Dokplaats De Mercuur roept vragen op Hoogste punt energieneutrale woningen in Arnemuiden bereikt Kennismaking met 'virtual reality' verrast bewoners Ter Reede 7 Bewoners van woonzorgcentrum Ter Reede in Vlissingen maakten gisteren kennis met 'virtual reality'. Dat is een moderne kijkdoos. De bewoners vallen maandagmiddag van de ene in de andere verbazing. Het ene moment wanen ze zich in een jungle vol apen, dan weer zitten ze in een gondel in Ve netië en nog geen minuut later zwemmen ze opeens tussen de vissen. En dat terwijl ze gewoon kunnen blijven zitten! Met een virtual reality-bril kun je van alles doen en beleven vanuit je luie stoel. De wereld van virtual reality is voor de meeste ouderen een totaal onbekend terrein. Daarom gaf Marloes Henderikx van het zorg- bedrijf ZorgPlezier een presentatie over deze nieuwe technologie in Ter Reede. „Ik probeer iedereen er iets over te leren. Ik verwacht dat ouderen er heel erg aan moeten wennen, maar we houden het zo laagdrempelig mogelijk. Het zijn Ik heb het al eens vaker geprobeerd. Toen stond ik tussen een kudde olifanten geen dure brillen, maar het effect kun je er wel mee ervaren." De bewoners luisteren aandach tig naar de uitleg. Er gaat haast let terlijk een wereld voor hen open door al deze nieuwe snufjes. Het is voortdurend helemaal stil. Er is verbazing over het gebruik van virtual reality bij militaire trainin gen, medische oefeningen en het boodschappen doen. Vooral het boodschappen doen vanuit je eigen woonkamer maakt indruk. Online winkelen vinden ouderen vaak erg saai, maar met een virtual reality-bril is het mo gelijk om gewoon door een winkel te lopen en allerlei zaken uit de schappen te pakken. Na de presentatie is het grote mo ment aangebroken: het uitprobe ren van de brillen. Alle uitleg blijkt nog niet heel veel duidelijk te hebben gemaakt over het ge bruik ervan. Mevrouw Kole (86) Ik vind de techniek eerlijk gezegd wel een beetje beangstigend zit een tijdje voor zich uit te staren met de bril op haar neus. „Ik zie helemaal geen apen" zegt ze. Dan vertelt Henderikx dat ze gewoon om zich heen kan kijken, net als in de echte wereld. „Oh ja, nu zie ik ze wel!", roept mevrouw Kole. Ze is helemaal enthousiast als ze de bril weer af zet. „Echt geweldig dat dit tegenwoordig allemaal kan. Ik stond midden tussen de aapjes. Ik hou het alleen niet zo lang vol, want dan krijg ik last van mijn ogen. Maar ik zou het zeker nog een keer willen doen, ik vind het super!" Nieuwsgierig Ook Frederieke Scheer (52) uit Borsele is te spreken over de bril len. „Ik ben hier naar toe gekomen, omdat ik toch wel heel erg nieuwsgierig was. Ik had er al wel van gehoord, maar dit is de eerste keer dat ik het echt ervaar. Ik vind de techniek eerlijk gezegd wel een beetje beangstigend, en kan me nog niet goed voorstellen dat dit de toekomst is. Maar dat komt vooral omdat ik helemaal niet be kend was met dit soort dingen." Mevrouw Van Tillo was de enige die al wel ervaring had met de vir tual reality-bril. „Ik heb het al wel eens vaker geprobeerd. Toen stond ik tussen een kudde olifanten. Ik vind het een heel leuke ervaring. Je kunt gewoon ineens een plek op de wereld ontdekken zonder uit je stoel op te hoeven staan." De Vlissingse oppositiepartijen PvdA, GroenLinks en PO V zijn ver rast over de ligplaats van museum schip De Mercuur aan de Houtkade in het Dok. De raadsfracties wisten niets van de dreigende terugvorde ring van zes ton subsidiegeld als het voormalige torpedobootwerkschip in het Dokje van Perry aanmeert. De gemeente kreeg een bijdrage van het Rijk voor aanleg en inrich ting van het Dokje van Perry. Het geld van een btw-regeling moet echter worden terugbetaald als het Dokje commercieel wordt uitge baat. De Stichting Maritiem Erf goed Vlissingen (SMEV) wil onder meer kaartjes aan bezoekers verko pen en het schip verhuren voor feesten en partijen. Dat geld is hard nodig om het opgeknapte schip te blijven onderhouden. De drie fracties vragen zich af of B en W problemen hadden kunnen voorkomen door een aparte be heersstichting op te richten voor het museumschip. Nu De Mercuur voorlopig aan de Houtkade af meert, zou SMEV volgens de gel dende regels liggeld af moeten dra gen. De drie oppositiepartijen vra gen het college wat daarover is afge sproken met de stichting. De eerste Walcherse energieneu trale huurwoningen kunnen vanaf eind dit jaar of begin volgend jaar worden bewoond. Ze staan aan de Kotter in Arnemuiden en gisteren bereikte Aannemingsbedrijf Fraanje het hoogste punt. Dat was reden voor een feestje. De woningen worden gebouwd in opdracht van de kleinste wo ningbouwvereniging van Walche ren, WBV Arnemuiden. De corpo ratie heeft er nu 376, en dat worden er 384. Volgens voorzitter Louis van Mal kan een kleine organisatie als de zijne snel besluiten nemen. Dat is volgens hem een verklaring voor het feit dat van alle Walcherse corporaties WBV Arnemuiden voorop loopt bij de bouw van 'nul- op-de-meter-woningen'. Hij gaf aan dat er mogelijk nog meer van zulke woningen bijkomen in Ar nemuiden. „Maar daar moeten we nog een besluit over nemen." De huur van de woningen bedraagt per maand 634 euro. Daar komt nog een bedrag bij van rond de vijftig euro als energieprestatie vergoeding. „Voor het gebruik van alle apparatuur waarmee energie wordt gewonnen." De toekom stige bewoners zijn op jaarbasis straks nul euro kwijt voor hun energie. De woningen worden ex treem goed geïsoleerd en krijgen zonnepanelen en een warmte pomp. Sinds deze week kan er worden ingeschreven op de wo ningen. Van Mal is benieuwd hoe veel belangstelling er is. „We reke nen op voldoende belangstelling, want onze huurders, zo weten we, vragen om dit soort woningen." dinsdag 5 september 2017 WA 'Ik stond midden tussen de aapj es' Jari Klapwijk Vlissingen -Mevrouw Van Tillo -Frederieke Scheer René Hoonhorst Vlissingen In het nieuwbouwproject Ha- zenburg II worden in opdracht van WBV Arnemuiden acht energieneutrale woningen ge bouwd. Gisteren werd het hoogste punt bereikt. Emile Calon Arnemuiden Marloes Henderikx leert mevrouw Kole hoe de virtual reality-bril werkt, foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35