ff" Vuelta Rabobank is plofkraken zat Walcheren Kelderman heeft zijn vertrouwen terug Hart De penis is de antenne van het hart Tientallen andere geldautomaten zijn uit voorzorg permanent geslo ten. Het gaat om plekken waar een explosie flinke gevolgen kan heb ben voor omwonenden, zegt Rabo- bank-woordvoerder Margo van Wijgerden. „Door automaten 's nachts of permanent te sluiten, willen we criminelen ontmoedigen en de veiligheid voor de omgeving vergroten." De nachtelijke sluiting gebeurt met stalen platen, rolluiken of door portieken in de nachtelijke uren op slot te draaien. De maatregel is vooral nodig bij geldautomaten naast huizen en winkels. In Zaam- slag en Koewacht is het al langer niet meer mogelijk om 's nachts te pinnen. De Rabobank is, net als andere banken, bezorgd over de toegeno men kracht van explosies bij plof kraken. „Bijna alle kraken worden inmiddels uitgevoerd met explosie ven", zegt Yvonne Willemsen, hoofd veiligheidszaken van de Ne derlandse Vereniging van Banken (NVB). „Dat kan gruwelijk mis gaan. Je moet er niet aan denken, dat criminelen een geldautomaat opblazen waar appartementen bo ven zitten en dat ze per ongeluk te veel explosieven gebruiken." Twee weken geleden legden plof- krakers in Doetinchem een dieren winkel in puin, toen ze de naastge legen geldautomaat opbliezen, vermoedelijk met semtex of dyna miet. Een 28-jarige plofkraker ver loor begin dit jaar een deel van zijn hand, toen hij toesloeg bij een geld automaat in Didam. „De nachtelijke sluiting van geld automaten levert doorgaans niet veel problemen op", zegt Van Wij gerden. „We doen dit bij geldauto maten die 's nachts niet of nauwe lijks worden gebruikt." De perma nente sluiting van enkele tientallen geldautomaten ligt gevoeliger. „Het is doorgaans vervelend als een geld automaat verdwijnt. Waar nodig hebben we alternatieven geboden, bijvoorbeeld in samenwerking met supermarkten of door middel van onze geldbrengservice." Bijna alle kraken worden uitgevoerd met explosieven. Dat kan vreselijk misgaan In sommige plaatsen, zoals Ber- gentheim en Slagharen, worden geldautomaten uit voorzorg uit de muur gehaald en in een losse kiosk middenop een plein gehangen, om zo de schade bij een plofkraak te be perken. Een aantal geldautomaten laat de Rabobank door beveiligers bewaken. De Nederlandse banken reduce ren het aantal geldautomaten al sinds 2011, mede vanwege de drei ging van plofkraken. Ons land telt nog 7.600 automaten, 3.000 minder dan vijfjaar geleden. 101 M De Hogeschool Zeeland verwelkomde gisteren ruim duizend nieuwe studenten. Jacco Backx uit Wageningen is één van hen. Hij gaat watermanagement studeren. Backx kon ook naar Leeuwarden, maar koos bewust voor Zeeland. „Ik kwam vaak op vakantie in Zoutelande. Het is een mooie omgeving." »zeeland2 Nieuwsmedia »P25 's Nachts geen geld uit muur Op tientallen plekken in Neder land kan 's nachts niet meer worden gepind. Uit angst voor plof krakers sluit de Rabobank voortaan geldautomaten af met stalen platen en rolluiken. Peter Groenendijk Peter Winterman Utrecht Yvonne Willemsen (NVB) P8 ".Cf I SiSSB» ÏHF ;>vs.i FOTO DIRK-JAN GJELTEMA dinsdag 5 september 2017 21°C Geregeld zon afgewisseld met regen pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1