13 Rond haar huis liepen steeds meer katten en honden. In huis stonden overal konijnenhokken, kattenbakken en hamsterkooien - Wooncoach Gérard van Wanrooij Overlast van een hennepkweker is wel heel iets anders dan overlast van een klassieke zorgmijder - Huurrechtadvocate Joke Mikes De huurrechtadvocaat De rechter schuldeisers hebben hun geld ge had. Ze kan met een schone lei be ginnen." Liefst op loopafstand van de winkels, voegt Elsa eraan toe. De hulpverleners knikken en beamen: de behandeling kan am bulant worden voortgezet. Binnen één a twee maanden zou Elsa de instelling moeten kunnen verla ten. Met een voorwaardelijke rech terlijke machtiging als stok achter de deur: Elsa moet medicijnen slikken, regelmatig contact heb ben met de psychiater, behande laars toelaten en een dagbesteding zoeken. Elsa knikt instemmend. De procesregisseur benadrukt: „Dat moet wel goed begeleid wor den. Niet te hoog inzetten met die dagbesteding." Er is zo- waar een huisje datide- 1 aal zou zijn, zegt wooncoach Gérard. „Elet staat leeg. Ik ga gelijk kijken met mijn collega die het aanspreek punt is voor die wijk. En ik ga jou helpen met verhuizen." Om redenen van privacy is de huurder geanonimiseerd. Elk jaar behandelt mr. Joke Mikes van Justion Advocaten tientallen conflicten waarbij 'horrorhuur ders' een rol spelen. Eén van de oorzaken: „Iedereen moet zo lang mogelijk zelfstandig blijven wo nen. Er is een toename van struc turele achterliggende problemen, in plaats van incidentele. Logisch, als je kijkt naar de maatschappe lijke ontwikkelingen." Als huurrechtadvocaat staat ze woningcorporaties en commerci ële verhuurders bij als de zaak vol ledig dreigt te ontsporen - en dat gebeurt steeds vaker. „Als buurt bemiddeling niet helpt, als ge maakte afspraken met voeten wor den getreden, als de overlast ern stig en structureel is, dan moet je wel naar de rechter om ontbinding van de huurovereenkomst en ont- ruiming van de woning te vra gen." Er moet heel wat meer aan de hand zijn dan een enkele klacht of een gewone burenruzie om ie mand uit huis te kunnen zetten. Justion is medeoprichter van Woon Co, een kennisnetwerk voor woningcorporaties die zich met leefbaarheid en overlast be zighouden. „Wij hebben een checklist opgesteld voor verhuur ders. En we geven aan welke hand vatten de wet biedt om overlast aan te pakken. Soms is beëindi ging van het huurcontract de enige oplossing. Je haalt de rotte appel uit de wijk. Maar overlast van een hennepkweker is wel heel iets anders dan van overlast ver oorzaakt door een klassieke zorg mijder." Een huisuitzetting heeft verstrek kende gevolgen. Zonder huurders verklaring (een soort 'bewijs van goed gedrag' van de vorige ver huurder) is er weinig kans op een betaalbaar huis van een woning bouwcorporatie. En juist mensen die met huisuitzetting te maken krijgen, kunnen over het alge meen de hoge huren van particu liere verhuurders niet betalen. Dat geval is vaak met een bewind voerder op te lossen, maar bij de meerderheid van de zaken die voor de rechter komen, is de pro blematiek hardnekkig. Van Spronssen: „Bij overlastzaken gaat het vaak om psychische proble men en zorgmijders. Die wuiven iedereen weg, want 'er is niks aan de hand'. Achter overlast kan veel schuilgaan: iemand die bang wordt als het donker is en daarom geluiden begint te maken, bijvoor beeld. Of mensen die hulp nodig hebben, maar dat niet willen: zij zijn het grootste probleem. Pas als ze horen dat ze hun huis uit moe ten, zijn ze soms bereid hulp te aanvaarden. Hulp bij de grote schoonmaak: en ik kom later controleren of het nog steeds schoon is. Een laatste kans." „Het eindigt al snel in dakloos heid", zegt mr. Nancy van Sprons sen van de rechtbank Zeeland- West-Brabant. Van Spronssen was tot januari 2017 kantonrechter en moest re gelmatig een oordeel vellen: ge dwongen beëindiging van het huurcontract of niet? „Als ik die vraag met 'ja' beantwoord, haal ik iemand zijn dak boven zijn hoofd weg. Dat gaat heel ver. Sommige mensen moeten heel diep vallen voor ze inzien dat ze hun leven moeten beteren. Bij overlast die voortkomt uit psychische proble matiek of burenruzies kan het ver helderend zijn te gaan kijken. Ik ging vaak op pad om de situatie ter plekke te beoordelen. Je kunt het wel op papier zien, maar ik weet nu: de werkelijkheid is erger dan de foto's doen vermoeden. Dan kom ik een huis dat zo vreselijk vies is, zo stinkt, zo onleefbaar is dat een opruimactie geen zin meer heeft." „Soms gaat een zaak om een huurder die is gaan dementeren en geen familie heeft die de za ken kan oppakken, met als ge volg betalingsachterstanden." zaterdag 2 september 2017 GO Soms is hulp nodig bij een grote schoonmaak, foto archief zeeuwland Huisdieren in een zwaar bevuilde woning, foto politie haaglanden -4 Huurrechtadvocaat Joke Mikes. Rechter Nancy van Spronssen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49