Hulp bij zelfdoding Vrij spel snelle plunderaar Criminelen die in het hele land geldautomaten opblazen en tonnen aan cash meenemen, worden bijna nooit gepakt en veroordeeld. Walcheren Zeeuwse hoofdklassers starten alledrie winnend Politie en justitie krijgen geen vat op plofkrakers. Dat blijkt uit onder zoek door deze krant. Van de 79 plofkraken die in 2016 werden ge pleegd, zijn voor zover bekend pas in twee zaken daders veroordeeld. Daarnaast lopen nog rechtszaken tegen twee groepen die worden verdacht van in totaal elf plofkra ken. Voor het merendeel van de kraken in 2016 is nooit iemand aan gehouden. De politie stelde onlangs dat de meeste plofkraken het werk zijn van een grote groep criminelen met Marokkaanse achtergrond uit Utrecht en Amsterdam. Maar de verdachten die nu vastzitten voor plofkraken uit 2016 voldoen niet aan die profielschets. Het zijn vooral autochtonen, afkomstig uit onder meer Zeeland, Groningen en Overijssel. In één geval ging het om een moeder en dochter uit Kort- gene. Onderzoek „Het is gewoon niet gemakkelijk om de zware criminelen te pakken en veroordeeld te krijgen", erkent Jos van der Stap, lid van het plof- kraakteam van de Nationale Politie. „Vorig jaar hebben we een groot onderzoek gedaan naar een groep die zich bezighield met plofkraken bij ING-geldautomaten in Albert Heijn-winkels. We vermoeden dat deze groep verantwoordelijk is voor zo'n 50 kraken, maar we kunnen slechts zeven zaken voor de rechter brengen. Het is lastig om de bewijs voering rond te krijgen." Duitsland De politie hield vorig jaar in totaal 40 verdachten aan. Een groot deel van hen wordt in verband gebracht met plofkraken in Duitsland, waar geldautomaten minder goed zijn beveiligd dan in Nederland. Bij wilde achtervolgingen - meestal in In 2016 waren het vooral autochtonen, onder meer afkomstig uit Zeeland snelle Audi's - legt de politie het vaak af. „Dat gaat met enorme snel heden", zegt Van der Stap. „Wij kunnen daar niet altijd in meegaan, we moeten ook de veiligheid in acht nemen." Om de ongrijpbare plofkrakers te stoppen, begint de politie dit najaar een proef om verdachte criminelen het leven zuur te maken. Agenten willen ze hinderlijk vol gen, vermogen van ze afpakken en familieleden extra in de gaten hou den. De proef wordt gehouden in Utrecht, Amsterdam en Rotterdam. 21°C Nieuwsmedia Een poedertje voor als je niet meer wilt leven 13 Oranje-aanvaller Arjen Robben klapt wel, maar is niet in een juichstemming. Het Nederlands elftal klopte gisteravond Bulgarije met 3-1. Maar directe concurrent Zweden won met nog ruimere cijfers van Wit-Rusland: 0-4. Het WK is daarmee juist verder uit zicht geraakt. Plofkraker maar zelden gesnapt Peter Groenendijk Peter Winterman Rotterdam »P8 maandag 4 september 2017 Vrij pzc.nl zonnig Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 SPORT10 Dubbel gevoel voor Oranje FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1