke in het rond: Slaap wel tot in de morgenstond!' dinsdag 5 september 2017 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: SINT-NIKLAAS WA Luchtballonfestival in Sint-Niklaas Gertie de Boey - Omèr Verbiest, piloot Miniluchtballonnen openen het festival op de Grote Markt in Sint-Niklaas. fotoscamileschelstraete Steffie Maes (I) en Sophie van Dorsselaer zijn aan het werk. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Engel Reinhoudt Reacties naè Engel Reinhoudt, Werrilaan 21, 4453 CA, 's-Heeren- hoek of cn.zeeuws@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39