Strootman Oranje moet bouwen op 26 Analyse S JOERD MOSSOU WK-KWALIFICATIE ORANJE Column y @sjoerd mossou Kevin Strootman heeft geen hoge aai baarheidsfactor. Dat komt door zijn blik, vermoedelijk, die altijd balanceert op de grens tussen chagrijn en verongelijktheid. Hij lijkt wonderbaarlijk veel op één van die be roemde, mysterieuze Moai-beelden op Paaseiland. Zijn ogen liggen diep in de schedel, zijn wenk brauwen vormen een soort afdak, waardoor hij of wel boos, ofwel verdrietig lijkt te kijken. Donderdagavond laat, in de catacomben van het Stade de France, was hij het allebei, maar dan in de overtreffende trap. Aangeslagen door de afgang te gen Frankrijk, woedend op zichzelf. Ik ken geen voetballer die zo genadeloos over zichzelf kan oordelen als Kevin Strootman. Verge leken bij Kevin Strootman die zichzelf analyseert, is Maarten van Rossem een olijke flierefluiter, en GeenStijl een site voor genuanceerde softies. U en ik vonden Strootman erg slecht spelen donderdag, en laatst tegen Bulgarije al helemaal, maar geloof het of niet: Kevin vond zichzelf nog veel slechter. Stroot man gebruikt woorden over zichzelf die geen enkele andere voetbal ler gebruikt, sprekend in een soort ongefil terd twittervocabu- laire. 'Schandalig'. 'Dra matisch'. 'Superslecht' 'Belachelijk'. Na het gelijkspel te gen Zweden in Solna, toen Markus Berg had gescoord na een dure fout van Strootman, voelde ik bijna mede lijden. Kevin stond pal voor me naar de grond te staren. Hij was niet zozeer aangeslagen, hij leek haast op het randje van een depressie te balance ren, zo vernietigend sprak hij over zichzelf. Het was allemaal zijn schuld. Hij had het team in de steek gelaten. Hij kon zichzelf wel voor zijn kop slaan. Wat een blunder. Wat een klootzak was-ie. Ongelooflijk gewoon. Dit dure puntverlies: volle dig aan hem te wijten - en aan helemaal niemand anders. Strootman heeft in Nederland het imago van een klager, van een zeurpiet. Om meerdere rede nen is dat niet terecht. Hij overwon twee lood zware knieblessures nota bene. Het kostte hem waardevolle voetbaljaren, maar hij klaagde er nooit over. Bij AS Roma roemen ze juist zijn onverzettelijk heid, gezegend met een schitterende Italiaanse bij naam: La Lavatrice. De wasmachine. Strootman ruimt in de Serie A alle rotzooi op, zonder te pie pen of te zeuren. Onvermoeibaar maakt hij schoon wat anderen vies maken. Je kunt Kevin Strootman verwijten dat hij slecht speelt in Oranje, maar niet dat hij de kantjes eraf loopt, of dat het hem allemaal geen ruk interes seert. Integendeel juist. Strootman wil zo oneindig graag, dat het iets ongezonds dreigt te krijgen. Hij voelt zo'n diepe verantwoordelijkheid voor Oranje, dat hij het team hoogstpersoonlijk op de rug wil nemen, en de bondscoach ook, en alle zes tien miljoen Nederlanders erbij. Hij wil rust brengen, repareren, helpen, het spel verdelen, regisseren, sturen, bijsturen. Vermoede lijk wil niemand dit dolende Oranje liever helpen dan Kevin Strootman, maar er is één gouden regel met wasmachines. Je moet ze niet te vol proppen. Anders gaan ze stuk. Kevin leek op het randje van een depressie te balanceren, zo vernietigend sprak hij over zichzelf Vrouwen na E K-titel zevende UEFA wil PSG bekijken Wesley Hoedt maakte in juni nog een goede indruk tegen Marokko en Ivoorkust. Hoedt gaf vaart aan de op bouw van Oranje, verkoos diepte bo ven breedte in zijn passing en die passes waren strak en zuiver. Maar tegen Frankrijk was daar niks van over bij een speler zonder wed strijdritme. En hij was bepaald niet de enige. Kort wenden en keren; het duurde ook bij anderen een eeuwig heid. Morgen moet bondscoach Dick Advocaat (foto) daar iets mee. Hij moet tegen Bulgarije het aantal star ters zonder ritme tot een minimum beperken. In plaats van Hoedt zou normaal Martins Indi kunnen spelen, maar die mist dat ritme ook. Het vei ligst lijkt om Daley Blind naar het hart van de defensie te verplaatsen, maar ja, wie dan linksback? Erik Pie- ters van Stoke City alsnog oproepen, dat zou op die plek dan het beste zijn. Maar dat zal Advocaat niet doen. Dus blijft over: Matthijs de Ligt voor Hoedt. Op het middenveld kan Tonny Vilhena er zo in voor de ge schorste Kevin Strootman. In Parijs stond Arjen Robben af en toe ballen uit zijn eigen zestien meter weg Nederland Bulgarije GroepA Stand zaterdag 2 september 2017 STIJGING De Neder landse voet balsters zijn dankzij het behalen van de Europese titel flink ge stegen op de wereldrang lijst. Oranje komt op de gisteren uit gebrachte lijst binnen in de top tien en staat nu op de zevende plek. Voor aanvang van het toernooi was Neder land nog twaalfde. ONDERZOEK De UEFA gaat de finan ciële huishou ding van Paris Saint-Ger- main onder zoeken. De Europese bond wil te weten komen of de Franse topclub niet in strijd han delt met be staande re gels van Fi nancial Fair- play. De club legde bijna 400 miljoen euro neer voor Neymar en Mbappé. Hoe lastig ook, bonds coach Dick Advocaat moet Oranje snel oplap pen voor de klus van morgen tegen de Bul garen. Oranje-watcher Maarten Wijffels draagt drie punten aan voor het to-do-lijstje. Maarten Wijffels 1. Stel morgen zo weinig mogelijk spelers zonder wedstrijdritme op. 2. Voorkom dat Robben net als in Sofia geïsoleerd komt te staan op rechts. O Q. 0) Vermoedelijke opstellingen Amsterdam Arena Scheidsrechter Sidiropoulos (Gri) I1 Vanavond 18.00 uur NP01 Morgen 18.00 uur Nederland - Bulgarije 18.00 uur Wit-Rusland - Zweden 20.45 uur Frankrijk - Luxemburg 7 oktober 20.45 uur Wit-Rusland - Nederland 10 oktober 20.45 uur Nederland - Zweden gespeeld w g V Pt (v-t) 1. Frankrijk 7 5 1 1 16 (15-5) 2. Zweden 7 4 1 2 13 (14-7) 3. Bulgarije 7 4 0 3 12 (12-14) 4. Nederland 7 3 1 3 10 (13-10) 5. Wit-Rusland 7 1 2 4 5 (4-12) 6. Luxemburg 7 1 1 5 4 (7-17) Arjen Robben in gepeins verzonken na de afgang in Parijs. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26