i J Vanaf nu kunnen we het eigenlijk alleen maar beter doen 23 vallen ook vijf wijze lessen te trekken voor bondscoach Advocaat 1. Selecteer op fitheid en frisheid Advocaat koos bij zijn laatste selectie na drukkelijk voor ervaring, zoals hij al een carrière lang doet. Maar tegen Frankrijk bleek nog maar eens hoe belangrijk fit heid is in het moderne topvoetbal. We sley Sneijder kon domweg het tempo niet aan. Robin van Persie stond amper in het veld, of hij raakte geblesseerd. En er bestaat ook nog zoiets als 'mentale fit heid'. Bij Kevin Strootman kun je je af vragen of zijn recente, slechte interlands er niet te nadrukkelijk hebben ingehakt. De middenvelder speelt in Oranje met een zak vol stenen op zijn rug. 2. Routine is niet alles Zonder routine kun je niet op topniveau presteren, maar om tegen Wit-Rusland en Zweden voluit te gaan, is energie, on bevangenheid en frisheid net zo belang rijk. Om het geheugen van Advocaat op te frissen: denk nog eens aan de legen darische play-offwedstrijden tegen Schotland in november 2003. Jeugdig enthousiasme gaf destijds de doorslag in de 6-0 thuiszege. De Wesley Sneijder van destijds, zou dat nu wellicht Frenkie de Jong van Ajax kunnen zijn? Geen be wezen topspeler natuurlijk, wel een ver bindingsspeler die altijd vooruit denkt, en die openingen ziet in kleine ruimtes. 3. Houd het simpel De diepe, complexe Nederlandse voet balcrisis gaan we in een maand tijd niet oplossen. Filosoferen over de play-offs die nog volgen: zinloos. Hou het sim pel, kijk puur naar deze twee finales als op zichzelf staande wedstrijden. De kans dat we het WK alsnog halen, is minimaal, dus goedbeschouwd hebben we nog weinig te verliezen. Maak daar slim gebruik van. Investeer bij Oranje juist in plezier en vertrouwen, zoals Gullit en Advocaat de laatste paar da gen al probeerden, en zoals ze dat ge zien hun karakters bij uitstek zouden moeten kunnen. (Nu zonder te over drijven over 'fantastic games' enzo. Dat werkt averechts.) 4. Profiteer van kleine voordeeltjes Zweden-Luxemburg is op 7 oktober om 18.00 uur, Wit-Rusland-Nederland is gek genoeg pas om 20.45 uur. Kan prettig zijn voor Oranje: het weet vooraf hoeveel goals het moet maken. Loopt het twee goals in op het doelsaldo van Zweden, dan is de opdracht in de slotwedstrijd nog steeds loodzwaar, maar niet perse onmogelijk. Doelpunten die je tegen de Zweden maakt, komen namelijk niet alleen ten goede aan je eigen doelsaldo, ze gaan er bij de te genstander rechtstreeks af. Goals tellen zogezegd 'dubbel'. Andersom geldt dat uiteraard ook, maar dat Oranje ruim moet winnen van Zweden, is op voorhand sowieso al een feit. Mocht Nederland op de slotdag aan 2-0 genoeg hebben, dan is er op zijn minst een reële, behapbare kans P ^2 5. Train! Groot voordeel ten opzichte van afgelopen week: Oranje heeft een hele week om zich voor te bereiden op de wed strijd in Wit-Rusland. Het heeft straks in oktober twee keer zoveel trainingsuren. De eerste wedstrijd is op zaterdag in Borisov, de laatste tegen Zweden op dinsdag. De op dracht is in beide gevallen hel der: goals maken. Alle wed strijdscenario's zijn vooraf uit gebreid te trainen, óók een noodoffensief met Bas Dost erbij. (Of is Klaas-Jan Hunte- laar tegen die tijd wellicht een betere optie, mits topfit en in vorm?) Tegen Frankrijk had Advocaat zijn middenveld moeten verstevigen: een tacti sche misrekening. Maar dat je tegen Wit-Rusland bovenal van eigen kracht uit moet gaan, met goed positiespel in een hoog tempo, bleek wel in de thuiswedstrijd tegen Luxemburg (5-0 winst). Die wedstrijd moet als een blauw druk gaan dienen. Indien Oranje een kopie van dat duel kan produceren in Borisov, ligt alles wellicht weer open. hij zich vakkundig door de kunst grasdiscussie heen manoeuvreerde. „Ik heb mijn kunstgraspet afgezet. En nee, dat kost me geen enkele moeite. Het is aan de clubs nu. Als zij bepalen dat we overstappen op natuur- of hybride gras - voor mij is dat laatste de beste oplossing - dan kan ik daar prima mee leven. Echt! Iedereen dacht ook dat ik niet zonder Heracles kon. Dat ik een tweede Riemer van der Velde zou worden. Nou, ik ben na mijn aftre den (na 19 jaar voorzitterschap, red.) pas één keer in het stadion ge weest." Daar ligt overigens een prima mat, zei hij er met een knip oog bij. „Ik kan slechts zonder één ding niet, en dat is mijn vrouw." Achter de schermen gaat het nieuwe boegbeeld van de KNVB de komende maanden wel degelijk de belangen behartigen van de kunst grasclubs. Vooral om hen een ade quate compensatie te bieden nu de natuurgraslobby aan de winnende hand lijkt. Het moet het eerste wa penfeit worden van de combinatie Smit/Gudde in hun streven om het blazoen van de voetbalbond stapje voor stapje weer op te poetsen. Switchen Gisteren bleef Smit benadrukken dat hij er 'vanaf nu voor alle clubs is'. „Eerst moet maar eens gekeken worden wat de clubs willen en in hoeverre het juridisch afdwingbaar is om hen te verplichten te swit chen. En als dat mag, op welke ter mijn zoiets kan." Hij greep zijn kans om de oppor tunistische voetbalwereld er op te wijzen dat met het afschaffen van kunstgras niet ineens alle proble men zijn opgelost. „Ik zag tegen Frankrijk geloof ik elf spelers die doorgaans op natuurgras spelen." Ik heb me geërgerd aan de aanblik dat de aanvoerder in zijn eentje fans bedankte Om er haastig aan toe te voegen dat dat als kwinkslag was bedoeld. Smit wilde er maar mee zeggen dat het slechts één van de hoofd pijndossiers is voor de nieuwe rvc - die hij vormt met Elsemieke Ha- venga-Hillen, Han Berger, Niek Jan van Kesteren en Erik Mulder - en de directie betaald voetbal onder lei ding van Gudde, die op 7 november gaat beginnen. Zorgelijke staat De nieuwe KNVB-leiding moet er voor zorgen dat de zorgelijke staat van Nederland voetballand niet nog verder aftakelt. Gaat de KNVB opnieuw een technisch directeur benoemen? Hoe komt Oranje weer op het oude niveau en keert het ver trouwen van het publiek terug? „En de financiële positie op club niveau baart zorgen. Hoe kunnen zij de concurrentie weer aangaan met grotere competities in Europa? Het staat er niet rooskleurig voor al lemaal, maar onze positie vergelij ken met die in de jaren tachtig of met die van België een aantal jaren terug vind ik een gevalletje 'appels met peren'. Elke situatie is anders. Ons voordeel? Vanaf nu kunnen we het eigenlijk alleen maar beter doen. Het is tijd voor rust in de KNVB, we moeten laten zien dat we een goede organisatie zijn, met goede mensen." En bij het opkrikken van dat imago hebben alle geledingen hun verantwoordelijkheid, benadrukte Smit. Onze internationals niet uit gezonderd. „Ik heb me geërgerd aan de aanblik dat de aanvoerder in zijn eentje 50.000 fans moest bedanken. Dat is gewoon niet goed." dinsdag 5 september 2017 GO r —Jan Smit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23