Eerste hulp voor mens in nood Bewonerswerkgroep 7 NOORDWESTHOEK BRESKENS SLOOP EN NIEUWBOUW Waar zit de keuken en hoe groot is de berging nu precies? Aandachtig buigen bewoners van de Noord westhoek in Breskens zich over de platte gronden van de wijk. De eenheid die saaiheid geeft, wordt verleden tijd We beginnen met de uiteinden van de wijk en werken naar binnen toe zv Woongoed Zeeuws- Vlaanderen hield donderdagavond de tweede, druk bezochte infor matiebijeenkomst over de plannen voor de sloop van 127 woningen in de wijk Noordwesthoek in Bres kens en de nieuwbouw van rro woningen. „Een indrukwekkende opgave", vat projectleider Jan Wil lem Meinen samen. Woongoed werkt daarom in vijf fasen, die elk ongeveer een jaar duren. „We be ginnen dit jaar met de uiteinden van de wijk en werken zo naar bin nen toe." De bewoners van de hui zen in fase één, oftewel de wonin gen in de Sportlaan, een aantal aan de Vijverlaan en de Karei Door manlaan zijn als eersten aan de beurt. Zij waren, samen met bewo ners van fase twee en belangstel lenden uit andere fasen, aanwezig op de informatieavond. Naar verwachting eind dit jaar zijn de 21 huizen van de eerste fase gesloopt, al kleven er aan de start datum risico's. „Tot half oktober zijn er onderzoeken naar onder meer flora en fauna; de uitkomst kan de start nog vertragen. Ook moeten alle huizen leeg zijn; een paar zijn nu nog bewoond", vertelt Meinen. Negentien huizen komen daar terug. Twaalf van de oorspron kelijke bewoners kiezen voor een nieuwe woning in hun vertrouwde wijk. „Zij krijgen in de tussentijd een wisselwoning in de buurt." De te slopen woningen zijn sterk verouderd en voldoen volgens Woongoed niet meer aan de eisen van deze tijd. De huizen die ervoor terug komen, zijn levensloopbe- stendig, energiezuinig én divers. Doordat er minder woningen te rugkomen, komt er ook meer groen in de wijk. „Nu is de wijk nog vrij saai en druk bebouwd. De eenheid die saaiheid geeft, wordt verleden tijd; per straat worden huizen van een andere architect gebouwd." Twee architectenbureaus, buro- SALT en Archikon, ontwierpen de woningen die verschillend zijn, maar wel bij elkaar passen. Rho Adviseurs stelde de randvoorwaar den op voor onder meer de gevel indeling en het kleur- en materi aalgebruik. Archikon heeft wonin gen ontworpen die gebaseerd zijn op het PlusWonen-concept van aannemersbedrijf Van der Poel, waarbij gekeken wordt naar de wens van mensen die zo lang mo gelijk thuis willen blijven wonen. De architecten van buroSALT ont wikkelden met CascoTotaal ener giezuinige prefabwoningen die de montabel zijn en bijna compleet naar de plaats van bestemming worden gebracht. Woongoed richt vanaf maandag een vergaderlocatie en informatie centrum in voor bewoners. Aan Banckertlaan 10 zijn bewoners met vragen of opmerkingen iedere eer ste maandag van de maand wel kom van 13.00 tot 16.30 uur. KLANKBORD Een cursus 'EHBO bij psychische problemen'. Zo zou je de cursus Mental Health First Aid kunnen omschrijven. Emergis wil de trai ning vanaf deze herfst aanbieden. Fryda Evertse is directeur zorg bij Emergis. „Mental Health First Aid is vijftien jaar geleden begonnen in Australië en inmiddels een paar jaar in Nederland. Sinds mei zijn bij ons twaalf mensen opgeleid tot trainer. Dit najaar hopen zij te beginnen met cursussen voor onder meer po litie, medewerkers van de gemeen ten zoals boa's en Wmo-ambtena- ren, woningbouwcorporaties en maatschappelijk werkers. Vanuit die hoek was er duidelijk behoefte. Wij reageren op die vraag. Maar de trainingen kunnen ook heel zinvol zijn voor bijvoorbeeld een wijkver- eniging in een buurt waar veel so ciale problematiek is." De cursisten krijgen basiskennis aangereikt over psychische stoor nissen en handvatten om in een cri sissituatie te handelen. Evertse: „Kleine dingen kunnen al verschil maken. Noem iemand bij de naam, bijvoorbeeld. Dan dring je mis schien nét wat beter door als ie mand helemaal in de war is." De term 'in de war' is overigens verwarrend, waarschuwt zij. In 2011 is de politie begonnen met de regis tratie van 'overlast door verwarde of overspannen personen' onder de code E33. In vijf jaar tijd is er een Kleine dingen kunnen al verschil maken. Noem iemand bij de naam bijvoorbeeld stijging te zien van 65 procent. Over de mogelijke oorzaken is de politie terughoudend, maar vaak wordt een link gelegd met 'psychiatrische patiënten' en veranderingen in de ggz- Uit onderzoek blijkt echter dat slechts bij een kwart tot een derde vermoedelijk psychische proble men spelen. In de andere gevallen is bij nadere beschouwing geen sprake van verwardheid. Evertse spreekt in het kader van Mental He alth First Aid dan ook liever van hulp aan 'mensen met een acute zorgnood'. Het project Zeeland Zonder Zelf moord begint deze maand met het trainen van 'gatekeepers' (poort wachters). „Iedereen kan gatekee per zijn, niet alleen hulpverleners", benadrukt Annique Weezepoel van het campagneteam. De gate keepers leren zelfmoordgedachten herkennen, contact maken met de suïcidale persoon en veilig doorver wijzen naar hulp. In eerste instan tie worden werknemers van di verse maatschappelijke organisaties en GGD Zeeland opgeleid. Zij gaan op hun beurt mensen binnen de ei gen organisatie trainen. Ook politie en uitkeringsinstantie, zorgcoördi- natoren van scholen en mentoren krijgen trainingen in het herken nen van suïcidaliteit en de juiste respons daarop. In november volgt een tweede ronde met andere orga nisaties. In de ondersteuning van mensen met een acute zorgnood speelt ook de crisiskaart een rol. Stichting Hersteltalent introduceerde deze kaart in mei in Zeeland. In oktober volgt een evaluatie. De crisiskaart is een 'gebruiksaanwijzing' ter grootte van een bankpas, waarop beknopt staat aangegeven hoe de drager tijdens een crisis wil worden behandeld. zaterdag 2 september 2017 Wijk wordt groener en minder saai Sophie Stockman -Jan Willem Meinen, projectleider -Jan Willem Meinen Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren heeft in 2015 een bewonerswerk groep in het leven geroepen die als klankbordgroep van bewoners fungeert. De vijf leden van de klankbordgroep hebben ook een ad viserende rol. „We hebben onder meer de diversiteit aangedragen, we willen niet dat de wijk er eentonig uit ziet", zegt Sebasti- aan Hahn, die sinds vijf jaar in de wijk woont. Bep Goossen woont er al 52 jaar. Zij vindt het aan de ene kant jammer dat de wo ningen worden ge sloopt, maar ook in teressant om mee te denken over de nieuwe woningen. „Wij waren hier des tijds de eerste be woners." Nog deze herfst krijgen gewone burgers trainingen in het om gaan met 'verwarde mensen' en het herkennen van zelfmoord gedachten. Ondine van der Vleuten Goes - Fryda Evertse, Emergis WEEKEND 12 A Bep Goossen woont al 52 jaar in de Noordwesthoek en is lid van de bewonerswerkgroep. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 169