WEER EVEN THUIS a WÊËm mm mmpR: m 19 Een dienstwoning aan de veerhaven van Perkpolder. Lenny Kammoun-Mast had er een onbezorgde jeugd: „Het was net alsof alles mocht." m:k!> mi v-s mmm 'tv -;k. :^r -.r Jarenlang zag Lenny Kam- moun-Mast de auto's de boot op- en afrijden op de veerhaven van Perkpolder. Vader Mast werd daar in 1940 benoemd tot agent van de PSD - de Provinciale Stoomboot Diensten - op de Westerschelde. Hij kreeg er een nieuwe dienstwoning voor zijn ge zin, aan de rand van het veerplein. Daar werd Lenny geboren, eind 1944. Ze zou er twintig jaar wonen. Het katholieke gezin Mast was met elf kinderen ook voor die tijd wat men noemde kroostrijk. „Mijn moe der wilde graag veel kinderen, een trouwboekje vol", vertelt Lenny. „Daar konden twaalf namen in wor den bijgeschreven. Het werden er elf. Acht werden er geboren in Hans- weert, waar mijn vader toen goede renklerk voor de PSD was. In Perk polder kwamen er nog drie bij." Tegenwoordig woont Lenny in Middelburg. Maar ze gaat nog graag in Perkpolder kijken. Het huis staat Mijn moeder wilde graag veel kinderen, een trouwboekje vol er nog steeds en wordt antikraak be woond. „Ik heb daar een prachtige jeugd gehad. Als ik eraan terugdenk, is het net of toen alles mocht. Met kerst mocht je je onder de boom ver stoppen. We hadden een grote zolder waarop we speelden. Mijn vader was een beetje eigen baas, hij kon koffie drinken en soms ook koken als het hem uitkwam. Natuurlijk waren er regels. We mochten aan tafel niet praten. Elke avond baden we de ro zenkrans op onze knieën." De boot maakte een vast onderdeel uit van haar jonge jaren. Ook omdat ze haar vader altijd in uniform zag lo pen. En verder: „Op onze meidenka mer hoorde je om half vijf 's och tends de vrachtwagens optrekken. We konden ze de boot zien oprijden. Als het flink hoog water was, zag je altijd mensen van de boot komen die medepassagiers op hun rug namen omdat die anders natte voeten zou den halen. Bij mistig weer liep mijn vader met de misthoorn naar het wa ter, zodat de veerboot kon horen waar de fuik was. Die misthoorn was een kastje met een slinger, het maakte een loeiend geluid." De Schelde was er altijd en zorgde voor herinneringen die nooit meer weggaan. „Met de watersnood van 1953 zag ik een frietkot voorbijdrij ven, dat was wel even schrikken. Als kind besefte je niet hoe erg het was, we moesten er eigenlijk om lachen. De poes lag bij mijn moeder en zus sen in bed, van bangigheid deed ze haar behoefte. Ook dat vonden we heel grappig. Later begreep ik dat het water niet nog een kwartier langer had mogen stijgen, want dan waren we allemaal verdronken." Zwemmen „De strenge winter van 1956 was een belevenis, omdat er volop ijsschotsen in de Schelde lagen. We hebben erop gestaan. Ik ben een havenkind, ik houd van water. Zwemmen, dat de den we volop. Ik heb het mezelf ge leerd. Mijn broers werden aan een touw vanaf de veerbrug in het water gelaten. Voor mijn ouders was zwemmen belangrijk. Mijn oudere zusje Annie was twee jaar, toen ze haar kwijt waren. Ze vonden haar, drijvend in de haven, heel rustig. Dat maakte wel indruk", vertelt ze. „We zwommen net achter de havendijk. Richting Terneuzen noemden we de drukke kant, richting Walsoorden was de stille kant, daar zaten altijd minder mensen." Vader Mast stierfin het harnas, zo als dat heet. Op 3 juli 1964 stond hij aan de boot te controleren, toen hij plotseling onwel werd en overleed. Een jaar later verhuisde het gezin naar Kloosterzande. Nu is de uitvoe ring van plan Perkpolder aanstaande, met een jachthaven, een golfbaan en huizen. Lenny: „Hopelijk zal ons huis als een monument blijven staan." - V - v :-«• ,.;pL'v - Met de watersnood van 1953 zag ik een frietkot voorbij drijven, dat was wel even schrikken zaterdag 2 september 2017 GO 'Ik ben een havenkind' Jan van Damme - Lenny Kammoun-Mast s M Lenny Kammoun-Mast voor de woning op het oude veerplein van Perkpolder. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE IJsschotsen op de Schelde, februari 1956, de derde persoon van links is Lenny. - - Lenny Kammoun-Mast Heeft u herinnerin gen aan uw ouderlijk huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801- 30203, chef- nieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55