De harde wereld van de visserij FILM BY THE SEA Het leven is vurrukkulluk Wonderen Roelofs over films Georgië Mariken van Nieumeghen van de zee Het festival biedt zondag 10 september maar liefst drie premières van films over bekende Nederlandse schrijvers. Joke van Leeuwen, Alexander Münninghoff en Thomas Verbogt worden op uiteenlopende wijzen geportretteerd. De auteurs zijn in Vlissingen aanwezig. JOKE VAN LEEUWEN ALEXANDER MÜNNINGHOFF THOMAS VERBOGT Een wereld tussen twee oren, zo heet de do cumentaire die Heddy Honigmann over Joke van Leeuwen heeft gemaakt. Beiden kennen Film by the Sea goed. Honigmann zat in 2014 in de vakjury van het festival, Van Leeuwen een jaar later. Van Leeuwen wordt 'een van de grote raadsels van de Nederlandse literatuur' genoemd. Ze heeft een grote staat van dienst als schrijver, dichter, illustrator en performer, maar is niet zo bekend bij het grote publiek. Dankzij Ho nigmann leert de kijker haar beter kennen. Van Leeuwen blijkt een gedreven kunstenaar, oor spronkelijk, die haar eigen weg kiest. Er komen ook anderen in de documentaire aan het woord, zoals theatermaakster Marijs Boulogne. „Wat anderen hebben met Beyoncé, had ik met Joke van Leeuwen. Ze was voor mij een super ster." Van Leeuwen schrijft voor zowel kinderen als volwassenen: „Iep wordt bijvoorbeeld ook door volwassenen gelezen. Dat wil ik ook. Een goed kinderboek moet over leeftijden heen gaan." Zijn boek De stamhouder (2014) is uitgegroeid tot een bestseller. Dat is niet verwonderlijk, want Alexander Münninghoff beschrijft op aangrijpende wijze de roerige en pijnlijke geschiedenis van zijn familie. In de gelijkna mige documentaire volgt Ger Poppelaars de auteur op zijn tocht langs plekken die een be langrijke rol spelen in de familiekroniek. De grootvader van Münninghoff trouwde een Russische gravin en maakte fortuin in Letland. Tegelijkertijd kende hij een sterk Hollands pa triottisme. Hij stond lijnrecht tegenover zoon Frans (de vader van Alexander), die niets van Nederland moest hebben. Nadat de familie in 1939 Letland moest ontvluchten, nam Frans dienst bij de Waffen-SS. Alexander werd in 1944 geboren, maar zijn ouders scheidden na de oorlog. In opdracht van de familie van zijn vader werd hij in 1951 bij zijn moeder wegge haald. Hij zag haar achttien jaar lang niet. In de documentaire zet Münninghoff helder uiteen wat er is gebeurd en wat dat voor hem zelf en andere betrokkenen heeft betekend. Ik begon te schrijven toen ik drie was van Dit- teke Mensink is de meest poëtische van de drie schrijversportretten. Gefilmde scènes, gecombineerd met animaties, maken gelei delijk duidelijk hoe bij Thomas Verbogt een literair personage tot leven komt, hoe een roman ontstaat, maar vooral ook wat hem drijft en beweegt als schrijver. De 65-jarige Verbogt debuteerde begin jaren tachtig en bouwt sindsdien aan een inmid dels omvangrijk oeuvre. In de documentaire beschrijft hij de kiem van zijn schrijver schap. Op zijn derde werd hij getroffen door hersenvliesontsteking en kinderverlam ming. Die periode werd bepalend voor zijn leven. „Ik ben anders dan andere jongens", zegt Verbogt in de film. „Ik ben een jongen geworden die net zo goed dood had kunnen zijn." Zijn angsten bezweert hij met de ver beelding. „Ik wil alleen maar alles verzinnen, anders raak ik in paniek." Geleidelijk word je als kijker in zijn leven, in zijn verhaal getrok ken. Dat twee havensteden de primeur hebben, is zeker geen toeval. Cargo, opgenomen in Oos tende, gaat over de zee, over de visserij. Cen traal staat de vissersfamilie Broucke. Bij een incident valt Leon (Roland Van Campenhout) voor de ogen van Jean (Sam Louwyck) in het ijskoude water van de Noordzee. Na het onge val komen allerlei conflicten tussen Jean en zijn broers Francis (Wim Willaert) en Wil liam (Sebastien Dewaele) aan de oppervlakte. De ontwikkelingen drijven de familie naar de rand van de afgrond. Gilles Coulier vertelt met zijn eerste lange speelfilm een indringend en levensecht ver haal, met personages die je lang bijblij ven. Hij strikte acteurs die een nauwe band hebben met Oos tende en dus de sfeer van Cargo kennen. „Ik wilde met karakterkoppen wer ken die zouden passen in de harde wereld van de visserij", heeft hij daarover gezegd. Joke van Leeuwen. Alexander Münninghoff. A Thomas Verbogt. In een talkshow zijn de eerste beelden te zien van Het leven is vurrukkullukde verfilming van het boek (1961) van Remco Campert. Regisseur Frans Weisz, producent Mat- thijs van Heijningen en scena rioschrijver Theo Nijland zijn hierbij aanwezig. Sandra Roelofs, de Zeeuwse ex-first lady van Georgië, neemt deelt aan een talkshow, samen met Roelof Jan Minne- boo. Hij schreef het scenario voor Corn Island en Khlbula, die allebei in Georgië zijn op genomen. Peter de Jonge leidt het gesprek. Za 16/9,18.45 uur Khibula zaal 7 Met de 3D-natuurfilm Won ders of the sea, te zien in het slotweekend, neemt Arnold Schwarzenegger stelling tegen het klimaatbeleid van president Trump. De film draait in het maritieme pro gramma, samen met Cargo, Passage - a boat movie en de Zeeuwse films BR-43 en Cor Henk. Oud-jurylid Sonia Herman Dolz maakte een boeiende documentaire over de opera Mariken in de Tuin der Lusten, naar het klassieke verhaal Mariken van Nieumeghen. De film is voor het eerst op het grote doek te zien. Na afloop praat Helge Prinsen met Sonia Herman Dolz. Zo 10/9 14.00 uur, zaal 6 Zo. 10/9,12.00 uur, zaal 3. Gevolgd door ge sprek met Honigmann en Van Leeuwen. Zo. 10/9,14.00 uur, zaal 1. Na afloop gesprek met Münninghoff. Zo. 10/9,16.00 uur, zaal 1. Na afloop gesprek met Verbogt en Mensink. Als op 8 september de 19e editie van Film by the Sea wordt ingeluid, begint hemels breed 50 kilometer verderop nóg een film festival: dat van Oostende. Het wordt ge opend met de première van de Vlaamse film Cargo, in het bijzijn van cast en crew. De volgende dag verplaatst het gezelschap zich naar Vlissingen, voor de Nederlandse première. ROLF BOSBOOM A Sam Louwyck als Jean in Cargo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71