spelers Robin van Persie haakt af bij Oranje met knieblessure 27 Zelfs in de donkere jaren 80 had het Nederlandse voetbal meer perspectief dan nu. De enige hoop: het Belgische scenario. Deze crisis is zo veelomvattend, dat hij niet meer overzichtelijk is te verklaren i Die twee achteloze, ontnuchte rende bodychecks van Paul Pogba. De eerste voor rust te gen Quincy Promes, de andere in de tweede helft tegen Tonny Vilhena, nota bene de fitste en sterkste speler van heel het Nederlands elf tal. Bijna achteloos plantte de Fransman zijn granieten lichaam in het gras - en als bow lingkegels kukelden de jochies van Oranje ondersteboven, als F-jes op een vaders en zonentoernooi. Voor wie nog twijfelde aan de ernst van onze nationale voetbalcrisis: kijk alleen die twee momentjes nog even terug. De zo hoopvolle lente van drie maanden geleden: het voelt als een eeuwigheid gele den. Ajax haalde de Europa League-finale, Feyenoord mocht zich weer een echte top club noemen, en Oranje wekte even de in druk van een nieuwe start, al was het dan tegen Luxemburg. Er fladderde zowaar op winding en verwachting door de lucht. Opleving Maar meer dan een vluchtige, flinterdunne opleving was het niet. PSV en Ajax liggen er alweer uit in Europa. Oranje werd op his torische wijze afgeschminkt, zoals het al drie jaar dolend door Europa trekt, of het nou onder Guus Fliddink was of onder Danny Blind, en nu onder Dick Advocaat. „Het verschil met de Fransen was echt gi gantisch", zag nu ook de laatste bonds coach, vooraf nog zo hoopvol over een stuntje. Dit probleem is veel dieper dan een golf beweging van talent alleen. Dit valt niet meer af te doen met de dooddoener van een 'overgangsperiode tussen twee genera ties'. Zelfs in de donkere jaren 8o, vaak aan gehaald als vergelijkbare periode in de ge schiedenis, had het Nederlandse voetbal meer aanknopingspunten en meer per spectief. De generatie Marco van Basten, Frank Rijkaard en Ruud Gullit stond al rond 1981 klaar. Nu is de nieuwe aanwas van topta lent in geen velden of wegen te bekennen. In de leeftijdscategorie 18-25 jaar is er niet één speler van wie je nu al kunt zeggen dat het buitencategorie is - of heel snel wordt. Tieners Ter vergelijking: Arjen Robben, Wesley Sneijder en Robin van Persie waren nog tieners toen ze internationaal doorbraken, bij Oranje ofbij hun clubs. Ze gingen al snel naar Chelsea, Arsenal en Real Madrid. Pak weg Donny van de Beek (20), hoe veelbelo vend ook, heeft pas net een basisplaats bij Ajax. 'Toptalent' Memphis Depay is op zijn 23ste niet eens onomstreden basisspeler bij Olympique Lyon. Deze crisis is zo veelomvattend, dat hij niet meer overzichtelijk is te verklaren. Het is een cocktail van tekorten. De jeugdoplei ding, het gebrek aan leiderschap en eendui dige visie, een vleugje toeval misschien, maatschappelijke ontwikkelingen, steeds sterkere concurrentie, de financiële en sportieve teloorgang van de eredivisie, het volkomen verdeelde Nederlandse voetbal landschap, fysieke training en ontwikke ling, kunstgras, mentale weerbaarheid: al les speelt een rol, maar er zijn zoveel hele en halve problemen, dat een conclusie haast niet meer te concretiseren is. Het rapport 'Winnaars van Morgen' ligt alweer stof te vangen in een la. Niemand bleek bereid er écht schouders onder te zet ten, iedereen had wel zijn eigen belangetje, of zijn eigen eigenwijze visie. Zelfs een kleine spelverandering bij de pupillen leidde tot hysterische ophef en weerstand. De één vindt dat we onze Hollandse waarden moeten blijven koesteren, de an der vindt dat we mee moeten met de trends in het buitenland. Ondertussen is het van allebei net niet - of beter: helemaal niet. Gepolder Echt iets wezenlijks veranderen is haast onmogelijk, zo bleek onlangs weer, toen de plannen voor een nieuwe competitie-opzet strandden in democratisch gepolder en ei genbelang. Het kortstondige succesje van Ajax, vaak spelend met zeven buitenlan ders, rechtvaardigde zowaar de gedachte om alles lekker te laten zoals het was. Tech nisch directeur Hans van Breukelen van de KNVB? Begraven onder spot, hoon en cy nisme. Als Nederland zich nog ergens aan vast kan klampen, dan is het misschien aan buurland België. Daar kenden ze een net zo uitzichtloze periode, tussen grofweg 2004 en 2012. Tal van bondscoaches, bestuurders en spelers werden afgeserveerd. Het pu bliek haakte af. Het cynisme was diepge worteld, niemand wist nog waar het heen moest, tot er plots een nieuwe generatie opstond. Het goede nieuws: ook in België hebben ze geen alomvattende verklaring voor de huidige stortvloed aan talent. Ja, ze hebben er play-offs en de pupillen spelen al wat langer op kleinere veldjes, maar dat is het wel zo'n beetje. Er lag geen gedegen jeugd- plan aan ten grondslag. Er stond niet opeens één Cruijffiaanse goeroe op die alles veranderde. De Belgische clubs zijn niet rij ker of innovatiever dan de Nederlandse. Er wordt in België niet per se 'moderner' ge speeld. Hooguit kun je zeggen dat de Bel gen er, toen de crisis maar bleef voortdu ren, er samen de schouders onder zetten. Toen de grootste puinhoop eindelijk was opgeruimd, kwam er langzaam weer wat vruchtbare grond vrij om te zaaien. De oogst? Die kostte vooral veel geduld. Assistent Ruud Gullit is niet vies van een meer opportunis tische aanpak om iets te forceren te koppen. Ook holde hij 30 meter ach ter opkomende verdedigers aan. On dertussen kwam hij zelf amper aan de bal. Misschien moet dit een alternatief zijn voor morgen: Robben op de plek van Wesley Sneijder als '10'. Starten met twee diepe spitsen tegen de Bulgaren, waarom niet? Laat Advo caat er in elk geval voor zorgen dat bij de laatste, besloten training niet het zelfde gebeurt als afgelopen week voor Parijs. Toen werd de beoogde A-ploeg van Oranje, die totaal niet compact speelde, achter gesloten deuren al fi naal weggepoetst door de B-keus die Frankrijk imiteerde. zaterdag 2 september 2017 nog jaren crisis Sjoerd Mossou Parijs ZEIST Robin van Persie mist morgen de thuiswedstrijd van het Nederlands elftal tegen Bul garije in de WK-kwalificatie. De aanvaller van Fenerbahge heeft een knieblessure opgelopen tij dens het duel van donderdag met Frankrijk. Hij moet voorlopig rust houden. Van Persie kwam na een uur als invaller in het veld in Stade de France. Het was het eerste op treden van de 34-jarige Rotter dammer in de nationale ploeg sinds 13 oktober 2015, toen hij in de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Tsjechië mocht invallen. De selectie van Oranje bestaat nu nog uit 23 internationals. Kevin Strootman ontbreekt omdat hij tegen Frankrijk een rode kaart kreeg en een schor sing moet uitzitten. Het Nederlands elftal heeft on danks de ruime nederlaag tegen Frankrijk (0-4) nog een kleine kans op een ticket voor de WK in Rusland. Bondscoach Dick Advocaat richt zich voorlopig op een tweede eindklassering in de poule, die waarschijnlijk toegang biedt tot de play-offs voor het WK. Oranje staat nu vierde in de groep, met drie punten minder dan Zweden en twee punten minder dan Bulgarije. 3. Als het niet over de grond kan, moet het maar door de lucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27