8 Angela de Jong won gisteren, als eerste vrouw, de finale van De Slimste Mens. Daarmee mag de tv-criticus van deze krant zich Nederlands pienterste noemen. „Een vrouw wordt op tv vaak afgerekend op haar rok, kapsel en of ze wel lacht." SLIMSTE MENS WINNARES ANGELA DE JONG I azeker, ze is fanatiek als het om spelletjes gaat. „Ook als ik met I I mijn jongste dochter Noor Memory speel. Zo erg ben ik. Dan zegt mijn man: 'Ze is 3 hè? Ze mag ook wel een keertje winnen...' En tijdens een potje Monopoly op I I wintersport heb ik ooit gedreigd E dat mijn man de kinderen niet meer mocht zien, als hij mij sta tion West niet zou verkopen. Gelukkig lacht de hele familie daar hard om. En ik ook." Angela de Jong (41) mag zich sinds haar winst van De Slimste Mens de pienterste van Nederland noemen. Daarmee schaart ze zich in de rij van voorgangers als presentator Arjen Lubach, cabare tier Pieter Derks en staatssecretaris Klaas Dijkhoff. Er is één verschil: de tv-columnist en chef van de media- en cultuurredactie van deze krant is van vrouwelijke kunne. Een unicum in de moderne historie van de quiz, die sinds 2012 bij de KRO- NCRV is te zien. „Wie had gedacht dat ik ooit een feministisch boegbeeld zou worden? Natuurlijk, mannen en vrouwen zijn even intelligent, al zijn vrouwen be deesder om in tv-programma's te gaan zitten. Je wordt dikwijls afgerekend op je rok, je kapsel en of je wel genoeg lacht. Bij mannen gebeurt dat nooit. Wie weet vervul ik, zonder hardcore feministe te zijn, een voorbeeldfunctie." Met overmacht won ze het populaire spel. Aan vankelijk kende ze de 'gezonde onzekerheid' die bij een tv-optreden hoort, 'want het afbreukrisico is groot'. Prettig fanatisme Maar haar twijfel ('Stel je dat je na aflevering één roemloos wordt afgevoerd.maakte plaats voor prettig fanatisme. „Het gaat ergens over. Je kunt de slimste van Nederland worden, al is het met een knipoog." Ze kreeg, vanaf de eerste avond, te ma ken met een stroom ongevraagde meningen zoals dat tegenwoordig gaat met sociale media. „Veel po- PASPOORT sitieve reacties", resumeert ze. „Maar ook mails en tweets van kijkers die me hautain en koud vonden. „Ik weet dat ik dat niet ben. Ik kan me wel volledig van mijn omgeving afsluiten. En misschien stond ik er ook minder vrijblijvend in dan de andere deelnemers. Ik heb niks met: 'Het is maar een spel letje. Als ik ergens voor ga, wil ik de beste zijn. „Dat werd soms als arrogant uitgelegd. Boven dien heb ik de pech dat ik vrij donkere wenkbrau wen heb. Als ik me concentreer, wordt mijn blik verward met een bozige of stuurse stemming. Maar ik ben van huis uit een opgewekt en opge ruimd mens." Rollators In elk geval, lacht ze, maakt ze nooit meer de grap over bejaarden in relatie tot rollators. Bij het onder deel Open Deur ('Wat weet u van rollators?') ant woordde ze dat het loophulpmiddel nogal eens tegen haar kuiten werd geparkeerd in de rij bij de supermarktkassa. En dat ze, bij wijze van milde wraak, met de kin derwagen een senior af en toe van fysiek repliek diende. „Sommigen vonden dat zó van mij tegen vallen. Maar mensen, bij dezen: uiteraard heb ik dat nooit gedaan. „Voor mij was het leerzaam te zien hoe bepaalde uitspraken, ook al bedoel je het grappend, op tv overkomen. Ik beoordeel als tv-recensent natuur lijk ook mensen." Ze schrijft drie keer per week een column, die tot de best gelezen van deze ktant behoort. Zes jaar beoefent ze die stiel. Een droombaan, vindt ze, voor iemand die zich een onvoorwaardelijke tv- kijker noemt. „Tv zit in mijn hart. Vroeger stond bij ons de tv altijd aan. Woensdagmiddag Avro's Kinderbios. La ter series als de Flying Doctors en Medisch Centrum West, tot grote spelshows als Wedden Dat! en de Willem Ruis Show. Die glamour en glitter, fantas tisch vond ik het. „Ik kom uit Ouderkerk aan de IJssel. Een vrij be houdende dorpsgemeenschap. Tv maakte mijn zaterdag 2 september 2017 'Ik wil de beste zijn Arno Gelder Geboren: 27 fe bruari 1976, Gouda Opleiding: Alge mene letteren/ film- en televisie wetenschap in Utrecht, postdoc torale opleiding Journalistiek in Rotterdam Loopbaan: Regio verslaggever bij het Rotterdams Dagblad, begon in 2005 als mediaver- slaggever bij het AD, werd in 2011 tv-columnist en sinds 2012 chef media cultuur bij deze krant. Privé: Getrouwd, moeder van Fiene (10), Wisse (9) en Noor (3). Columniste Angela de Jong mag zich nu 'de slimste mens' noemen na haar winst in het ge lijknamige programma. FOTO SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8