Marnix Haak mag zijn straat weer uit Handhavers nieuwe stijl ingezet op Schouwen-Duiveland 24 ZE De parkeerwacht van weleer is gemuteerd tot allround handhaver. Specifiek opgeleid om ook opstootjes, wildplassers en sociale mis standen het hoofd te kunnen bieden. Te beginnen op Schouwen- Duiveland. zv Krap een maand was Rowan Tolle naar in dienst als handhaver bij de gemeente Schouwen-Duiveland, toen hij tijdens de Visserijdagen in Bruinisse met de harde werkelijk heid werd geconfronteerd. „Ik sprak een wildplasser aan op straat. De man kon zich niet legitimeren. Toen hij in de gaten kreeg dat het voor hem fout afliep, zette hij het op een rennen. Maar hij was in de vijftig en straalbezopen en ik ne gentien en broodnuchter. Dus had ik hem al heel snel ingehaald. Ik pakte hem bij zijn schouder en in de draai slaat hij in m'n gezicht." De vuurdoop is jonge functiona ris niet in de koude kleren gaan zit ten, erkent hij. „Wat nog het meeste met mij heeft gedaan, wa ren de reacties van mensen die het kennelijk ook nog wel rechtvaardig vinden dat hij heeft geslagen. Door dat soort ervaringen raak je de on bevangenheid naar je omgeving wel een klein beetje kwijt." De 53- jarige wildplasser uit Wemeldinge werd door de tevens aanwezige po litie aangehouden en bleef zich ook onderweg naar het cellencomplex in Middelburg agressief gedragen. Afgelopen donderdag beginnen Tollenaar en collega Jonathan Maarsman (18) hun late dienst op de fiets en zijn zo duidelijk aanwezig. Op de weekmarkt in Zierikzee blijkt al snel dat ze niet alleen toe- Je hebt natuurlijk leeftijdsgenoten die zeggen 'wie ben jij nou?' zien op misstanden, de heden daagse handhavers zijn net zo goed vraagbaak voor de mensen op straat. Het stoere donkerblauwe tenue van de jongemannen vertoont veel ge lijkenis met dat van de politie. Over het polo-shirt gaat een steekvest. Tollenaar: „Dat doe ik eigenlijk al tijd aan. Ik wil niet in een situatie belanden waarin iemand een mes trekt en ik achteraf tot de conclusie moet komen dat ik dat vest beter wél had kunnen dragen." Een bij passende bodycam kan in (be)drei- gende kwesties worden aangezet. Duidelijk onderscheid is er vooral door het ontbreken van zo geheten geweldsmiddelen (pistool, wapenstok, pepperspray en hand boeien) waarmee de agent op straat is uitgerust, legt gemeentelijk ope rationeel leider handhaving en leefbaarheid Jacques Straver uit. Hij heeft hoge verwachtingen van de nieuwe organisatie, die in april in de plaats kwam van afdeling con trole en toezicht. De handhavers hebben een bredere taak, die zich ook uitstrekt tot jeugdpreventie en het sociale domein. Straver haalt een recent voorbeeld aan van een huis waar al een paar maanden een dode hond binnen bleek te liggen. „We kijken ook achter die voor deur, als dat wordt gevraagd. Over twee tot drie jaar hebben we hier een organisatie staan die echt als voorbeeld kan dienen voor heel Zeeland. Daar ben ik van overtuigd. We zijn ook de eerste gemeente in deze provincie waar de handhaver van de toekomst al in de steigers staat", verwijst Straver naar het ide aalbeeld dat de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten vorig jaar presenteerde. Straatcoaches weg Dat houdt eveneens in dat de straatcoaches op Schouwen-Duive land verdwijnen. Die taak wordt overgenomen door acht handha vers, die een specifieke cursus heb ben gevolgd voor de benadering van (probleem)jongeren. Tollenaar is er daar één van. Zijn eigen jeug dige leeftijd heeft in dat geval zo z'n voor- en nadelen, zegt hij zelf. „Je hebt natuurlijk leeftijdsgenoten die zeggen 'wie ben jij nou?'. Maar aan de andere kant spreek ik de zelfde taal. Veel jongeren denken dat handhavers er alleen maar op uit zijn om ze pakken op overlast. Maar je kan ook eerst met ze gaan praten als een radio wat te hard staat. Mis schien hadden ze dat gewoon niet in de gaten." Zo werkt het in principe ook in de uitgaanswereld van Renesse, al dus Tollenaar en Maarsman. Eind september houdt het Susteam daar op te bestaan en moeten de hand havers samen met politie en por tiers een vinger aan de pols hou den. Straver heeft er alle vertrou wen in dat zijn nieuwe team opge wassen is tegen dronkenmans ex cessen. „Dit zijn de parkeercontro- leurs van weleer niet meer. Dit zijn goed opgeleide handhavers." AMSTERDAM Hij heeft het volge houden: de Terneuzense filmmaker Marnix Haak is een jaar lang zijn straat, de Javastraat in Amsterdam, niet uit geweest. Gistermiddag sloot hij het project 'Jaffa Jaffa' offi cieel af, op dezelfde manier waarop hij het begon: met een sprong in de zee bij Bloemendaal. Wat hij heeft geleerd van het pro ject? Marnix moet heel snel ant woord geven, want de camera's worden opgesteld om zijn fiets tocht naar Bloemendaal live te vol gen. „Wat ik vooral heb gezien is de veelzijdigheid van zo'n straat. Ik heb me opengesteld naar allerlei mensen. Ik ben er echt een rijker Het heeft me laten zien hoe belangrijk het is om aandacht te hebben voor elkaar mens van geworden, in die zin dat je heel veel van elkaar kunt leren. Het heeft me laten zien hoe belang rijk het is om aandacht te hebben voor elkaar in de straat waar je woont." Marnix hield zijn belevenissen en indrukken bij voor de buitenwereld via Facebook en via zijn YouTube- kanaal Jaffa Jaffa. Daar was ook live de afsluiting van het project te zien. Na de zeeduik in Bloemendaal vol gen twee weken vakantie met zijn vriendin. „Eerst een paar dagen naar Domburg, daar komen we va ker; en vervolgens door naar Frank rijk." Eerder gaf Marnix aan dat in de Ja vastraat mensen van wel honderd verschillende nationaliteiten, leef tijden en bevolkingsklassen woon den. „Ik was nieuwsgierig naar de verhalen van de mensen om me heen. Maar tegelijkertijd was ik zo enorm druk dat ik eigenlijk zelden iemand sprak." m.WBSWM 1 STEAKHOUSE FRIED CHICKEN zaterdag 2 september 2017 We kijken ook achter de voordeur Marcel Modde Zierikzee - Rowan Tollenaar, gemeentelijk handhaver - Marnix Haak Marnix (links) kwam een jaar lang zijn straat niet uit. foto marnix haak Op de weekmarkt in Zierikzee zijn Rowan Tollenaar (r) en Jonathan Maarsman ook vraagbaak voor het publiek, foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60