17 Ik hoor vriendinnen weieens zeggen: het is zo fijn dat jij jezelf blijft Er zijn politieke partijen die een mainstream delen en dicht bij elkaar staan. Je hebt de confessionelen, de liberalen, de sociaaldemocraten en de conserva- tief-populisten. Politieke partijen zouden ervoor kunnen zorgen dat ze binnen hun stroming met elkaar die verschillen in een vroegtijdig stadium al eens besproken hebben. VVD en D66 kunnen dat, op links kan dat ook. Dan hoefje onderling niet zo te polariseren en vergroot dat de regeerbaarheid. Ik geloof niet in een verhoging van de kiesdrempel." „VVD en D66 zijn liberale partijen. Probeer nou met elkaar de gedachten nader tot elkaar te krijgen. Ik pleit nu niet vandaag dat VVD en D66 moeten samengaan. Waar ik voor pleit, is om verschillen tussen partijen, wat je drijft en wat je bindt van te voren met elkaar te bekijken om te zien of je één partij kunt maken. Wat drijft ons met zijn allen? Ik neem aan dat dat het liberale gedachtegoed is. In het Europees Parlement zitten VVD en D66 ook in één fractie. Je hebt wat meer sociaal-liberaal en je hebt wat meer conservatief-liberaal. Daar moet je toch met elkaar over kunnen spreken? De samen stellende delen van het CDA lagen veel verder uit elkaar, die zijn toch samengegaan, dat vind ik heel bijzonder." „Dat valt wel mee. Je ziet iets vaker iemand zonder das. Dat kwam vijftien jaar geleden eigenlijk niet voor. Aan het begin van de plenaire vergadering geven de senatoren mij een hand en dan excuseert de enkele man die geen das draagt zich tegen me: 'Neem me niet kwalijk, ik voer vandaag niet het woord hoor.' De enige die echt eigenwijs is ge kleed zonder das is Tiny Kox, maar daar past het ook helemaal bij." „Als ik zeg: nog één interruptie en dan is het klaar, dan houdt iedereen zich daaraan. Dat is prettig. Ie dereen gedraagt zich zoals je verwacht. Mijn col lega Arib in de Tweede Kamer heeft het moeilijker. Maar ik vind het heel knap zoals ze dat doet. Ze heeft de rust hersteld." „Door mijn kinderen, die zeggen dat ik normaal moet doen. Dat is een heel goed klankbord. Dat geldt ook voor mijn echtgenoot. Als er iemand is die mij bijstuurt als het nodig zou zijn - ik zeg niet dat het vaak gebeurt - dan doet hij het ook. Ik heb als bijzonder ambtenaar van de burgerlijke stand heel veel huwelijken gesloten. Dan wil ik wel eer lijke kritiek hebben, niet alleen maar dat het ge weldig is. Mijn man zegt dan tegen me: 'Het was een goed verhaal, maar in het begin van je verhaal ben je zenuwachtig en dan praat je de eerste zin nen van je verhaal heel bekakt, dat moet je niet meer doen.' Daar heb je wat aan." En een mooi servies in dat paleis... Ik dacht bij me zelf: dat is sèvres porselein. Maar dat wil ik dan echt weten. Daar kun je maar op één manier achter komen: door je bord om te draaien. Op een gege ven moment was iedereen om me heen in gesprek, de ministers en de koning. Niemand keek naar mij dus ik pak dat bord... en halverwege het omdraaien van dat bord werd mijn wijn bijgeschonken door een lakei. En die zegt: 'Ja mevrouw, het is inder daad sèvres.' Ik vond dat gênant! Ik werd betrapt. Die lakei ving het op een natuurlijke manier op. Hij zag hoe ik keek en zei: 'Maakt u zich geen zor gen, de koningin van Engeland heeft het ook ge daan.'" „Nee, maar de eerste keer vond ik het zo spannend. Ik ging in 2013 kennismaken bij de koning. Ik zei tegen hem dat ik bang was 'Leve de koningin' te roepen, ik ben mijn hele leven koninginnen ge wend. Toen zei hij droogjes: 'Ik ook mevrouw.' Dat vond ik zo geestig!" „Wat ik echt ontzettend zorgelijk vind, is de enorme versplintering van de politieke partijen. De toestand is ernstig en gaat ten koste van de regeer baarheid. Dertien in de Tweede Kamer, elf in de Eerste Kamer. Iedereen wil nu zijn eigen clubje, zet zich enorm tegen elkaar af en probeert zoveel mo gelijk zetels te halen. Dan komen de verkiezingen en daarna zit iedereen met de brokken, want het is ontzettend moeilijk om dan samen te werken." „Jawel. Dan denk ik: bedenk dat nou van tevoren! AAN DE HAAK zaterdag 2 september 2017 PC Hoe moet dat dan praktisch? Voor het zomerreces ontstond er discussie in de Tweede Kamer over hoe je je kleedt. Is er bij u in de Eerste Kamer al een moderevolutie aan de gang? Hoe moeilijk is het de Eerste Kamer te tem men? Door wie wordt u gecorrigeerd? Later deze maand is het weer Prinsjesdag. Dan roept u terwijl heel Nederland kijkt: Leve de Koning! Oefent u dat 's ochtends in de bad kamer? Waar maakt u zich zorgen over in de Neder landse politiek? Dat kan toch niet anders? VANGST Zeester en zee-ane moon. VAKANTIE „We zijn een paar dagen in Zeeland ge weest met de klein kinderen. Lekker oesters eten!" DROOM „Ik heb jarenlang ge zegd: Jongens, als ik ontdekt wordt, laat ik alles vallen en ga ik zingen! Met zo'n Glenn Miller-orkest. Het is niet gebeurd. Zingen doet mij m'n beslommeringen ver geten. Voor mijn lieve kleindochters zing ik voor het slapengaan. Die van 3 vraagt: „Blue blue oma..."' Dan zing ik: ..Blue mooon, you saw me standing alone... Die kleintjes proberen dan mee te zingen, prachtig." Vissen met Jan. Ook op video. pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17