Kokke 'Cokesmokkelaar Torentijd wordt dubbel gestraft' Grote waterhoos op zee bij Neeltje Jans Inbreker moet opnieuw naar instelling veelplegers 2 MAIKEL HARTE Column Op 21 september begint het oesterseizoen weer. Uiter aard met ceremonieel ver toon. De eerste oesters worden vanuit Yerseke uit de Ooster- schelde opgevist om ze vervolgens voor een goed doel te veilen. In het voorjaar gaat het met de eerste kreeft net zo, waarbij het vaak een bekende Nederlander is die de eer heeft de eerste kreeft boven water te halen. De opening van het mosselsei zoen is met een presentatie op een unieke locatie groot nieuws in Zeeland en Vlaanderen. Dit jaar lijkt er zelfs een strijd te zijn losge barsten welke plaats zich hét mos seldorp van Zeeland mag noemen: Philippine, Bruinisse of Yerseke. Ik vind het allemaal even prach tig en lekker, maar ik mis aandacht voor de allerlekkerste Zeeuwse zilte lekkernij die er is: de kokkel. Als kind al gingen we ze rapen op de zandplaten, om ze daarna te ko ken en vervolgens met wat krui den te bakken. Heerlijk. Aontjes noemen we ze. Voor de kokkel is echter geen commissaris van de koning die de eerste mag proeven, geen veiling met een opbrengst voor een goed doel en al helemaal geen strijd wie zich kokkeldorp nummer één mag noemen. Mijn broer kwam met het idee om in (oud-) Terneuzen het eerste weekend van september 'Aontjes- feesten' te houden. Pannen buiten op het vuur, een beetje muziek er bij en voor een vriendenprijsje lekker smullen. De kokkels halen we uit Bruinisse, waar ik na een optreden Marijn heb leren kennen en die heeft van alles uit de Oos- terschelde in de aanbieding. Hij kon de eerste keer echter niet gelo ven dat er op een weekend een paar honderd kilo kokkels gegeten zou worden. Op 'Bru' worden ze volop opge vist en verhandeld, maar nauwe lijks gegeten, bijna niemand in Nederland zelfs, want ruim 90 procent van de kokkels is bestemd voor de export, voornamelijk Spanje. Is het dan echt iets Zeeuws-Vlaams? Gebakken aont jes, dan wordt het echt tijd voor een campagne: eet een kokkel, de smaak blaast je van je sokkel! Ik mis aandacht voor de allerlekkerste Zeeuwse zilte lekkernij die er is DESTELLING Vandaag: Alleen water drinken op school is een goed idee Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters NETFLIX HEEFT STEE&S 6R0TERE IMPACT HOUSE OF CARbS SEIZOEN! \i 2, 3» EN! 5 EN! NARCOS SEIZOEN! I EN 2... Tholenaren naar Miljoenenjacht Film by the Sea vertoont film Jesse Half miljoen kilo mosselen naar Lille VLISSINGEN Bedreiger moet naar instelling De harddrugs werden donderdag gevonden in de bagage van de arres tant. Hij was aangehouden in België en uitgeleverd aan Nederland, om dat hij nog een straf uit 2003 moest uitzitten. De man had de harddrugs verstopt in de zolen van een paar gloednieuwe schoenen. Tegen de gedetineerde is aangifte gedaan. Het Openbaar Ministerie (OM) is bezig met onderzoek, maar gaat de Nederlander zeker vervol gen voor de drugssmokkel. Daar naast plaatste de gevangenisdirectie de man zeven dagen in de isoleercel. Die laatste sanctie is volgens de BWO onaanvaardbaar: de bond vindt dat de man op deze manier dubbel gestraft wordt. „Hij krijgt naast de week isoleercel ook nog een strafprocedure aan z'n broek", zegt voorzitter Pieter Vleeming van de BWO. De bond heeft de gevange nisdirectie in een brief gevraagd om een schadevergoeding. Als die niet uitgekeerd wordt, stapt de BWO naar de beklagcommissie van To rentijd en mogelijk ook nog naar de Commissie van Toezicht van de Rechtbank. Vleeming: „De man had bovendien in België gefouilleerd moeten worden, omdat hij daar het strafbare feit gepleegd heeft. Dat is kennelijk niet goed gebeurd. Daarom vinden we dat hij strafver mindering moet krijgen." Hij krijgt naast de week isoleercel ook een strafprocedure aan z'n broek Volgens woordvoerster Martine Pilaar van het Openbaar Ministerie staan de sanctie in de gevangenis en de strafprocedure los van elkaar. „De man heeft de huisregels van de gevangenis overtreden. De direc teur neemt daarom de maatregelen die hij nodig vindt. Het OM vervolgt de man vanwege een strafbaar feit. Dat komt aan bod in een zittings zaak." TERNEUZEN Een 44-jarige Ter- neuzenaar moet voor twee jaar naar een instelling voor veelplegers. Dat bepaalde de rechtbank in Middel burg gisteren. De man wordt gestraft, omdat hij betrokken was bij een poging tot inbraak bij café het Keldertje in Terneuzen, in de nacht van 5 mei. Nadat het alarm afging, trof de po litie de man bij het café aan met een tasje waarin twee schroevendraai ers en een steeksleutel zaten. De schroevendraaiers kwamen precies overeen met de braaksporen. Het is de derde keer dat de man de zoge heten 'maatregel inrichting stelsel matige daders' opgelegd krijgt. OOSTKAPELLE Boven de zee bij Neeltje Jans is gisteren aan het eind van de ochtend een grote water hoos gesignaleerd. Yoshi van den Akker fotografeerde het fenomeen. Yoshi, student en fotograaf, was als strandwacht aan het werk op de post Oostkapelle. Rond 11.40 uur zag hij de waterhoos. „Hij hing boven de zee, tussen hier en Schouwen-Dui- veland, dus ongeveer ter hoogte van Neeltje Jans." Ongeveer een halfuur na de eerste ontwikkelde zich een tweede waterhoos boven de zee. Yoshi heeft wel vaker waterhozen gezien, maar nog niet eerder zo'n grote. „Het was gewoon bizar: links zag ik wat wolken; recht vooruit zag ik een strakblauwe lucht en rechts onweerswolken en deze water hoos." Het was op dat moment niet zo druk op het strand. „Maar ieder een stond wel te kijken. Het was wel gaaf trouwens, dit zie je niet elke dag." Een waterhoos is een (meestal kleine) trechtervormige slurf, die ontstaat door snel draaiende lucht bewegingen boven het water, aldus het KNMI. Het is eigenlijk een windhoos, maar als de slurf het wa teroppervlak raakt en water opzuigt, wordt gesproken van een waterhoos. Volgens het KNMI verliest een wa terhoos meestal zijn kracht zodra die boven land komt. zaterdag 2 september 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Een goed medi cijn mag wat kosten 373 reacties c D THOLEN Vijftig Tholenaren strijden om prijzen tot vijf miljoen euro in de Postcode Lo terij Miljoenenjacht. Ze wonnen bij de Postcode Loterij een studioplaats in de spelshow van Linda de Mol. De vijftig Thole naren zijn samen met in woners van negen an dere Nederlandse wijken in de studio. Een van hen maakt kans op miljoenen. De show is zondag 10 september van 20.00- 21.30 uur bij RTL 4 te zien. VLISSINGEN Film by the Sea vertoont aanstaande maandag vanaf 20.00 uur de docu mentaire Jesse, over lijst trekker Jesse Klaver van GroenLinks. Na de verto ning wordt het debat over de film in Carré live gevolgd. Omroep BNNVARA besloot eer der de film niet uit te zen den. Critici noemden de documentaire een propa gandafilm. Film by the Sea vindt dat mensen zelf een oordeel moeten kunnen vellen. YERSEKE Topdrukte bij de mossel handelaren in Yerseke. Vandaag vertrekken vrachtwagens vol mosse len naar de Franse stad Lille. In totaal gaat het om maar liefst een half mil joen kilo. De mosselen worden gegeten tijdens de befaamde braderie van Lille, waarbij het de gewoonte is de lege schelpen op de grond te gooien. Ook in Nederland is september de belang rijkste maand voor de mosselverkoop. Een 31-jarige Vlissinger moet twee jaar naar een instelling voor veelplegers, omdat hij zijn ex-partner en moeder bedreigd heeft. Ook moet hij 300 euro schadevergoeding beta len. Dat bepaalde de rechtbank in Middelburg gisteren. De Vlissinger, die al zeven maanden in voor arrest zit, bedreigde zijn moeder met een mes en vernielde haar huisraad. De Bond van Wetsovertreders (BWO) vindt het ongeoorloofd dat de Torentijd-gevangene, die donderdag een halve kilo co caïne probeerde binnen te smokkelen, in de isoleercel is geplaatst. De bond eist een schadevergoeding. Corneileke Blok Middelburg -Pieter Vleeming

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2