GANZ LEGENDARISCH ALS ADOLF HITLER Veel te danken aan vrouwen FILM BY THE SEA Het festival eert dit jaar Bruno Ganz met de Grand Acting Award. De Zwitserse acteur neemt op vrijdag 15 september in Vlissingen de oeuvreprijs in ontvangst. PAGINA10 achter elkaar op het toneel in een Faust-productie. De eerste keer dat hij wereld faam proefde, was in 1987, dankzij zijn rol in DerHimmel über Berlin - in het Engels Wings of desire - van Wim Wenders. Daarin speelt hij de engel Damiel, die al eeuwen lang door Berlijn dwaalt en In 1973 werd Ganz in Duitsland al 'toneelspeler van het jaar' opeens verliefd wordt op een tra pezeartieste. Zijn tweede wereldhit was Der Untergang in 2004, waarin hij Adolf Hitier speelt tijdens zijn laatste tien dagen in een bunker in Berlijn. Ganz zet de dictator neer als een oude man met trillende handen, die spuugt als hij zijn boosheid en frustraties probeert te verwoorden. Minder groots en bijna vergeten is dat Ganz in 1985 met Gerard Thoolen en Renée Soutendijk speelde in de Neder landse film De IJssalon. De Zwitserse acteur geeft zel den of nooit interviews. De Berli ner Morgenpost wist hem tijdens de première van The Party, vorige maand, toch even te strikken. Toen vertelde hij nooit een 'party-gan- ger' geweest te zijn, omdat hij niet drinkt en de feesten veel te luid ruchtig vindt: „Iedereen drinkt veel. En dan komen ze opeens met een verhaal dat ze een half uur eer der ook al vertelden. Dan is het voor mij over en sluiten." première waarin hij schittert: de Britse tragikomedie The Party van Sally Potter - in zwart-wit ge draaid en slechts 72 minuten lang - en In times of fading light, een Duitse productie waarin hij een communistische veteraan in Oost-Berlijn speelt op het mo ment dat in 1989 de Muur valt. Met die laatste film wordt zater dag 9 september het competitie programma van het festival in Vlissingen geopend. De Grand Acting Award is niet de enige en ook niet de grootste prijs in de vitrinekast van Ganz. Natuurlijk heeft die award allure, sinds de onderscheiding eerder werd uitgereikt aan beroemdhe den als Morgan Freeman, Sir Ben Kingsley en vorig jaar nog Claudia Cardinale. Maar dan nog. In 1973 werd Ganz in Duitsland al 'to neelspeler van het jaar'. Daarna volgden tientallen kunst- en film prijzen, waaronder een Europese Lifetime Achievement Award en een Gouden Camera voor zijn hele oeuvre. Op de Walk of Fame in Berlijn kreeg hij in 2010 een ei gen ster. Ganz maakte behalve in films ook naam op het toneel. In 1996 kreeg hij de Iffland Ring, een prestigieuze onderscheiding die acteurs onderling aan elkaar door geven. Bij die gelegenheid werd hij omschreven als 'de meest bete kenisvolle podiumkunstenaar van het Duitssprekende theater'. De liefde voor het theater zit diep. In 2000 stond hij meer dan 21 uur runo Ganz. Hij is met zijn 76 jaar een grote naam, die tot achterom kijken uitnodigt. Bijvoorbeeld naar de legendarische film Der Unter gang, waarin hij in 2004 als Adolf Hitier wereldfaam bij het grote publiek vergaarde. Maar de Zwitserse acteur Bruno Ganz leeft zeker niet in wat voor bij is, hij heeft duidelijk meer met heden en toekomst. Als hij in Vlissingen is om de Grand Acting Award van Film by the Sea in ont vangst te nemen, gaan er in Cine- City twee gloednieuwe films in verfilming van het gelijknamige boek van Remco Campert. In Vlaanderen is haar ster al lan ger rijzende. Ze maakt sinds 2012 deel uit van het vierkoppige kunste naarscollectief Kuiperskaai, dat zich met diverse opmerkelijke theater producties internationaal in de kij ker speelde. Daarnaast was ze onder meer te zien in de tv-series Chaussée d'amour en Vermist. Onlangs had ze haar eerste hoofdrol in een bios coopfilm: My first highway, die te zien is bij Film by the Sea. Romy Louise komt uit een kun stenaarsfamilie. Vader Jan Lauwers is befaamd theatermaker en beel dend kunstenaar. Moeder Grace El len Barkey is choreografe, danseres en actrice. „Ik zie dat alleen maar als een groot voordeel. Ik heb een heel goede band met mijn ouders. Zij staan er allebei open voor om ook van een jongere generatie te leren, dus we hebben heel leuke gesprek ken over wat we doen." Film is voor Lauwers nog een re latief nieuwe wereld. „Theater doe ik al sinds ik 13 was en ik heb al jaren een eigen groep. Ook in theater moet ik nog zoveel leren en groeien, maar ik heb wel het gevoel dat ik er al iets van begrijp. In film ben ik nog veel jonger. Alles is nieuw en ik ben zo enthousiast als een kind. Nu heb ik met Frans Weisz gewerkt. Door dat hij zo ervaren is en in prachtige oneliners praat, ben ik dingen beter gaan begrijpen. Ik heb van hem zo veel geleerd." Toch blijft theater voor haar zeker zo belangrijk. „Theater is mijn grote Haar verwondering is allerminst geacteerd. Lauwers, geboren in 1994, is nog jong en het Neder landse bioscooppubliek heeft nog geen kennis met haar kunnen ma ken. Daar gaat binnen afzienbare tijd wel verandering in komen, want zij heeft een hoofdrol in Het le ven is vurrukkulluk: Frans Weisz' öE Bruno Ganz ontvangt de prijs tij dens de Award Ceremony op vrij dag 15 september om 19.00 uur. Om 20.30 uur, is de Nederlandse première van The Party. Die be gint met een gesprek met Ganz. Hij is verder op het festival zien in In times of fading light, Der Himmel über Berlin en Der Untergang. ld;lll? Bruno Ganz speelt een communistische veteraan in Oost-Berlijn ten tijde van de val van de Muur in Times of fading light. Ganz (I) als Hitler in Der Untergang. fotoafp JAN VAN DAMME De ster van Romy Louise Lauwers is rijzende, foto dinand van der wal De jonge Belgische actrice Romy Louise Lauwers ontvangt dit jaar tijdens Film by the Sea de Sylvia Kristel Award. Zij is zelf daar nog het meest verbaasd over. „Ik dacht: dit is een foutje. Of een grap. Ik snapte niet hoe ze bij mij kwamen. Maar dat maakt het wel extra leuk." ROLF BOSBOOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74