voor dag en dauw Emergis biedt nieuwe training Mental Health First Aid aan Een product in één dag Jos Feron Lady Force rijgt zeges aan elkaar Nog deze herfst krijgen gewone burgers trainingen in het omgaan met 'verwarde mensen' en het herkennen van zelfmoordgedachten. Studenten verzinnen 'Couvertcover' en 'Harry Ball' Een cursus 'EHBO bij psychische problemen'. Zo zou je de cursus Mental Health First Aid kunnen omschrijven. Emergis wil de trai ning vanaf deze herfst aanbieden. Fryda Evertse is directeur zorg bij Emergis. „Mental Health First Aid is vijftien jaar geleden begonnen in Australië en inmiddels een paar jaar in Nederland. Sinds mei zijn bij ons twaalf mensen opgeleid tot trainer. Dit najaar hopen zij te beginnen met cursussen voor onder meer po litie, medewerkers van de gemeen ten zoals boa's en Wmo-ambtena- ren, woningbouwcorporaties en maatschappelijk werkers. Vanuit die hoek was er duidelijk behoefte. Wij reageren op die vraag. Maar de trainingen kunnen ook heel zinvol zijn voor bijvoorbeeld een wijkver- eniging in een buurt waar veel so ciale problematiek is." De cursisten krijgen basiskennis aangereikt over psychische stoor nissen en handvatten om in een cri sissituatie te handelen. Evertse: „Kleine dingen kunnen al verschil maken. Noem iemand bij de naam, bijvoorbeeld. Dan dring je mis schien nét wat beter door als ie mand helemaal in de war is." De term 'in de war' is overigens verwarrend, waarschuwt zij. In 2011 is de politie begonnen met de regis tratie van 'overlast door verwarde of overspannen personen' onder de code E33. In vijf jaar tijd is er een stijging te zien van 65 procent. Over de mogelijke oorzaken is de politie terughoudend, maar vaak wordt een link gelegd met 'psychiatrische patiënten' en veranderingen in de Uit onderzoek blijkt echter dat slechts bij een kwart tot een derde vermoedelijk psychische proble men spelen. In de andere gevallen is bij nadere beschouwing geen sprake van verwardheid. Evertse spreekt in het kader van Mental Health First Aid dan ook lie ver van hulp aan 'mensen met een acute zorgnood'. Het project Zee land Zonder Zelfmoord begint in september met het trainen van 'ga tekeepers' (poortwachters). „Ieder- Kleine dingen kunnen al verschil maken. Noem iemand bij de naam bijvoorbeeld een kan gatekeeper zijn, niet alleen hulpverleners", benadrukt Anni- que Weezepoel van het campagne team. De gatekeepers leren zelf moordgedachten herkennen, con tact maken met de suïcidale per soon en veilig doorverwijzen naar hulp. In eerste instantie worden werknemers van diverse maat schappelijke organisaties en GGD Zeeland opgeleid. Zij gaan op hun beurt mensen binnen de eigen or ganisatie trainen. Ook politie en uitkeringsinstantie, zorgcoördina- toren van scholen en mentoren krijgen trainingen in het herken nen van suïcidaliteit en de juiste respons daarop. In november volgt een tweede ronde met andere orga nisaties. In de ondersteuning van mensen met een acute zorgnood speelt ook de crisiskaart een rol. Stichting Hersteltalent introduceerde deze kaart in mei in Zeeland. In oktober volgt een evaluatie. De crisiskaart is een 'gebruiksaanwijzing' ter grootte van een bankpas, waarop beknopt staat aangegeven hoe de drager tijdens een crisis wil worden behandeld. FOTO LEX DE MEESTER Bij de Oesterdam werd gisterochtend vroeg de voorstelling Hiroshima mon amour' van het Zeeland Nazomerfestival opgevoerd. Vanwege het tij was de aanvangstijd deze keer 06.45 uur. Ruim honderd mensen kwamen extra vroeg hun bed uit om hierbij te zijn. zaterdag 2 september 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Eerste hulp voor mens in nood Ondine van der Vleuten Goes ggz- - Fryda Evertse, Emergis WEEKEND 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37