'Wij zijn als samenleving in oorlog met salafisten' Nabestaanden krijgen namen mariniers De Punt Hier loop je warm voor! EUWS 11 Protestactie op dak nieuwe islamitische school in Amsterdam hollands nieuwe. Waterconflict op school opgelost Twee mannen waren in de vroege ochtend op het dak van het Corne- lis Haga Lyceum aan de Naritaweg bij Sloterdijk geklommen. Ze had den een spandoek aan de gevel ge hangen met de tekst 'Wie islam zaait, zal sharia oogsten'. Toen het schoolbestuur, personeel, leerlin gen en ouders rond 8.30 uur arri veerden, begonnen de mannen vanaf het dak herhaaldelijk de anti- islamitische leus 'salafisme, terro risme' te roepen. Rond 10.30 uur ar riveerde de politie, waarna de man nen zonder zich te verzetten het dak verlieten. Ze zijn geboeid mee genomen door een arrestatieteam. De twee, zo was op het spandoek te lezen, voerden actie in naam van de organisatie 'Het Identitair Ver zet', een in 2012 opgerichte nationa listische actiegroep die is geïnspi reerd op de Franse actiegroep Ge neration Identitaire. De actievoer ders verklaarden de opening van de nieuwe middelbare school onwen selijk te vinden, 'vanwege de sym pathie van bestuursleden voor het salafisme in het recente verleden'. Introductiedag De lessen op de net geopende mid delbare school beginnen volgende week. Het gebouw was vandaag al geopend voor een introductiedag. Een aantal klassen leerlingen was aanwezig, net als hun ouders, die hun kinderen naar school hadden gebracht. Het protest van de man nen op het dak kon weinigen zijn ontgaan. Volgens Vicky Kooien, de moe der van een 14-jarige leerling, zorg den de actievoerders niet voor pa niek. „Het is niet leuk dat het ge beurt, maar de sfeer werd er niet helemaal door verpest. We zijn in middels ook wel wat gewend. Er is veel kritiek op islamitische scholen. We moeten gewoon bewijzen dat we goede bedoelingen hebben." Het Identitair Verzet laat op Face- book weten dat de actiegroep het betreurt dat er minderjarige leer lingen getuige zijn geweest van de actie. „Wij hebben speciaal deze dag en dit tijdstip uitgekozen om dat er nog geen scholieren aanwe zig zouden zijn. Ja, wij zijn als sa menleving in oorlog met salafisten, maar het is geen doelstelling van ons om kinderen onder de 14 onze boodschap voor te houden." Amsterdamse politici reageerden verbolgen op de bezetting. 'Haal die gevaarlijke gekken daar heel snel weg,' twitterde Rutger Groot Was- sink, fractievoorzitter van Groen- Links. Ook PvdA-raadslid Sofyan Mbarki schreef: 'Die bivakmutsen moeten snel van het dak af.' Het Cornelius Haga Lyceum, ge noemd naar een i7de-eeuwse Ne derlandse gezant aan het Turkse hof, heeft een bewogen voorge schiedenis. Zowel de gemeente als het rijk wilden de school niet, maar deze zomer besliste de Raad van State dat de Stichting Islamitisch Onderwijs (SIO) aan de eisen vol doet om de school voor mavo, havo en vwo op te richten in Amsterdam. Staatssecretaris Dekker zei weinig vertrouwen te hebben in het be stuur van de school en ook wethou der Simone Kukenheim reageerde teleurgesteld, omdat zij geen ver trouwen heeft in het SIO-bestuur. De protesterende ouders willen de strijdbijl begra ven. Woordvoerder Kevin Roovers: „Het is nooit mijn bedoeling geweest zoveel ophef te veroorza ken. Ik ben een absolute voorstander van een ge zondere school." Inmiddels laten ook voorstanders van de watermaatregel van zich horen. Zij wijzen erop dat het gezondeschoolproject uitvoerig is besproken in de ouderraad en dat enkele ouders er diverse keren op zijn geattendeerd dat het meegeven van 'frikadel- lenbroodjes en energie drankjes' als ontbijt uit den boze is. Toen brieven niet het gewenste effect sorteerden, heeft de direc tie besloten er versneld toe over te gaan in de kleine pauzes alleen nog maar water toe te staan. De nabestaanden van Max Papi- laja en Hansina Uktolseja stellen de staat aansprakelijk voor 'execu tie' tijdens de beëindiging van de gijzeling bij De Punt (1977). De mariniers worden in het open baar gehoord, maar ze worden wel afgeschermd voor het publiek en hun namen zijn vervangen door codes. Zegveld wil namen koppelen aan de codes en de mariniers tij dens de verhoren zien. „Hoe moet ik weten wie marinier 'A7' is? Ik moet kunnen toetsen of de infor matie die ik heb past bij de man die ik voor me heb." De staat wil wel namen geven, maar wil niet dat de mariniers zichtbaar zijn voor Zegveld en na bestaanden. „Ze hebben het recht niet om de mariniers in de ogen te kijken", vindt landsadvocaat Bert-Jan Houtzagers. Defensie wil de mariniers ano niem houden vanwege eerdere bedreigingen uit de Molukse ge meenschap. Na de actie moest een Molukse marinier in het bui tenland onderduiken. Desondanks doen de mariniers zelf geen moeite anoniem te blij ven. De hoofdrolspelers staan met naam en foto's op sociale media of internetpagina's van hun bedrijf. Ook van een café waar een van hen bijeenkomsten houdt. De Molukse marinier vertelt zelfs onder zijn eigen naam in een boek uitgebreid over zijn betrok kenheid bij De Punt. Stemvervorming Advocaat Geert-Jan Knoops, die alle mariniers bijstaat, heeft ge vraagd om stemvervorming bij enkele mariniers. „Sommigen hebben er in de afgelopen 40 jaar nooit over gesproken. Als hun stem te horen is, kan dat herleid baar zijn. Eén zegt dat hij zonder stemvervorming niet in alle vrij heid zijn verhaal kan doen." Zegveld zet vraagtekens bij de rol van - ex-marinier en reserve officier - Knoops. Ze vreest dat mariniers verklaringen onderling op elkaar afstemmen. Ook is één marinier onvindbaar. Landsadvo caat Houtzagers noemt de sug gestie dat Defensie verklaringen zou sturen 'te gek voor woorden'. hollandsnieuwe.nl/pzc NEP. VERBOND WREDflStf//iüVERZtf TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: Samsung Galaxy A5 2017 1000 MB/MIN/SMS dinsdag 5 september 2017 PC Op het dak van de nieuwe islamitische school in de Amsterdamse wijk Nieuw-West hebben gistermorgen twee mannen met bivakmutsen geprotesteerd. Ze riepen anti-islamleuzen. Tom Kieft Josien Wolthuizen Amsterdam Leden van het Het Identitair Verzet hingen een veelzeggend span doek op de school, fotoanp Het waterconflict tussen het schoolbestuur van Don Sarto in Tilburg en enkele boze ouders is voorbij. Ouders stapten vorige week naar de pers nadat bekend werd dat hun kinderen in de kleine pauzes uitsluitend nog water mogen drinken. Tom van der Meer Tilburg De Nederlandse staat geeft de nabestaanden en hun advo caat Liesbeth Zegveld de namen van de mariniers, die worden gehoord over de dood van twee Molukse treinkapers. Maar de staat wil niet dat ze de mariniers straks ook te zien krijgen, stelde de landsadvo caat gisteren bij de rechtbank. Tonny van der Mee Den Haag Let op! Geld lenen kost geld sJv Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 288 0 288 12 24 mnd 0% vast Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Deze actie is geldig tot en met 1 oktober 2017. 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 2- extra Supersnel 4G internet Extra grote bundels Gebruik nu in de hele EU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11