PEPTALK Foppe 3 FOPPE DE HAAN Na de vernedering van Oranje door Frankrijk is het WK verder weg dan ooit. Tijd voor een donderspeech van Foppe de Haan (73), assistent-bondscoach van de Leeuwinnen. Toen jullie vanochtend opston den, dachten je misschien: mijn God, wat is er allemaal gebeurd? Na zo'n wedstrijd loop je niet fijn van het veld. Je krijgt een hoop shit over je heen. Maar hé jongens, dat hoort bij het vak. En laten we eerlijk wezen: het was ook slecht. Ik zag al na vijf mi nuten hoe het zou aflopen. Jullie kwamen voetballend tekort. We konden de bal amper kwijt. Rob ben, je werd weggepoetst. Janssen, je stond alleen de bal af te wach ten. Sommigen van jullie bleken de draaicirkel van een tank te heb ben. Dus laten we de realiteit onder ogen zien. Vergeleken met andere landen zijn we nu gewoon minder goed. We wisten dat we van Frankrijk konden verliezen. Dit was ook niet de wedstrijd waarin we het WK hadden moeten halen. We hebben het in eerdere wedstrijden laten liggen. Daarin zijn we soms ook ongelukkig geweest. Ja, jullie hebben een tik gekre gen. Maar laat dat achter je. Begin vandaag met een schone lei: zoek wat afleiding. Ga zwemmen, fiet sen of een potje voetvolley spelen. Even de zinnen verzetten om uit de vicieuze cirkel te komen. Het heeft geen zin om je te ver schuilen achter tactische bespre kingen. Het is belangrijker hoe je je nu voelt. Stel je kwetsbaar op. Voelde je je eenzaam in het veld? Gooi je emoties eruit. Scheld, schreeuw, schop. Accepteer elkaar en geef elkaar de ruimte om jezelf te zijn. Kijk, het nadeel van een interland is dat jullie van heinde en verre komen en amper bij elkaar zijn. De wedstrijd van donderdag is net ge weest en morgen wacht alweer de volgende. Maar dat kan ook een voordeel zijn. Een schaatser ver liest bij één nederlaag zijn kans op een Olympische medaille, maar voor jullie komt er weer een vol gende wedstrijd. Jullie krijgen de kans om dit recht te breien. Natuurlijk, 4-0 is veel. Maar hé, jullie hebben een strohalm. Pak die vast! Jullie moeten nu opstaan en de grenzen verleggen. Meer lef en durf tonen. Goed georganiseerd zijn en vooral spijkerhard werken. Vergeet niet dat de Fransen, Ja, jullie hebben een tik gekregen Maar laat dat achter je, eg vandaag met een schone lei door wie jullie zo zijn weggetikt, ook zo'n onrustige periode hebben gehad. Zelfs de minister van Sport bemoeide zich er toen mee. Zo'n neerwaartse spiraal duurt echt geen Kom op: wij zijn Nederland. Wij zijn altijd een voetballand geweest. Het ge luk is dat de vrou- wen van Oranje het zo goed heb ben gedaan. Dat 1 zorgt nog voor een positief Oranjege voel. Nederland heeft dat nodig. Ja, bij de Oranje Leeuwin nen zat alles mee. Ze voetballen aardig, het is een hecht team. Hun situatie is ook an ders. De vrouwen zaten heel lang bij elkaar. Ze had den een voorbereiding van hier tot ginder. En ze hadden één doel: ze wilden zich bewij zen. Als je in die flow komt, en het begint te lopen, dan kun je alles bereiken en vallen alle puzzel stukje op hun plek. Bovenal lieten de Oranjevrou wen zien dat ze wat wilden bewij zen. Het EK was voor hen een enorme belevenis. Ze vonden het fantastisch en dat straalden ze ook uit. Daarom hield iedereen van ze. De vrouwen hebben dat plezier veel meer laten zien. Die bleven veel meer dicht bij zichzelf. Dat gevoel mis ik bij jullie mannen. Het plezier moet terugkomen! De druk is bij jullie ook groter dan bij de vrouwen. Misschien zijn jullie ook wat meer verwend of worden jullie veel te vroeg als veel te goed bestempeld. Jullie weten hoe het werkt. Als je in een wed strijd geen bal hebt geraakt en dan opeens een paar tegenstanders passeert, word je opgehemeld. Een week later kun je weer worden af geserveerd. En ja, de Oranjesupporters zijn cy nisch. Maar het is tijd om je te ver mannen en er weer tegenaan te gaan. Laat zien dat er spijkerhard gewerkt wordt en dat jullie het sa men doen. Dat herkennen de mensen op de tribune ook. Zo win je het vertrouwen van de fans te rug. Misschien is er een klein wonder nodig. Maar niks is onmogelijk. We spelen nu tegen Bulgarije en Zweden. Dat zijn ploegen die niet beter zijn dan jullie. Jullie zullen ruimte krijgen om aan te vallen en kansen te creëren. Het is tijd om de bakens te verzetten. Jullie moe ten weer gaan voetballen! DE LAATSTE KANS VOOR ORANJE zaterdag 2 september 2017 A Scheld, schreeuw, schop en dan er fris tegenaan Mannen, I 100 jaar. Foppe: 'Robben, je werd weggepoetst; Janssen, je stond de bal maar af te wachten.' fotoepa (Opgetekend door Tonny van der Mee) Zelfs als Oranje de laatste drie kwalificatiewedstrijden tegen Bulgarije (thuis), Wit-Rusland (uit) en Zweden (thuis) wint, kan het toch uitgeschakeld zijn voor het WK, volgend jaar in Rusland. Na de afstraffing in Frankrijk (4-0) is de groepszege onbereik baar. Voor acht nummers twee (de slechtste valt af), ligt een playoff-ticket klaar. Het Nederlands elftal staat drie punten achter op de huidige nummer twee Zweden. Dat is ook de tegenstander in de laat ste groepswedstrijd in oktober. Als beide teams voor die tijd geen misstappen maken, en Ne derland verslaat de Zweden in de Amsterdam Arena, dan komen ze in punten gelijk. In dat geval geeft het doelsaldo de doorslag. Zweden (+7) staat er nu beter voor dan Oranje (+3). De Scandinaviërs spelen mor gen uit bij Wit-Rusland en ver volgens thuis tegen het nietige Luxemburg. Oranje won daar thuis met 5-0 van. De opdracht voor Nederland is helder. Drie maal winnen en voldoende sco ren, om Zweden op doelsaldo minimaal op gelijke hoogte te komen. Dan telt het onderling re sultaat en dat is na een remise in Zweden in ons voordeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3