ONDER JE als Sylvia Kristel FILM BY THE SEA Optredens in CCXL Slotfilm met Judi Dench i PAGINA 11 Je zou het als een festival binnen het festival kunnen zien: Vive la France, een competitieprogram- ma met uitsluitend Franstalige films. Elf films zijn er dit jaar voor geselecteerd. Zij strijden om de 'Prix Tv5Monde', die vrijdag 15 september wordt uitgereikt. HET COMPETITIEPROGRAMMA VIVE LA FRANCE BESTAAT UIT DE VOLGENDE FILMS: liefde. Met mijn eigen groep, Kui- perskaai, heb ik zó bijzondere men sen ontmoet. Daar ga ik absoluut mee door. Ik wil theater graag com bineren met film, want het is alle bei zo interessant en mooi." Ze wil echter niet al te ver voor uitkijken. „Over vijf jaar? Dat is voor mij zoiets abstracts. Als ik er gens niet meer gelukkig van word, dan stop ik er meteen mee. Maar op dit moment zijn kunst, theater en film voor mij heel belangrijk." Met de Sylvia Kristel Award treedt Lauwers in de voetsporen van Sylvia Hoeks, Genevieve Gaunt en Nina de la Parra, die de prijs de afgelopen jaren ontvingen. „Ik ben er ontzettend blij mee en heel trots op. Ik vind het een prachtig idee om elk jaar een vrouw te kiezen ter ere van haar. Dat is zó'n mooi gebaar." Ze heeft zich de afgelopen tijd ver diept in Sylvia Kristel. „Ik hoop dat het niet ondankbaar klinkt als ik Als ik ergens niet meer gelukkig van word, dan stop ik er meteen ee eerlijk zeg dat ik niet superveel van haar wist. Ik kende haar naam, maar had behalve wat foto's nooit echt iets gezien van Kristel. Hoe meer ik over haar lees en beelden van haar bekijk, hoe dankbaarder ik word." „Vrouwen als Sylvia Kristel heb ben veel invloed gehad. In het da gelijks leven sta je daar niet op die manier bij stil, maar nu ik er zo mee bezig ben, voel ik hoeveel ik daar aan te danken heb. Hoe zij dwars van alle meningen haar vrouwe lijkheid vierde, dat is - denk ik - haar grote invloed geweest." „Ik vind het feminisme heel be langrijk, ook in mijn spelen, perfor- men en mijn theater. Binnen het feminisme is zij op een heel goede manier een soort contrapersoon, omdat ze zo'n schaamteloze vrou welijkheid bracht. Dat vind ik su- permooi." ROLF BOSBOOM Directeur Wim Millenaar van Alliance Frangaise Coeur de Zélande leidt de jury, die ver der bestaat uit Christophe Mourot en Anneke Stroo. Hij nam vier jaar geleden ook het initiatief voor het programma, om extra aandacht te kweken voor de Franse cinema. Die heeft haar eigen charme, zegt Millenaar. „Franse films gaan onder je huid zitten. Het zijn over het algemeen films die je raken. Ze doen wat met je. Je kunt je sneller dan bij de meeste Amerikaanse films vereenzelvigen met de perso nages. Het tintelt als je Isa- belle Huppert ziet spelen." Het Franse programma in Vlissingen mist zijn uitwerking niet. „Het rolt steeds beter", zegt Millenaar. „We krijgen nu ook steun vanuit Frankrijk zelf, via de Assemblée Nationale, de Franse Tweede Kamer. Ik denk dat Vive la France ook een uitgelezen kans is om Franse films die op het festi val in Cannes hoog gewaar deerd zijn, hier in beeld te krij gen en zo mogelijk in Neder land in roulatie te brengen. In 2014 won Les combattants onze prijs. Het was niet de be doeling dat die in Nederland zou worden uitgebracht, maar dankzij de prijs is dat alsnog gebeurd. We hebben dus wel wat invloed." Viva la France wordt zaterdag 9 september om 21.00 uur geopend met de nieuwe film van Claire Denis: Un beau so- leil intérieurmet Juliette Bino che en Xavier Beauvois in de hoofdrollen. De film gooide op het festival in Cannes hoge ogen. „Leo Hannewijk heeft een goede neus voor mooie Franse films", zegt Millenaar. „De afgelopen drie jaar werd de film die wij uitgekozen had den later bij de Césars, de Franse Oscars, overladen met prijzen. De Franse gedepu teerde zei vorig jaar dan ook: als je wil weten welke films bij de Césars gaan scoren, dan moet je naar Vlissingen." Julliette Binoche in Un beau soleil intérieur. In CCXL zijn tijdens het festi val diverse concerten en voor stellingen. Dinsdag 12 sept. (20.15 uur) treden Yentl en de Boer op. Woensdag 13 sept. (16.00 uur) volgt de kinder voorstelling De waanzinnige boomhut en zondag 17 sept. (16.00 uur) is er een concert van Michelle David The Gospel Sessions. De slotfilm van dit jaar is Victo ria Abdul van Stephen Frears, in 2003 te gast op het festival. De film gaat over de bijzondere vriendschap tussen koningin Victoria (vertolkt door Judi Dench) en een jonge klerk uit India. Victoria Abdul draait za terdag 16 september (21.00 uur) in zeven zalen. - Romy Louise Lauwers My first high way wordt za terdag 16 sep tember om 16.00 uur in zaal 3 vertoond. Na afloop wordt de Sylvia Kristel Award uitge reikt aan Romy Louise Lauwers, in aanwezigheid van Frans Weisz. Ook is een compilatie te zien van de eerste beelden van Het leven is vurrukkulluk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75