24 MEDIA CULTUUR j ANGELA KIJKT TV Hij volbracht de opnames van een seizoen Heel Holland Bakt zonder een kilo aan te komen. Een prestatie op zich van André van Duin (70), die morgen begint aan zijn tweede jaargang. „Het mocht nu allemaal wel iets vrijer." ANDRE VAN DUIN INTERVIEW Die stem, dat zenuwachtige geratel, de weerbarstige haarlok voor mijn ogen, de gebalde vuisten bij een overwin ning, de frons bij het nadenken. Ik geef het je te doen: als tv-columnist naar jezelf kijken in De Slimste Mens. Het was de eerste afleve ring een regelrechte marteling. En dan heb ik het nog niet over dat nerveuze geblaas tussendoor. Dat doet mijn vader ook altijd zo erg, als hij in de auto moet gedogen dat ie mand anders achter het stuur zit. Een eigen schap waar ik me al jaren kapot aan erger. En nu betrapte ik mezelf er potverdikkie op. kermde ik de eerste avond met mijn handen voor mijn ogen tegen de rest van de familie. De genadeklap kwam na afloop. „Goed ge daan Ange, je was helemaal jezelf," appte een collega, die al twaalf jaar dagelijks tegen me aan kijkt. Oh hemel, echt? Dus mocht u overwegen om u aan te mel den voor de speciale jubileumweek van De Slimste Mens, of een andere quiz als Twee voor Twaalf of Eén tegen too: het is best een dingetje om met je snoet op tv te komen, hoor. Wer kelijk alles ligt onder een vergrootglas. Haar voor je ogen? Arrogant. Kijk je te serieus? Keiharde bitch. Ie-de-reen heeft een oordeel, een zogenaamd grappig advies of ongezou ten kritiek. En zelfs al mijd je het open riool Twitter als de ziekte - wat echt het beste is - dan nog lees je meer dan j e lief is. Er is altijd wel een quasi-behulpzame schat in de buurt die zegt: „Moet je horen wat geinig..." Maar: uiterst leerzaam allemaal voor een tv-columnist, die óók drie keer per week een oordeel velt vanaf de bank. Deze ervaring neem ik voortaan mee op deze plek. En maakt u zich geen zorgen: de leuke, lieve, hartelijke reacties waren veruit in de meer derheid. Na twee afleveringen durfde ik mijn ap- pende collega gelijk geven: ik zat er echt als mezelf. Inclusief flauwe grappen, kleine sneren naar andere deelnemers, oeps-mo- menten en een ongekend fanatisme om te winnen. Zo ben ik mensen, mooier wordt het niet. Behalve dan dat mijn naam nu als eerste vrouw in het rijtje Arjen Lubach, Art Rooijakkers, Owen Schumacher en Klaas Dijkhoff staat. Yeah! De twee gebalde vuis ten in de lucht ziet u vast wel voor zich. Quote van de dag Mattie met Evi en Fien Derde soloalbum oe leuk hij het programma ook vindt, liever had André van Duin niets te maken gehad met Heel Holland Bakt. Met lichte tegenzin meldde hij zich dit voorjaar in de baktent voor zijn tweede seizoen, het vijfde in totaal voor de kijkcijferhit van Omroep MAX. En die tegenzin had niets te maken met de lange dagen, de kandidaten of de juryleden. Het zat 'm volledig in de gedwongen afwezigheid van Mar- tine Bijl, die om gezondheidsrede nen nu al twee jaar verstek moet la ten gaan. „Ik zei het na mijn eerste seizoen en ik zeg het nu weer: hope lijk hoefik het volgend jaar niet meer te presenteren." Dat kan maar gezegd zijn. Maar Van Duin doelt enkel en alleen op zijn vriendin Martine Bijl, die als presentatrice het programma Janny en Robèrt hebben veel zelfspot. Vooral Janny, die is echt niet te beledigen in drie jaar groot maakte. Want als hij dan toch in die tent staat, dan ook met volle overtuiging. In zijn eerste seizoen begon de komiek voorzich tig, onzeker als hij was over hoe het publiek zou reageren op zijn ver schijning. „Absoluut, het was wennen voor de kijkers, maar ook voor mij. Ik merkte het verschil bij mezelf vanaf de eerste opnamedag." „Ik voelde me gesteund door het pu bliek en daardoor voelde ik me vrijer in mijn doen en laten. Ik kon er bij voorbeeld best wat meer grapjes tus sendoor gooien." Lacht: „Nou, ze schrokken zich wel We waren twee handen op één buik zaterdag 2 september 2017 Slimste Kortom, het was nogal confronterend al lemaal. „Kan dat mens alsjeblieft uit?" Reageren? angela@persgroep.nl DJ'S Dj Mattie start zijn nieuwe och tendshow ko mende maan dag met Evi Hanssen en Fien Vermeulen aan zijn zijde. Zij zullen hem de hele maand september flan keren. Het trio ontvangt in de studio verschil lende gasten. Maandag komt om te beginnen Humberto Tan langs. MUZIEK Jacqueline Go- vaert brengt op 20 oktober haar derde solo album uit. Op Lighthearted Years kijkt de Haarlemse terug naar haar tijd als leadzan- geres van Kre- zip. In het voor jaar gaat zij door Nederland touren. ■u o 'Af en toe een grapje mag best' Alexander van Eenennaam De kijkcijfers waren dat jaar weer uitstekend, vaak 2,5 tot 3 miljoen mensen per uitzending. Dat moet een geruststelling zijn geweest? Wat was dat dan? Laat me raden: ten koste van de jury, Janny en Robèrt? overleden —Zanger Bart van der Weide over zijn zus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24