Alle ballen weer op Haase in Davis Cup tegen Tsjechië Amerikaanse routinier is nog altijd een ster en topfavoriet op US Open 24 Twintig jaar na haar doorbaak bij de US Open staat Venus Williams (37) er nog steeds. Ondanks het feit dat het leven haar niet altijd toelacht. Het Zwitserse wonderkind was te goed voor het donkere meisje met de witte kraaltjes in het haar. Mar tina Hingis, 16 jaar, won in 1997 de finale van de US Open van Venus Williams, 17 jaar. Het was haar derde grandslamtitel dat jaar, de nieuwe Navratilova of Graf was ge boren. Maar zie nu, precies twee decen nia later. Het wonderkind bleek al snel ook een verwend kind te zijn, dat moeite had met het bestaan van profsporter. Ze won na dat succes jaar 1997 nog maar twee majors. Stopte vroegtijdig door diverse blessures, zag een eerste comeback worden afgebroken door een posi tieve cocaïnetest en is sinds haar tweede rentree alleen nog in het dubbelspel te bewonderen. Gangsters Nee, dan Venus Williams. Opge groeid in Compton, een door gang sters geregeerde buitenwijk van Los Angeles. Ze leerde met haar jonge zus Serena tennissen op asfaltba- nen met grote gaten. Om zich heen zagen de twee welk leven ze moes ten zien te ontvluchten. In 2003 werd hun halfzus Yetunde ver moord, de kogel zou voor de man naast haar in de auto bedoeld zijn geweest. Sporters beëindigden hun car rière om minder, maar de Willi- ams-zussen gingen door. Ook toen Venus zes jaar geleden het Syn droom van Sjogren bleek te hebben, een auto-immuunziekte. Ze viel korte tijd uit de top 100, maar knokte terug. Op de Australian Open, begin dit jaar, won Serena in de finale de 'Sister Act', achteraf bleek ze al twee maanden zwanger. Onder andere haar verlof bete kende dat zus Venus één van haar succesvolste seizoenen beleeft, on danks een nieuwe, harde klap. Als ik een geheim recept had, zou ik het in een doosje doen en verkopen Afgelopen zomer was ze betrokken bij een auto-ongeluk, waarbij een 78-jarige man het leven liet. Willi ams werd niet schuldig verklaard, maar dat maakte het incident niet minder ingrijpend. Een paar weken later stond ze in de finale van Wim bledon, die ze verloor van Garbine Muguruza. Twintig jaar aan de top van een grote sport. „Als ik een geheim re cept had, zou ik het in een doosje doen en verkopen", zei Williams zondag in New York, nadat ze ten koste van Carla Suarez Navarro de kwartfinale had gehaald. Ze is de enige in het schema die het toer nooi ooit wist te winnen, in 2000 en 2001. Overvallen Komende nacht speelt ze tegen Pe tra Kvitova, die afrekende met Mu guruza, toch de beoogde nieuwe ster van het vrouwentennis. De Tsjechische draagt ook een verhaal met zich mee naar het Arthur Ashe Stadium. In december werd ze thuis overvallen en daarbij met een mes geraakt in haar linkerhand, haar tennishand. De kans op een rentree werd als klein ingeschat, maar op Roland Garros maakte Kvitova, tweevoudig Wimbledon- winnares, alweer haar comeback. Met haar kwartfinaleplaats op de US Open is ze bijna terug in de top 10. „Wat zij heeft meegemaakt, is onvoorstelbaar", zo keek Williams vooruit naar haar partij. „De wereld waarin we leven is schokkend. Mooi om te zien hoe goed Petra nu speelt en haar hoofd leegmaakt." Zoals hardop de vraag wordt ge steld wat het Nederlands elftal op het WK voetbal te zoeken zou heb ben, kun je je ook afvragen of het Nederlandse Davis Cup-team in de wereldgroep thuishoort. Met één speler bij de beste 300 van de we reld is Oranje toch maar één zege verwijderd van het hoogste niveau in het landentoernooi. TegenstanderTsjechië komt eind volgende week bovendien naar de nieuwe Sportcampus Zuiderpark in Den Haag zonder topspeler Tomas Berdych, die de voorkeur geeft aan zijn individuele carrière. „Daardoor zijn onze kansen van miniem naar reëel gegaan", zegt captain Paul Haarhuis over de interland op de indoorgravelbaan. Op die eerste vraag, wat Neder land te zoeken heeft in de wereld- W Tsjechië komt eind volgende week zonder kopman Tomas Berdych groep, is hij duidelijk. „Als we daar kunnen komen, hebben we er ook iets te zoeken. Toen ik een paar jaar geleden begon als Fed Cup-captain, dachten we zonder één speelster in de top 100 ook dat de wereldgroep onhaalbaar was. Acht overwinnin gen op rij verder zaten we bij de laatste 4. En die wereldgroep begint pas over een halfjaar, hopelijk heb ben onze spelers dan allemaal voor uitgang geboekt." Kopman Haarhuis selecteerde uiteraard kop man Robin Haase en dubbelspeci- alist Jean-Julien Rojer. Daarna werd het lastiger. De keuze viel op Thiemo de Bakker en Talion Griekspoor, die de voorkeur kreeg boven Botic van de Zandschulp. De Bakker stond in juni op plek 603 van de wereldranglijst, maar klom door een aantal goede weken op challenger- en futureniveau naar de 375ste plaats. „Hij heeft de beste prestaties geleverd afgelopen we ken en veruit de meeste ervaring", lichtte Haarhuis toe. „Wel zit er een cyste in zijn schouder, waar een spier overheen schuift. Als Thiemo een week lang heeft gespeeld, kan hij twee dagen niet tennissen. Los van die schouder is Thiemo fitter en sterker dan ooit, dat heb ik zelf van dichtbij gezien deze zomer." dinsdag 5 september 2017 GO Venus Williams weet van geen ophouden Venus Williams: blije ster en de enige vrouw in het schema die de US Open twee keer won. fotogetty Rik Spekenbrink Rotterdam/New York —Venus Williams (37) Met maar één speler in de top 300 van de wereld maakt Ne derland eind volgende week toch echt kans op promotie naar de wereldgroep van de Davis Cup. Rik Spekenbrink Alphen aan den Rijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24