Gegraven grot aangetroffen op strand Zoutelande u II 8 Een nieuw boek van Rinus Spruit (1946) uit Nieuwdorp, dat is na twee voorgaande succesnummers een gebeurtenis van jewelste. Volgende week kunnen we gaan lezen in 'Broeder, schrijf toch eens!'. RINUS SPRUIT NIEUWE ROMAN v gi**1 Volgens Ben Altena, hoofd van de strandwacht in Zoutelande, zijn dergelijke bouwsels hartstikke gevaarlijk. Voor kinderen is het spannend om er in te spelen, maar het risico op instorting is aanzien lijk. „Het stuk strand rond de plek van deze grot heeft geen vaste structuur", zegt Altena. „Dat maakt het risico op instorting extra groot." De grot was niet enorm: je zou er net in kunnen kruipen. „Maar vooral omdat de hele kuil zo diep is en de wanden zo steil zijn, wordt het risico op instorten groot." Volgens Altena komt het vaker voor dat badgasten enorme kuilen graven. Op het strand bij Zoute lande zijn er dit jaar alleen al drie of vier aangetroffen. „Vooral kinderen en hun ouders die niet uit Zeeland komen, schatten de risico's niet goed in", vertelt Altena. Als voor beeld noemt hij een incident van zo'n zes jaar geleden bij Domburg, waarbij iemand in een duinvoet groef, bedolven raakte en overleed. Als een kuil dieper wordt dan Als de kuil diep is en de wanden zijn steil, wordt het risico op instorten groot middelhoog, moet hij dicht van de strandwacht. „Anders moet er, wanneer de kuil instort, te diep ge graven worden. Dan wordt het las tig de bedolven persoon tijdig van zuurstof te voorzien." om aan de balk te spijkeren'. Ook die titel - met een hoofdrol voor zijn alter ego Maarten Rietgans - bracht hem succes in Nederland en Duitsland. Vorige week nog zat hij in de 'Schrijverstent' op de Uitmarkt in Amsterdam. Omringd door vrou wen - hij laat de foto zien die ervan is gemaakt. Zondag moet hij naar Hilversum voor opnames van het boekenprogramma van de VPRO. En dan is er volgende week don derdag ook nog een presentatie in Vlissingen. Hij haalt een glaasje water. Als zijn stem het maar houdt. De titel van het nieuwe boek is ontleend aan brieven van twee naar Amerika geëmigreerde zus sen van zijn opa. Op het einde van hun leven verlangden ze terug naar Zuid-Beveland en hoopten dat hun broer iets van die door hen achtergelaten wereld tot leven kon brengen: 'Broeder, schrijf toch eens!' „Dat ben ik. Een vader-zoon boek, dat was mijn bedoeling. Ik heb het geschreven uit respect voor mijn vader. Ook uit een soort schuldgevoel. Toen ik een jaar of twintig was, heb ik een tijdje op hem neergekeken. Mijn vader was niet zo slim, mijn moe der was veel slimmer. Met dit boek wil ik uitdrukking geven aan dat schuldgevoel. Ik heb veel bewondering voor de man die in zijn eentje de kost moest verdie nen voor een gezin van zeven. Het wrange is natuurlijk dat hij er geen weet van heeft dat ik hem nu probeer in de lucht te steken. Maar ik heb de behoefte. In de ro man zit ik als 58-jarige in de keu- huurwoning in Middelburg be trekken, het liefst in de buurt van het station en de bibliotheek. Zonder katten. Rinus Spruit was een leven lang verpleegkundige buiten Zeeland. Tot tien jaar geleden, toen zijn moeder op 96-jarige leeftijd overleed en hij in het huis bij Nieuwdorp ging wonen. In 2008 stapte hij als schrijver op het toneel: 'Zwieg stille', was de titel van de roman. Hij vertelde daarin over zijn vader, die een leven lang als rietdekker werkte. Het boek was het 'Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek' en vond vervolgens landelijke versprei ding onder de titel 'De rietdek ker'. Theatergroep Zeelandia Ik heb veel bewondering voor de man die in zijn eentje de kost moest verdienen voor een gezin van zeven maakte er een toneelversie van. En er kwam ook een Duitse ver taling. De Duitse cover heeft hij ingelijst aan de muur hangen: 'Der Strom, der uns tragt'. Vijf jaar later publiceerde hij 'Een dag Voor zijn katten vindt hij het nog wel het ergste dat hij gaat verhuizen. Gelukkig overwegen de nieuwe eigenaren hen over te ne men. „Ik wil ook best een jaar het voer betalen, als dat helpt." Rinus Spruit woont ten oosten van Nieuwdorp. Zijn ouders lie ten het huis in 1937 bouwen. Hij erfde het samen met zijn twee zussen en twee broers en is nu zo'n tien jaar de vaste bewoner. Vanuit het keukenraam is de ak ker met bieten maar twee meter weg. Het landschap in het grote raam van de voorkamer wordt verstoord door industrie en de drukke N62 naar de Westerschel- detunnel. In zijn nieuwste boek 'Broeder, schrijf toch eens' vertelt Spruit hoe zijn hoofdpersoon - een der tien jaar jongere versie van de Ri nus Spruit die nu als 71-jarige op de bank zit - besluit te verhuizen. Nog voor de roman echt is ver schenen is dat verzonnen verhaal werkelijkheid geworden. Met een niet meer optimaal functione rende knie en heup is de tuin hem momenteel meer de baas dan andersom. Het familiebesluit was unaniem: het ouderlijk huis wordt verkocht. Inmiddels is dat gebeurd. De schrijver wil nu een dinsdag 5 september 2017 Badgasten hebben een put van meer dan anderhalve meter diep en een grot achtergelaten op het strand. De strandwacht vond het bouwsel 's ochtends tijdens een onderhoudscontrole. De put is weer dichtgegooid, meldt de Stichting Strandexploitatie Veere op haar Facebookpagina. Marjoleine Kramer Zoutelande -Ben Altena, hoofd strandwacht ▲Badgasten hebben op het strand bij West 1 in Zoutelande een grot gegraven. FOTO STICHTING STRANDEXPLOITATIE VEERE Ik ben een man Op pagina 84 gaat het over 'een man die aan de deuren van het verleden rammelt'. Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36