I 12 WEE REPORTAGE SCHAKELTEAM PERSONEN VERWARD GEDRAG PIZZA hUy« Het Schakelteam Perso nen Verward Gedrag pleit voor een gecoör dineerde aanpak van 'verwarde mensen'. Voorzitter Onno Hoes: „De groep is divers. Mensen die alles kwijt zijn: werk, relatie, een woning - het kan iedereen overkomen. Maar ook dementerenden die onvol doende begeleiding hebben en zorgmijders die psychische hulp nodig hebben. We zijn nog bezig in kaart te brengen om hoeveel mensen het precies gaat. Vroegtij dig signaleren is belangrijk. Zo kan ongemak voor de persoon zelf, de naasten en de woonomgeving be perkt worden." Woningcorporaties zien met name de woonoverlast door ver vuiling, drugs en psychische pro blematiek fors toenemen. Op t juli is de langverwachte Wet aanpak woonoverlast in werking getre den. Die geeft burgemeesters de mogelijkheid om specifieke ge dragsaanwijzingen te geven aan overlastgevers, in zowel huur- als koopwoningen. Ontruiming is het laatste redmiddel. Als buren tijdig melden en ook de hulpverlenende instanties samen met de woning- Je zal ze maar als buur hebben: de man met het oorlogstrauma, het excentrieke kattenvrouwtje, de vervuilde oudere, de manisch-depressieve man. Er lijken steeds meer 'verwarde' mensen te zijn. Onno Hoes van het Het Schakelteam Personen Verward Gedrag noemt oorzaken: „Mensen moeten langer zelfstandig thuis wonen, de maatschappij wordt complexer. We denken ook dat de tolerantie afneemt." corporatie adequaat reageren, kan het tij volgens huurrechtadvocate Joke Mikes soms gekeerd worden. Drie professionals laten zien hoe het in de praktijk werkt. Dewooncoach Aan de tafel zit Elsa*, een vrouw van middelbare leeftijd uit Zierik- zee. Ze is niet erg op haar gemak. Enigszins in elkaar gedoken kijkt ze hoe de rest van het gezelschap aanschuift: haar bezorgde moeder en haar partner; de 'procesregis seur sociaal domein' van de ge meente; een maatschappelijk wer ker; een sociaalpsychiatrisch ver pleegkundige; een behandelaar van Emergis en een wooncoach van woningcorporatie Zeeuwland. De vraag die op tafel ligt: hoe nu verder? Woningcorporatie Zeeuwland heeft zo'n 25 huurders die regel matig besproken worden in een netwerkbijeenkomst openbare geestelijke gezondheidszorg (OGGZ). Daarbij zijn in de regel aanwezig: de cliënt zelf, eventueel familie, de gemeente (als organisa tor van de netwerkbijeenkom sten), Zeeuwland als verhuurder, behandelaars (Emergis bijvoor beeld) en ie mand van de politie. Naast het vaste maandelijkse overleg zijn er nog bijeenkomsten waarin één bewo ner centraal staat. Vandaag is dat Elsa. Het is juni 2016 als de buurt over haar begint te klagen. Na haar scheiding heeft Elsa troost gezocht bij dieren. Wooncoach Gérard van Wanrooij: „Rond haar huis liepen steeds meer katten en honden. In huis stonden overal konijnenhok ken, kattenbakken en hamster- kooien." Elsa, merkt hij in zijn contacten met haar, is bovendien in de war en heeft waanideeën. Ze is ervan overtuigd dat iemand haar kattenvoer steelt. Allemaal redelijk onschuldig, maar het contact met de werkelijkheid verliezen is niet handig. Emergis krijgt ook sig nalen binnen. Uiteindelijk gaat een psychiater poolshoogte nemen, samen met een rechter, om te kijken of gedwongen op name nodig is. Maar Elsa neemt de benen en verdwijnt, met achterla ting van alle huisdieren. Het huis moet worden ontruimd en gedes infecteerd. De dieren, waarvan er veel in slechte gezondheid verke ren, gaan naar een opvang. Van Wanrooij: „Toen Elsa weer opdook, was ze lichamelijk en geestelijk afgetakeld. Deze keer lukte het wel om haar opgenomen te krijgen. Ze is nog steeds opge nomen, maar het is de bedoeling dat ze terugkeert naar een eigen woning." De netwerkbijeenkomst van vandaag is bedoeld om even terug te kijken: zijn alle problemen in middels opgelost? De vrouw had vóór haar scheiding geen geldpro blemen. Naarmate ze geestelijk verder wegzakte en steeds meer dieren in huis haalde, verloor ze ook financieel de controle. Elsa vraagt het woord. Bedrem meld biedt ze excuses aan voor wat er gebeurd is. „Ik gebruik nu medicatie. Ik voel me weer de oude." Haar moeder vult aan: „Mijn dochter schaamt zich. Ze wil graag weer zelfstandig wonen, maar niet in haar oude woon plaats. Alles is nu op orde, alle zaterdag 2 september 2017 GO De werkelijkheid is altijd erger' A Woningcorporaties zien met name woonoverlast door vervuiling, drugs en psychische problemen, foto archief zeeuwland Ondine van der Vleuten Wooncoach Gérard van Wanrooij. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48