Publiek kiest Parel voor beste boekverfi Inning Van Dis in gesprek met schrijver Alfred Birney Jury kiest uit kandidaten Jongeren kijken met kritisch oog FILM BY THE SEA PAGINA 8 Schrijver Oek de Jong (1952) opgegroeid in Goes, neemt zijn werk als jurylid serieus. „Maar de week in Vlissingen is ook een uitstap. Je wordt als jurylid enorm in de watten gelegd." De zeven kandidaten: De GVR van Steven Spielberg (naar boek van Roald Dahl), Dubbel spel van Ernest R. Dickerson (Frank Martinus Arion), Ju- lieta van Pedro Almodóvar (Alice Munro), Nocturnal animals van Tom Ford (Austin Wright), The handmaiden van Chan-wook Park (Sarah Wa ters), The light between oceans van Derek Cianfrance (M.L. Stedman) en Tonio van Paula van der Oest (A.F.Th, van der Heijden). Net als bij Van Dis speelt bij Birney - zoon van een In- disch-Nederlandse vader en een Nederlandse moeder - het koloniale verleden een belangrijke rol. Grote be kendheid verwierf hij recent met zijn roman De tolk van Java, die inmiddels is be kroond met zowel de Libris Literatuurpijs als de Hen- riette Roland Holst-prijs. Het boek wordt 'een schokkende confrontatie met een voor heen onverteld en dus onver werkt deel van Nederlands koloniale verleden' genoemd. Voorafgaand aan het ge sprek wordt Liefde vertoond, een korte fdm van Enang Wattimena over zijn zoek tocht naar zijn betovergroot moeder uit Atjeh. Het is niet de eerste keer dat Oek de Jong op de rand van Vlissingen bivakkeert. „Begin jaren tachtig, na het succes van Opwaaiende zomerjurken, zocht ik de luwte om te kunnen werken aan een nieuwe roman. Zo be landde ik in Huis Sardijngeul aan de Boulevard Evertsen, vlakbij het Nollestrand. Ik kon daar een appar tement lenen en heb er een paar jaar veel zitten werken, met uit zicht over de Westerschelde. Bij helder weer zag je de kranen van Zeebrugge aan de horizon. Het mooiste waren de voortdurend veranderende wolkenluchten. Voor Film by the Sea zit ik eerst in Hotel Arion en daarna een paar nachten in een huisje op het Nollestrand." Hebt u als schrijver iets met film? „Ik hou van film en zie vrij veel, vooral als ik op het Franse platte land zit. Ik projecteer de film met een beamer op de muur. Naar de bioscoop ga ik zelden, ook al vind ik het altijd weer heerlijk om in zo'n zaal te zitten. Film kijken is voor mij pure ontspanning. Ik zag recent alle films van Boudewijn Koole en Als twee druppels water (1963) van Fons Rademakers, in prachtig zwart-wit, uitstekend geacteerd. De beste actuele film is voor mij Manchester by the Sea (2016). Vergt het lidmaatschap van de jury voorbereiding, leest u de verfilmde boe ken? „Ik word geacht de dertien films in het juryprogramma als film te be oordelen. Dus het is beter om de boeken niet te lezen, want dan ga je boek en film vergelijken. Ik neem mijn werk als jurylid uiteraard seri eus, maar de week in Vlissingen is ook een uitstap. Je wordt als jurylid enorm in de watten gelegd. En Jeanne, mijn lief, komt mee." Is Film by the Sea wel een welkome onderbreking van het schrijven? „Dat is het inderdaad. Ik ben eraan toe om weer eens onder de mensen te komen. Ik heb drie maanden op een afgelegen plek op het Franse platteland aan mijn nieuwe roman geschreven. De zomer is altijd mijn toptijd voor het schrijven. In mijn nieuwe roman zit trouwens één deel dat zich afspeelt op Zuid-Be veland. De cruciale scène speelt zich afin zo'n grote, zwarte schuur. Ik ben heel ver met deze roman." Wordt het niet eens hoog tijd voor een verfilming van een Oek de Jong. „Grappig - in september teken ik een contract met de cineast Boude wijn Koole voor de verfilming van FJokwerda's kind. Eindelijke is het zover. FJokwerda's kind is de meest filmische van mijn romans. Theo van Gogh wilde hem al verfilmen, maar dat ging niet door. Er zijn nog een aantal cineasten gepasseerd. Steeds liep er iets mis. Maar deze keer gaat het door. Boudewijn Koole is bekend geworden door Kauwboy, Nooit meer slapen (verfil ming van de bekende roman van W.F. Hermans) en Verdwijnen, die begin dit jaar in de bioscoop te zien was. Ik denk dat hij goed overweg kan met de intimiteit en erotiek van Hokwerda's kind. Op Film by the Sea kan ik nu alvast ervaring opdoen met boekverfilmingen." Dertien boekverfilmingen uit twaalf landen en vier werelddelen krijgt de vakjury dit jaar voor haar kiezen. Het hoofdprogramma begint za terdag 9 september met de Duitse film In times of fading light van Matti Geschonneck. Vervolgens kijkt de jury twee of drie films per dag. Op vrijdag 15 september wordt tijdens de Award Cere mony bekend wie de Film Lite ratuur Award krijgt. Vijf genomineerde regisseurs bezoeken het festival. Zij zijn ie der aanwezig bij twee voorstellin- Net als vorige jaren kent Film by the Sea twee jongerenjury's. In de Youth Jury zitten 25 jongeren tussen de 15 en 23 jaar oud uit Ne derland en Vlaanderen. Zij beoorde len elf films: 120 bpm, A ciambra, L'atelier, Berlin syndrome, Daha, Filthy, Heartstone, Killing of a sacred deer, Una mujer fantastica, Patti Cake$ en The square. De deelne mers volgen ook allerlei activiteiten rondom film. De International Student Jury be staat uit acht internationale studen ten van HZ University of Applied Sciences in Vlissingen en University College Roosevelt in Middelburg. Zij beoordelen acht films die (nog) niet zijn aangekocht voor distributie in de Nederlandse theaters: Fortunata, Dede, Menashe, Berlin syndrome, Patients, From the balcony, Filthy en Daha. De Youth Jury en de International Student Jury reiken hun awards uit op donderdag 14 september om 21.30 uur in zaal 2. Zeven films zijn in de race voor de Parel voor de Beste Boekverfilming 2017. Alle genomineerde films zijn ook te zien op het festival. Het publiek bepaalt de winnaar. Deze wordt vrijdag 15 sep tember bekendgemaakt tij dens de Award Ceremony. Stemmen t/m 14 september op besteboekverfilming.nl Onder de noemer 'Hier is... Adriaan van Dis' gaat jury voorzitter Van Dis zaterdag 9 september in gesprek met schrijver, essayist en colum nist Alfred Birney. Za 9/9,16.00 uur, zaal 3 HJURY Oek de Jong JAN VAN DAMME Oek de Jong spreekt over boekver filmingen in de Cinema Literair-bij- eenkomst, vrijdag 15 september, 13.00-13.45 uur. ROLF BOSBOOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72