9 Presentatie in Vlissingen ken, ik kijk over het land, je leest wat er in mijn hoofd omgaat." Pagina 141: 'Dit huis houdt me vast aan mijn verleden, ik blijf maar in m'n ge dachten met vader en moe der bezig'. „Mijn drie boeken gaan vooral over vader en zoon. Met dat onder werp ben ik nu klaar. De uitdaging is over iets heel anders te gaan schrijven. Natuurobservaties, en Het gaat om Spruitenbloed, ik voel me verwant en probeer me met hen te vereenzelvigen hoe ik mensen tegenkom en spreek. Het moet een novelle wor den, iets in de trant van Nescio, iets duns maar heel goed, waar geen woord te veel in staat." Pagina 8: 'Ik ben een man al leen en schrijf verhalen. Ik ben de fotograaf van mijn herinneringen. Mislukte pro beersels verfrommel ik en ik gooi de proppen papier op de grond'. „Ik schrijf met de hand. En vaak schrijf ik wel tien probeersels. Die proppen belanden op de grond. Ik probeer me beeldend uit te druk ken, het zo op te schrijven dat je het ziet. Eerst heb ik overwogen: 'Ik ben de boekhouder van mijn herinneringen'. Dat is ook mooi. Maar 'fotograaf vind ik mooier. Ik ben immers ook een verwoed amateurfotograaf geweest." Pagina 21: 'Ik voer een niet te winnen strijd tegen tijd en verval'. „Dat slaat op het schuurtje hier in de tuin. Het is tachtig jaar oud, mijn vader heeft het helemaal van riet gemaakt, het dak en ook de wanden. Helaas kun je tegen ver val niet blijven strijden. Het schuurtje staat scheef, er zitten een paar gaten in het dak. Het bouwsel zegt me zoveel, ik ben er enorm aan gehecht. In het boek schrijf ik: 'Het schuurtje staat symbool voor de geschiedenis van mijn vader en voorvaderen. Stro- dekken en rietdekken. Scheef han gen maar overeind blijven. Je rug buigen, maar niet je wil'." Pagina 67: 'De bloedband'. „Dat gaat nogal ver bij mij. Door het schrijven aan dit boek raakte ik gefascineerd door mijn familiever leden. Ik ben op onderzoek gegaan naar mijn vader, mijn opa, naar oud-tantes in Amerika, naar Ca- tharina, de zus van mijn opa. Het gaat om Spruitenbloed, ik voel me verwant met die mensen en pro beer me met hen te vereenzelvi gen. Met Catharina voelde ik me op een gegeven moment een beetje bevriend. Zij was de tante van mijn vader. In mijn boek heb ik een fantasieverhaal over haar geschreven, dat vrijwel zeker heel dicht tegen de waarheid aan zit. Hoe ze als jong meisje zwanger naar Antwerpen vluchtte, daar waarschijnlijk haar kind heeft af gestaan, later een dochter kreeg, Emma, die ik nog bij ons thuis heb gezien toen ik een jaar of vijf was. Catharina is in welgestelde krin gen terechtgekomen. Hoe dat is gebeurd, heb ik geprobeerd te ach terhalen." Pagina 86: 'Wij zijn hier maar een poosje. De aardbol is een toneel. We voeren ons stukje op, ieder op zijn ma nier. Totdat we van het to neel af vallen en we plaats moeten maken voor een ander, omdat de ons toege meten tijd voorbij is'. „De hoofdpersoon heb ik mijn ei gen naam gegeven. Maar ik ben iets minder onnozel dan de Rinus Spruit in het boek. Als ik het leven van mijn vader overzie, dan vind ik dat hij het zwaar heeft gehad. Ik zou het lichter willen maken. Maar dat kan niet. Voor mijn vader ben ik een zorgenkind geweest. Lange tijd geen werk, geen vrouw. En veel klachten, terwijl ik kern gezond was. Later kwam ik vaak thuis. Ik was verpleegkundige en heb hen allebei tot de dood aan toe verzorgd, ze zijn thuis overleden." Pagina 147: 'Ik kan de katten niet missen. Maar wat veel erger is: de katten kunnen mij niet missen. Ze zijn aan me gewend geraakt. De lap jeskat die in zijn mandje gaat liggen, die mijn hand likt als ik hem aai. Die ligt te spin nen en in zijn slaap geluidjes maakt. De zwarte kater die ik binnenlaat omdat hij staat te mauwen voor mijn raam. Die z'n eten opeet, op de vensterbank springt en weer naar buiten springt als ik het raam voor hem opendoe. Mijn zwarte kater die zich wentelt van buik op rug, heen en weer rolt van geluk als hij me met de auto ziet aankomen'. PZC ONLINE Afscheid van wethouder José. Mooie woorden van onze burgermeester. @VanEgmondJo se @Tjapko #snik#zeeland boft maar dinsdag 5 september 2017 PC üleen en schr i j f 'Broeder, schrijf toch eens!, de nieuwe autobiografische roman van Rinus Spruit, wordt donderdag 14 september in Vlissingen gepresenteerd. Dat gebeurt om 17.00 uur in boek handel 't Spui. Oud-hoofdredacteur Andreas Oosthoek van de PZC gaat dan met de schrijver in ge sprek over het begrip 'Hei mat'. Meteen na de presentatie is het boek verkrijgbaar. Rinus Spruit: 'Broeder, schrijf toch eens!' - Uitgeve rij Cossee, 160 pagina's, 18,99 euro. Rinus Spruit aan de keukenta fel in zijn woning bij Nieuwdorp: „In de roman zit ik als 58-jarige in de keuken, ik kijk over het land, je leest wat er in mijn hoofd omgaat." foto's mechteld jansen WHATSAPP REDACTIE De PZC is ook bereikbaar via Whatsapp. Heeft u een foto of een video van een nieuwsgebeurtenis die u wilt delen met de rest van Zeeland? Stuur hem ons door via Whatsapp. Het nummer is 06-20418849. Voeg de redactie toe aan uw contactenlijst in uw te lefoon. Op deze manier kunt u snel nieuwstips, foto's en video's doorsturen naar de PZC. Vergeet niet daarbijj uw naam en woonplaats te vermelden, zodat we die bij de foto kunnen publiceren. Voor ingezonden foto's en video's wordt overigens geen financiële vergoeding gegeven. TWITTER Christy van der Sman @ChristyvdSman José van Egmond nam gis teren afscheid als wethou der van de gemeente Pij- nacker-Nootdorp. Van Eg- mond wordt deze maand geïnstalleerd als burge meester van de gemeente Reimerswaal. ONLINE TOP-5 1. Gegraven grot aangetrof fen op strand bij Zoute- lande 2. Zeeuwse bouw is voor zichtig met aannemen meer personeel 3. Brand in woning Biervliet 4. Nabestaanden willen mariniers treinkaping in de ogen kijken 5. Boeren op Tholen gedu peerd door diefstal van GPS-systemen Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie fj facebook.com/depzc la) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37