Zeehonden zijn niet zo onschuldig als ze lijken Paras Concepts uit Cadzand ontwikkelt snel bouwsysteem 10 ZE Dertien onderdelen hebben ze, zoals deurstijlen, ramen, wanden, plafonds en daarmee kan iedereen van alles zelf bouwen. Kwestie van vastschroeven en klaar. Paras Concepts uit Cadzand gaat met Modulinq de markt op. We voldoen in de bouw nog steeds niet aan de wensen van mensen toor, een hobbyruimte, een atelier in de tuin desnoods, het kan in een kwestie van dagen klaar zijn. „Je kunt het ergens wel zien als speel goed, als legoblokjes." In Biobase staan twee voorbeel den opgesteld en iedereen is van harte uitgenodigd er iets van te zeg gen. „We hebben dit twee jaar gele den bedacht en we zijn nu hier al. Ik ben benieuwd wat de industrie er van zegt. We gaan nu met Modu linq de markt op en we zien wel hoe het wordt opgepikt." Volgens Van den Berge heeft ze met Modulinq de tijdgeest mee. „Duurzaamheid wordt steeds be langrijker." Vandaar de keuze voor „We willen terug naar de basis", zegt Patrica van den Berge, direc teurvan het Paras Concepts. „Want waar gaat het nou eigenlijk om? Een dak boven je hoofd, warmte en elektriciteit." Van den Berge is bouwkundige en toont in Biobase Terneuzen de nieuwste vondst van Paras. Modu linq is een constructiesysteem van raamwerken van vurenhout en pla ten van geperst vlas, waarmee mensen zelf op eenvoudige wijze een gebouw kunnen neerzetten en weer aanpassen. Een huis, een kan vezelplaten van Zeeuws-Vlaams vlas. De gebruikte materialen zijn zo verantwoord als mogelijk is en bieden allerlei mogelijkheden. „We voldoen in de bouw nog steeds niet aan de wensen van mensen. Klan ten weten tegenwoordig beter wat ze willen. Ze ontwerpen op de Ikea- site hun eigen keuken, ze laten op Pinterest zien wat ze mooi vinden. Dit kun je zelf bouwen en gemak kelijk weer aanpassen, mocht je willen uitbreiden. We hebben iets bedacht wat voor iedereen toegan kelijk moet zijn." Het systeem is nog niet uitont wikkeld. Het kan altijd makkelij ker. Van den Berge denkt aan een systeem waarbij elektriciteit via magneten geschakeld kan wor den. Je zou geen kabels meer hoeven doortrekken wan neer je een kamer aan bouwt, je klikt het als het ware eraan vast. Eerder ontwikkelde Paras al het GrowHomes con cept. Eveneens een soort bouwpak ketwoningen waarbij de gevels elders worden ge bouwd en op locatie snel in elkaar gezet zijn. In de Finlandstraat in Oostburg werden vorig jaar in een tijd van weken achttien woningen neergezet. Volgens Van den Berge biedt Modulinq hetzelfde voordeel: de woningen kunnen desgewenst verhuizen en zo meebewegen met veranderende demografische ont wikkelingen als krimp, vergrijzing of juist een toestroom van Belgen. Mits de gemeenten meebewegen in de bestemmingsplannen. Dat is nog wel een punt waar Van den Berge kansen voor verbetering ziet. Mensen realiseren zich niet dat zeehonden wilde die ren zijn", zegt Catja Klee van Zeezoogdierenhulp Kop van Goeree. Ze maakt zich zorgen. Het vrijwilligersteam waarvan zij deel uit maakt, helpt zeedieren in nood. Regelmatig komt er een melding van een zieke zeehond. „Wanneer wij aankomen, staan er vaak mensen omdier heen. Kin deren worden op de rug gezet om een leuke foto te maken." Dat is niet alleen onnadenkend, maar ook 'heel gevaarlijk', zegt ze. „Die beesten kunnen om zich heen happen omdat ze zich be dreigd voelen. We willen mensen niet afschrikken, maar ze moeten zich wel bewust worden van de si tuatie waarin ze zich begeven." De Zeezoogdierenhulp vindt het de hoogste tijd om een waarschu wing te laten uitgaan. Gezonde zeehonden redden zichzelf wel; die zijn zo snugger om de zee in te gaan als mensen op hen afkomen. Het zijn de pups, zieke of bejaarde dieren die op het strand blijven liggen. Maar ze zijn bepaald niet de attractie waarvoor ze worden aangezien. ^BB^B De Zeezoogdierenhulp drukt strandgangers dan ook op het hart honden aan de lijn te houden, af stand te nemen en te bellen. „We komen liever tien keer voor niets dan één keer te laat", benadrukt vrijwilligster Lianne van Hoven. „Wij zien van afstand al of een beestje echt wat mankeert." Ook bij een pup die alleen is, moeten strandgangers niks doen. Hun moeders schrik ken snel en - gaan de zee in. „Mensen denken vaak dat het zielig is, maar de moe der komt altijd terug." Juist als de pups het water worden ingejaagd, kan het slecht aflopen. „Als ze hun moeder kwijtraken verhongeren ze", legt Van Hoven uit. Om de nodige aandacht voor de situatie te krijgen, heeft Zeezoog- dierenhulpteam speciale leskisten voor basisscholen gemaakt. Dit doen zij in samenwerking met on der meer Reddingsteam Zeedieren Zuid-West, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. Een sche del, nagels en tan den moeten kin deren bewust maken dat ze de die ren met rust moeten laten. Vanaf oktober worden de eerste kisten uitgereikt aan scholen. Catja Klee: „Als er veel gebruik wordt gemaakt van het lesmateriaal, wil len we uitbreiden naar Voorne- Putten en Goeree-Overflakkee. Het team geeft zelf voorlichting aan reddingsbrigades. „Zij zijn de eerste die op het strand zijn. De strandwachten kunnen mensen instrueren om ongelukken te voorkomen." Strandgangers hoeven niet bang te zijn voor de dieren. Ze zullen geen zwemmers aanvallen; zijn juist heel nieuwsgierig en brutaal. „Ze komen even kijken en gaan dan weer verder." dinsdag 5 september 2017 WA Je kunt het zien als legoblokjes - Patricia van den Berge In Biobase in Terneuzen staan twee opstellingen Patricia van den Berge: „Ik ben be- van het Modulinq-systeem. fotos peter nicolai nieuwd wat de industrie ervan zegt" Guido van der Heijden Terneuzen Langs de kustlijn van Goeree- Overflakkee liggen zeehonden regelmatig te zonnen. Ze worden als een attractie gezien. Mensen zijn niet bang voor ze. Integen deel, ouders laten hun kinderen dichtbij komen of maken self ies. Maar de 'schattige knuffelbeest jes' hebben even grote hoektan den als een poema. En hun na gels zijn vergelijkbaar met die van een tijger. Frederique Rijneveen Goeree-Overflakkee - jm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38