k '-tas. 9 Het ene moment krijg je een compliment en een minuut later word je tot op je veters afgetikt wereld letterlijk groter dan het weiland waar we op uitkeken." Ze beschouwt tv nog altijd als 'een machtig mooi medium', een 'bindmiddel', zelfs in de sa menleving. „Het is als met voetbal: iedereen heeft er verstand van en een mening over. The Voice, een voetbalinterland, een inhuldiging, een aanslag, Boer zoekt Vrouw.We praten met elkaar over wat we op tv hebben gezien." In haar columns spreekt ze de taal van het volk, van de gewone mens. Ze is, benadrukt ze, zelf ook een gewone vrouw die hard werkt, een moeder die op school helpt en kinderen heeft die voetballen en judoën. Samenleving „Ik sta met twee benen in de samenleving. Weet misschien iets meer van tv omdat ik film- en tv- WINNAARS (2016) (2017) wetenschappen studeerde, maar ik ben bovenal een doorsneemens die televisie kijkt. En daar, net als iedereen, iets van vindt." Ze ontboezemde tijdens De Slimste Mens van Ne derlandstalige muziek te houden - je hoorde Maar ten van Rossem bij wijze van spreken in zijn stoel grommen. Maar ook Heel Holland Bakt en Neder landse drama's als Penoza en Dokter Deen ('Een fan tastische streekroman op tv') behoren tot haar fa vorieten. Dat zijn bepaald bekentenissen in Hilversum, waar de zogeheten goede smaak toch vooral door de grachtengordel lijkt te worden gedicteerd. „Ik erger me oprecht aan Felix Rottenberg die bij De Wereld Draait Door Trump afmaakt nog voor de man goed en wel is gekozen. Ik bedoel: mag er ook iemand met een tegengeluid aan tafel zitten? „Neem de discussie rond Zwarte Piet. Voorstan ders waren meteen racisten. Natuurlijk levert het spannende tv op als er lekker boude uitspraken worden gedaan. Maar word ik daar als kijker nou wijzer van? Zaken zijn nooit zwart-wit, vind ik. Het is niet: vluchtelingen zijn niet welkom. Maar evenmin: komt u allemaal maar binnen. Voor die middengroep schrijfik. Beargumenteerd. En, hoop ik, met humor. Waarbij ik Holland's Got Talent net zo serieus neem als Jinek." Stiekem gniffelen Ze vindt dat programma's die een miljoenen publiek trekken, niet per definitie verdacht zijn. „Er wordt vaak met dédain over de commerciële omroepen geschreven, maar er zitten genoeg pro gramma's tussen waar ik ontzettend van geniet. „Neem Helemaal het einde. Ge-wél-dig. De wor steling van mensen die toch maar hun droom najagen aan de andere kant van de wereld. Maar: je kunt als kijker tegelijk ook stiekem gniffelen over wat er allemaal misgaat." De Jong heeft inmiddels een schare trouwe vol gers opgebouwd. Onlangs kreeg ze een pot bra menjam toegezonden van een fan - een ander stelde haar een fles Texelse advocaat in het vooruit zicht. „Sommigen mailen me al zes jaar, dan bouw je een band op. Als columniste krijg je ook een hoop ellende over je uitgestort. Kritiek is prima. Sterker: je kunt er van leren. „Maar van die verschrikkelijke scheldpartijen waarbij echt op de man wordt gespeeld.Ik word er soms verdrietig van. Je zou er ook schizofreen van worden. Het ene moment een complimenteus mailtje, een minuut later iemand die je tot op je veters affikt. Maar ook dat hoort er bij." Thuis weten haar echtgenoot Albrand, eveneens journalist, en de kinderen Fiene (to), Wisse (9) en Noor (3) dat de tv vanaf 20.30 uur - 'en soms eer der' - voor moeder is. Ze kijkt in de regel tot mid dernacht. Ook tijdens de vakantie 'want ik wilde toch weten wie er bij Eva Jinek en Beau van Erven Dorens zaten...' SpongeBob Trouwens, haar gezin droeg in niet-geringe mate bij tot haar zege in De Slimste Mens. „Dan riepen de kinderen thuis: 'Mam, even oefenen: wat weet je van SpongeBob? En daar ging ik: 'Ananas, Bikini broek, Octo...'" De wisseltrofee mag ze een paar maanden in huis koesteren - de oorkonde krijgt een promi nente plek thuis. „Elke keer als de kinderen het er gens niet mee eens zijn, hoefik alleen maar naar de wand te wijzen. En natuurlijk hang ik een kopie op de redactie. Voor als ik word tegengesproken." Lachend: „Nee hoor. Dit is een grapje." zaterdag 2 september 2017 1 l^Sï.r&^ï a Arjen Lubach (2012) Pieter Derks (2013) Owen Schumacher (winter 2013/2014) Art Rooijakkers (2014) Tom Roes (winter 2014/2015) Diederik Smit (2015) Erik Smit (winter 2015/2016) George van Houts Klaas Dijkhoff (winter 2016/2017) Angela de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9